Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
8. 4. 2022 8 min

6 varovných signálů nebezpečné kliniky na transplantaci vlasů

Výběr kvalitní turecké kliniky pro transplantaci vlasů se podobá hledání jehly v kupce sena. Svůj výběr ale významně zúžíte, pokud na první pohled rozpoznáte zdravotnická pracoviště, která si s kvalitním výsledkem operace hlavu nelámou a jejich hlavní prioritou jsou peníze. V tomto článku vás naučíme, jak na to.

Pokračovat ve čtení
6 varovných signálů nebezpečné kliniky na transplantaci vlasů

Istanbul se často označuje jako hlavní město vlasových transplantací. Příslib budoucnosti s obnovenými vlasovým porostem vám tu nabídne více než 600 klinik. Smutným faktem je, že 80 % z nich cílí na maximální zisk a spokojenost klientů je příliš netrápí.

Poznat nekvalitní kliniku navíc není snadné. To, co zanedbávají ve zdravotní péči totiž vyvažují propracovanou reklamou a skvělým zákaznickým přístupem. Na první pohled proto působí důvěryhodně a vyvolávají dojem, že navzdory nízké ceně odvedou špičkovou práci.

Ve skutečnosti ale většinu operace – nebo dokonce celý zákrok – provedou (často necertifikovaní) technici a lékaře někdy ani nepotkáte (viz dále). To může mít za následek:

 • nepřirozený vzhled transplantovaných vlasů (rostou pod špatným úhlem, popř. mají příliš nízkou hustotu, linie je špatně vymodelovaná),
 • „vytěžení“ (overharvesting) štěpů z dárcovské oblasti (vznikají lysá místa – viz dále),
 • infekci způsobenou nedostatečnou sterilizací chirurgických nástrojů, popř. porušováním hygienických pravidel během zákroku,
 • nekrózu (odumření kůže) v dárcovské oblasti – zpravidla jako následek přerušení krevního oběhu, ke kterému dochází při odběru příliš mnoha štěpů na malé ploše.

Pokažená operace se špatně napravuje; u mnoha pacientů nebývá pro další transplantaci v dárcovské oblasti dostatek štěpů.

Něco takového riskovat určitě nechcete – důkazem je fakt, že čtete tento článek. Jak rizikové kliniky poznat a vyhnout se zklamání a frustrace z nepovedeného zákroku?

1) Příliš nízká cena (pod 2 500 €)

Znáte pořekadlo “dvakrát měř, jednou řež”? Na levných klinikách toto pravidlo neplatí – operuje se rovnou, bez správně provedeného předoperačního vyšetření.

Transplantace vlasů na špičkovém istanbulském pracovišti vás sice v porovnání s Českem vyjde až 4krát levněji, stále jde ale o finančně nákladný zákrok. Klinika musí zajistit sterilní sál, pořídit nástroje, nakoupit jednorázové pomůcky a především najmout zkušené chirurgy, sestry a techniky.

Je-li cena nižší než 2 500 euro (cca 76 tisíc Kč), znamená to, že zařízení ořezává náklady – a začíná typicky chirurgem. Jeho čas je drahý, takže operují většinou technici a sestry. Ti často provádějí i vstupní konzultaci a nákres vlasové linie, aniž by měli dostatečnou odbornou erudici. Lékařské vyšetření i chirurgický zákrok bez lékaře jsou v Turecku samozřejmě ilegální, úřady nad tímto konáním ale často přivírají oči. 

Za účelem většího zisku – součástí ceny na všech klinikách je vždy ubytování v alespoň 4hvězdičkovém hotelu a zajištění transferů – se také snižují hygienické standardy a nakupuje levnější jednorázové vybavení.

Počítejte také s tím, že po zákroku na levné klinice vás nečeká žádná pooperační péče nebo kontroly růstu transplantovaných vlasů.

Typická nabídka levné kliniky – nízká cena, žádná garance lékaře u zákroku a důraz na ubytování a Istanbul jako poznávací destinaci. Zdroj: infinityhairtransplant.com

Typická nabídka levné kliniky – nízká cena, žádná garance lékaře u zákroku a důraz na ubytování a Istanbul jako poznávací destinaci. Zdroj: infinityhairtransplant.com

2) Velký počet zákroků a nulová garance chirurga u operace

Pokud se klinika chlubí, že denně odoperuje 5 a více pacientů, pravděpodobně tyto zákroky neprovádí chirurg a jen na ně dohlíží, popř. vůbec není přítomen. Vlasová transplantace zabere 4 až 6 hodin; při tomto počtu operací by pracoviště muselo mít k dispozici alespoň pětici zkušených, trénovaných lékařů.

Průměrná klinika ale takovým počtem chirurgů nedisponuje – už jen proto, že opravdu dobrých specialistů na vlasové transplantace jsou v Istanbulu nižší desítky a je po nich obrovská poptávka. Velká část z nich navíc provozuje své vlastní kliniky.

