Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
8. 12. 2022 5 min

Transplantace vlasů: jaké výsledky a kdy můžete očekávat?

Vlasová transplantace je dosud jedinou metodou, která dokáže vrátit vlasy do míst, kde vypadly a přestaly růst. Než ale o zákroku začnete vážněji přemýšlet, měli byste vědět, co přesně od transplantace čekat. Především je ale třeba pochopit, že výsledky neuvidíte hned. V článku vás provedeme jednotlivými potransplantačními kroky a vysvětlíme, co se během nich děje.

Pokračovat ve čtení
Transplantace vlasů: jaké výsledky a kdy můžete očekávat?

Nejprve si přečtěte ...

Abyste tento text správně pochopili, měli byste vědět, co je vlasový štěp nebo dárcovská oblast, jak vlasy rostou či jak se transplantují. 

Vše jsme pro vás shrnuli v článcích Životní cyklus vlasů: jak rostou a proč vypadávají a Transplantace vlasů: jak probíhá, jaké má výhody, kolik stojí – a hodí se právě pro vás?

Co se děje s transplantovanými vlasy po operaci?

Vlasová transplantace je chirurgický zákrok, při kterém lékař přenese štěpy z dárcovské oblasti do míst, kde došlo k jejich vypadnutí (typicky do koutů nebo na vršek hlavy).

Ihned po implantaci se štěpy začínají hojit – postupně se plně obnoví napojení folikulů na krevní oběh a jejich buňky „přilnou“ k podkoží. Změny se ukazují pozvolna; trvá až 18 měsíců, než se plný potenciál zákroku projeví. 

Vlasy, které z transplantovaných folikulů rostou, jsou zpočátku tenčí a světlejší než zbytek vlasového porostu. Teprve po nějaké době se zvětší a ztmavnou. Míra uchycení štěpů závisí mj. na použité metodě. Nejlepší výsledky poskytují techniky Sapphire FUE a DHI (Direct Hair Implantation) – u obou metod se ujme okolo 90 % vlasů.

Průběh hojení a růstu vlasů je individuální a závisí mj. na:


 • vašem aktuálním zdravotním stavu,
 • životosprávě,
 • užívaných lécích,
 • genetických předpokladech.

U některých pacientů probíhá hojení štěpů rychleji, u jiných je naopak pomalejší. U transplantace vlasů je zásadní trpělivost; trvání jednotlivých pooperačních etap berte spíše jako vodítko, nikoliv jako danou věc.

Jaké výsledky můžete v různých časových úsecích po operaci čekat?


1. až 7. den po transplantaci

Ihned po operaci si všimnete nové vlasové linie a zakrytých lysin – vše v souladu s tím, co jste během úvodní konzultace na klinice domluvili s lékařem.

V prvních dnech po operaci se štěpy intezivně hojí. Tento proces provází mj. tvorba strupů a šupinatění kůže v okolí vložených vlasů. Není se třeba bát, jde o přirozenou reakci organismu na (doslova) tisíce nových vpichů do těla. Během prvního týdne mohou transplantované štěpy svědit; kanály vytvořené mikroskalpelem bývají lehce bolestivé.

Hojení v dárcovské oblasti probíhá – pokud jste podstoupili Sapphire FUE nebo DHI – poměrně rychle. Naopak u metody FUT, při které se ze zadní části hlavy odebírá pruh kůže, trvá hojení několik týdnů a často jej doprovází silná bolestivost.

Výraznému otoku pak brání speciální čelenka, kterou pacienti nosí první 4 dny po transplantaci. Poté otok přirozeně ustupuje. Hojení urychlíte důsledných dodržováním předoperačních instrukcí  a správnou pooperační péčí.

2 až 4 týdny po zákroku

Po několika týdnech se štěpy přihojí a přestanou svědit a bolet. Transplantované folikuly během této etapy přechází (kvůli omezenému přísunu živin) do fáze klidu. Folikul se dočasně zmenší a vlas vypadne.

Vlivem hormonálních a anatomických změn může v okolí hojící se oblasti dojít k dočasné šokové ztrátě původních vlasů. Nemusíte se bát – během několika týdnů se růst původních i transplantovaných vlasů postupně znovu nastartuje. V této fázi je také možné původní vlasy opatrně stříhat nůžkami.

4 až 6 měsíců po operaci

Touto dobou si všimnete prvních výraznějších změn. Je důležité pochopit, že vlasy ze štěpů rostou postupně – po 4 měsících je v růstové fázi asi 40 % transplantovaných folikulů, po 6 měsících rostou vlasy ze zhruba 60 % štěpů a po 9 měsících je v růstové fázi většina folikulů, které se uchytily.