Pokud se „vysokoobrátkového“ lékařského zařízení zeptáte na přítomnost chirurga u zákroku, bude zpravidla argumentovat zkušeným zdravotnickým personálem. Lékaře u operace vám ani negarantují, popř. vám jej slíbí mezi řečí a budou vám argumentovat zkušeným zdravotnickým personálem.  Lékaře u operace vám ani negarantují, popř. vám jej slíbí mezi řečí, ve smlouvě tuto položku ale nenajdete. Některé kliniky vám písemný kontakt ani nenabídnou. Pracují na základě ústní dohody a pokud svou část domluvy nedodrží, jen těžko to zpětně prokážete.

Na klinikách 2. kategorie s vámi lékař prohodí několik slov, zběžně nakreslí linie vymezující transplantační oblast a pošle vás na sál. Během operace pak tým techniků několikrát zkontroluje, tím ale jeho podíl na zákroku končí.

Za účelem snížení nákladů některá levná pracoviště klienty operují hromadně v jedné místnosti. Tento přístup je ovšem nebezpečný, významně zvyšuje riziko infekce během zákroku.

Realita levných transplantačních klinik: hromadné operování, hrubé porušování hygienických norem. Zdroj: dru.com

Realita levných transplantačních klinik: hromadné operování, hrubé porušování hygienických norem. Zdroj: dru.com

3) Používání agresivního marketingu

Laciné kliniky nahánějí klienty agresivní reklamou: slibují nemožné a neštítí se ani lhaní. Jak taková pracoviště poznáte?


 • Mohou prezentovat své chirurgy jako členy mezinárodních asociací pro obnovu vlasů (ISHRS, IAHRS či ABHRS), přestože jimi nejsou nebo byli pro neetické jednání vyloučeni – viz Mezinárodní organizace pro obnovu vlasů: co jsou zač a s čím vám pomohou?.
 • Propagují se kradenými, upravenými nebo špatně nasvícenými fotografiemi, špičkové chirurgy cizích klinik vydávají za své nebo kradou jiným pracovištím prezentační materiály.
 • Používají klamavá slova, která vyvolávají dojem, že transplantace vlasů je snadný, neinvazivní zákrok. Typicky jde o fráze scarless surgery, no incision, no touch, no cutting, cloning, hair multiplication, non-invasive, eliminates the need for additional procedures, pain-free, guaranteed results, unlimited grafts nebo no risk.
 • Kladou velký důraz na propagaci ubytování a Istanbulu jako města zážitků; neberou příliš v potaz, že jejich klient je v první řadě zdravotním turistou.
 • Garantují doživotní záruku (přestože je už z principu nesmyslná).
 • Slibují transplantaci neomezeného počtu štěpů (viz dále).
Příklad podezřelého marketingu: procedura je minimálně po odeznění anestezie mírně bolestivá; délku operace lze stanovit až po důkladném vyšetření; doživotní záruka je ze své podstaty nesmyslná. Zdroj: activehairclinic.com

Příklad podezřelého marketingu: procedura je minimálně po odeznění anestezie mírně bolestivá; délku operace lze stanovit až po důkladném vyšetření; doživotní záruka je ze své podstaty nesmyslná. Zdroj: activehairclinic.com

4) Obrovské množství pozitivních recenzí

Pracoviště střední a nižší kategorie si sama píší pod smyšlenými jmény stovky pozitivních recenzí na portály typu Trustpilot nebo Google, popř. zde očerňují svou konkurenci. Většina těchto serverů identitu svých přispěvatelů neověřuje; k podobným doporučením je proto lepší zaujmout skeptický postoj. 

Pokud už kliniku 2. či 3. kategorie hodnotí skutečný klient, děje se tak – na nátlak lékařského zařízení – ihned po operaci, případně další den při prvním mytí vlasů. V danou chvíli ale není kvalita odvedeného zákroku jasná; výsledky transplantace vlasů lze zhodnotit cca 12 až 18 měsíců po operaci.

Klienti v takových recenzích popisují svá očekávání („s novými vlasy mě čeká nový život“) a zákaznický zážitek – přístup a jednání personálu. Klientskou péči přitom tato pracoviště mají zvládnutou na jedničku.

Jednou udělenou pozitivní recenzi už klinika nesmaže – ani když se po čase ukáže, že se operace nezdařila. Na stížnosti a naléhání rozhořčeného klienta pak už pracovníci nereagují.

Tato klinika má obrovské množství referencí a téměř 100% hodnocení. Lze předpokládat, že podstatná část doporučení bude falešná. Zdroj: google.com, trustpilot.com

Tato klinika má obrovské množství referencí a téměř 100% hodnocení. Lze předpokládat, že podstatná část doporučení bude falešná. Zdroj: google.com, trustpilot.com

5) Snaha prodat za každou cenu

V oboru vlasových transplantací pojem „stálý zákazník“ prakticky neexistuje. Většina pacientů může operaci kvůli omezenému počtu štěpů v dárcovské oblasti podstoupit jen jednou a výsledek se – jak bylo řečeno výše – dostaví nejdříve po roce.

Díky tomu si zástupci laciné kliniky s hněvem podvedených klientů nemusí lámat hlavu a potenciální zákazníky se na své pracoviště snaží přilákat za každou cenu.

Poznáte to snadno: lékař či asistent vás při online nebo osobní konzultaci letmo prohlédnou a nezávisle na svém skutečném úsudku vás označí za vhodného kandidáta pro transplantaci.

Transplantace je vhodná, pokud trpíte androgenní alopecií, v řadě zdravotních situací vám ale nepomůže. Nehodí se např. při jizvovém plešatění nebo nemoci alopecia areata. Zásadním omezením je také nedostatek štěpů v dárcovské oblasti nebo pokročilý stupeň plešatosti.

Snahu prodat za každou cenu poznáte podle nátlaku, který na vás zástupce pracoviště začne už po několika minutách vyvíjet. Typická argumentace zahrnuje:

 • nabídku slevy při okamžitém rozhodnutí a převedení zálohy (písemnou smlouvu často neposkytují),
 • obsazenost kliniky na týdny dopředu,
 • další zájemce pro daný termín.

Pracovníci mohou také lhát o přítomnosti lékaře u zákroku a jeho podílu na operaci. Potom už příliš nezáleží, zda chirurg provedl tisíce transplantací a má skvělé vzdělání a průpravu – jde především o marketingový tahák.

[ZDARMA] Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

6) Příslib neomezeného počtu štěpů

Kliniky střední a nižší kategorie vám nabídnou přenos neomezeného počtu vlasových štěpů, aniž by vás nejprve vyšetřili. Přesný počet se přitom stanovuje až během předoperačního pohovoru.

Známkou nepoctivého přístupu je také transplantace příliš vysokého množství štěpů během jediného zákroku. Ze zdravotního hlediska se nedoporučuje jednorázový odběr více než 4 500 štěpů (organismus může mít s přijetím příliš velkého množství štěpů problémy). Tímto číslem se řídí i špičkoví chirurgové. 

Řada pacientů potřebným počtem vlasů v dárcovské oblasti ani nedisponuje, kvůli chybnému úsudku se jich ovšem při zákroku odebere více, než by bylo vhodné. Následkem je vytěžení dárcovské oblasti, tzv. overharvesting, při kterém vznikají lysá místa.

Následky odběru příliš mnoha štěpů. Vlevo několik dní po zákroku, vpravo poté, co vlasy dorostly. Zdroj: jcasonline.com

Následky odběru příliš mnoha štěpů. Vlevo několik dní po zákroku, vpravo poté, co vlasy dorostly. Zdroj: jcasonline.com

Následky odběru příliš mnoha štěpů. Vlevo několik dní po zákroku, vpravo poté, co vlasy dorostly. Zdroj: jcasonline.com

Následky odběru příliš mnoha štěpů. Vlevo několik dní po zákroku, vpravo poté, co vlasy dorostly. Zdroj: jcasonline.com

Některé kliniky praktikují i tzv graft splitting, rozdělování štěpů (většina z nich nese 2 až 4 vlasy). Podobný zásah do tkáně ale významně zvyšuje riziko poškození a odumření štěpů, transplantovaný vlasový porost působí řídce. Na renomovaných pracovištích proto tuto techniku nepoužívají.

Na co se při výběru kliniky zaměřit

Při výběru zvažte podstoupení operace jen na těch pracovištích, které:

 • operují nejvýše 3 pacienty denně a garantují podíl chirurga na zákroku,
 • zaměstnávají lékaře, který je členem jedné z profesních organizací pro obnovu vlasového porostu,
 • vás během úvodní konzultace nebudou tlačit k podpisu a nechají vás smlouvu v klidu prostudovat,
 • odmítnou transplantovat více než 4 500 štěpů během jedné operace,
 • sdělí jména a vzdělání lékaře i certifikovaných asistentů.

Checklist: jak vybrat kvalitního chirurga, kliniku a zprostředkovatele

Pro odběratele našeho obsahu jsme připravili obsáhlý checklist s 22 otázkami, který vám pomůže vybrat vhodného lékaře pro vaši operaci, pracoviště – a nakonec agenturu, která vám transplantaci v Istanbulu zajistí.

Součástí každého bodu je také vysvětlení, proč je pro úspěch vašeho zákroku důležitý. Pro získání checklistu si nejdříve stáhněte náš e-book – checklist vám automaticky zašleme během 3 dnů.

O checklist si můžete také rovnou napsat.

Zajistíme vám transplantaci na špičkové istanbulské klinice

A písemně se zaručíme, že vás bude osobně operovat zkušený chirurg, který na celý zákrok dohlédne. Ozvěte se nám.

Prvním krokem k transplantaci vlasů je osobní či online konzultace

Setkáme se online či osobně (v Praze a okolí), probereme spolu vaší situaci a zodpovíme všechny otázky.

Chci konzultaci zdarma
Ondřej Kožina

Ondřej Kožina

zakladatel společnosti

K založení Folikuli mě vedla má osobní zkušenost - snaha pomoci dalším lidem, kteří řeší úbytek vlasů a chtějí maximální záruku úspěchu, jelikož hledání profesionální a ověřené kliniky na transplantaci vlasů je velmi složité a časově náročné.