Po půl roce tak může být uchycená více jak polovina štěpů. Některé z nich jsou v obnovené růstové fázi, postupně tmavnou a nabývají na objemu. Většina transplantovaných vlasů ale zatím neroste nebo je tenká a světlá. Vlasy v okolí transplantovaných štěpů je už možné zkrátit strojkem.

12 až 18 měsíců po zákroku

Po roce až 18 měsících transplantované vlasy plně dorostou, jsou pigmentované a prakticky nerozeznatelné od zbytku vlasového porostu. V této fázi už můžete vlasy také barvit.


Prvním krokem k transplantaci vlasů je osobní či online konzultace

Chci konzultaci zdarma

Role zralé vlasové linky v transplantaci

Jedním z důvodů, proč se vlasové transplantace provádí až od 25 let, jsou nereálná očekávání náctiletých. Je důležité pochopit, že vlasová linie a hustota vlasů se v průběhu života mění i u jedinců, kteří dědičným plešatěním netrpí.

Mezi 17 a 27 lety dochází k tzv. dozrání vlasů. Linie ustoupí až o 1,5 cm, nejedná se ale o dědičné plešatění – pokud k němu máte předpoklady, projeví se zpravidla až o několik let později, po dozrání vlasové linky [1].

A1, B1, C1 – hranice vlasové linky u mladistvých; A3, B3, C3 – zralá vlasová linie (bez známek plešatění).

A1, B1, C1 – hranice vlasové linky u mladistvých; A3, B3, C3 – zralá vlasová linie (bez známek plešatění).

Transplantace vlasů a možné zdravotní komplikace

Vlasová transplantace jakožto invazivní zákrok skýtá pro pacienta určitá rizika. Ke komplikacím dochází především na levných klinikách. Zdejší personál má často nedisponuje potřebných vzděláním a zdravotnickým oprávněním, u zákroku navíc často chybí lékař.

Podstoupíte-li operaci ve špičkovém zařízení, jsou rizika komplikací (při dodržení pooperačních instrukcí) minimální. Na kvalitní klinice vás lékař vždy upozorní na možné vedlejší účinky a zdravotní obtíže zákroku.

K jakým komplikacím může po transplantaci ojediněle dojít?


 • Zánět folikulů – řada pacientů zaměňuje hojení štěpů za jejich zánět. K zánětu, který se léčí antibiotiky, dochází u méně než 1 % transplantací [2]. Pojí se se zvýšenou teplotou a hnisavým výtokem, jeho příčinou je zpravidla špatná pooperační hygiena nebo použití nesterilních nástrojů během operace. Na většině kvalitních klinik vám jako prevenci proti zánětu podají antibiotika.
 • Nízká míra uchycení štěpů – příčinou je zpravidla nedostatek zkušeností personálu, který zákrok provádí. Pokud se folikuly vyjímají špatnou technikou, dochází u velké části z nich k mechanickému porušení a následnému odumření.
 • Nekróza folikulů a kůže – je důsledkem masivního přerušení krevního oběhu během tvorby kanálů a vkládání štěpů. V důsledku toho nemají buňky pokožky, podkoží a transplantovaných štěpů dostatek živin a kyslíku a odumírají. Na vině opět bývá většinou nezkušený personál.

Častou komplikací způsobenou techniky bez patřičného vzdělání je odebrání velkého množství štěpů. Na týlu a temeni pak vznikají lysá místa.

Typický případ nadměrného odběru štěpu v dárcovské oblasti (v levé části temene).

Typický případ nadměrného odběru štěpu v dárcovské oblasti (v levé části temene).

O dalších možných komplikacích si přečtěte v článku 6 varovných známek, že míříte na rizikovou transplantační kliniku.

ZDARMA

Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

Strávili jsme stovky hodin výzkumem vhodné kliniky.
Ušetřete čas a zjistěte:

 • jak vybrat špičkového chirurga, kliniku a agenturu,
 • na co se připravit před transplantací, během ní a po ní,
 • proč se obloukem vyhnout českým pracovištím,
Získat e-book
Ondřej Kožina

Ondřej Kožina

zakladatel společnosti

K založení Folikuli mě vedla má osobní zkušenost - snaha pomoci dalším lidem, kteří řeší úbytek vlasů a chtějí maximální záruku úspěchu, jelikož hledání profesionální a ověřené kliniky na transplantaci vlasů je velmi složité a časově náročné. 

Zdroje a literatura:

 1. Phenotype of Normal Hairline Maturation

 2. Complications in Hair-Restoration Surgery