Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
13. 11. 2021 5 min

[NÁVOD] Jak vybrat kvalitní kliniku na transplantaci vlasů v Turecku

Vůbec nejzásadnějším rozhodnutím, které před svou transplantaci vlasů v Turecku musíte učinit, je výběr vhodné kliniky. Abychom vám volbu usnadnili, napsali jsme pro vás průvodce, jak zvolit správné pracoviště a neodvézt si z Istanbulu výsledek nepovedené operace.

Pokračovat ve čtení
[NÁVOD] Jak vybrat kvalitní kliniku na transplantaci vlasů v Turecku

Nejprve si přečtěte…

Tento text navazuje na články [NÁVOD] Jak vybrat kvalifikovaného chirurga pro transplantaci vlasů a 6 varovných signálů nebezpečné kliniky na transplantaci vlasů.

Abyste měli o výběru vhodného pracoviště pro vlasovou transplantaci ucelenou představu, doporučujeme přečíst nejprve tyto dva články.

Začněte výběrem chirurga

Pokud hledáte transplantační kliniku na vlastní pěst, dříve či později narazíte na řadu inzerátů a reklam, které slibují perfektně odvedený zákrok za cenu lepší dovolené u Jadranu.

Byznys s vlasovými transplantacemi je lukrativní. V roce 2018 vygeneroval obrat okolo 6,5 miliardy dolarů a většinu z tohoto objemu financí utratili pacienti právě v Turecku. Na istanbulském trhu se pohybují stovky klinik, které na reputaci předních pracovišť parazitují a lákají klienty podvodným marketingem a lživými přísliby

To pro vás znamená jediné: při výběru kliniky neberte reklamy vůbec v potaz. Vaše první kroky by měly vést na web alespoň jedné z několika největších mezinárodních asociací pro obnovu vlasů: ISHRS (The International Hair Society of Hair Restoration Surgery), FUE EUROPE, ABHRS (American Board of Hair Restoration Surgery) nebo IAHRS (International Alliance of Hair Restoration Surgeons).

Důvod je prostý – sdružují se v nich schopní specialisté na transplantace vlasů, kteří dodržují přísný etický kodex a primární je pro ně pacientův zájem. V realitě tureckého zdravotního turismu to znamená, že lékař:

 • s vámi provede důkladné předoperační vyšetření a vstupní konzultaci,
 • zodpoví všechny vaše otázky,
 • se bude na transplantaci podílet a po celou dobu bude na sále přítomný.

Tyto prestižní organizace přijímají nováčky za přísných podmínek, mj. na doporučení stávajících členů. Při podezření na porušení etického řádu lékaře bez milosti vyloučí – v zásadě fungují jako neoficiální garanti špičkových pracovišť.

Jak najít chirurga na webu profesních organizací

Základem je v množství odborníků vyfiltrovat turecké specialisty. U každé organizace to provedete trochu jiným způsobem:

 • ISHRS – v pokročilém vyhledávání (advanced search) nastavte jako zemi (country) Turecko (Turkey) – filtrování je automatické. K červnu 2020 zde naleznete 12 chirurgů působících v Istanbulu. Členem ISHRS je ale i řada dalších istanbulských lékařů, ti se statusem Associate Member ale nejsou na webu uvedeni (při dotazu na jejich členství vám jej ale organizace potvrdí, popř. vyvrátí).
 • FUE EUROPE – v seznamu členů zadejte do pole lokality Istanbul.
 • ABHRS – lékaře na istanbulských klinikách vyfiltrujete na tomto odkazu vložením slova „Istanbul“ do políčka „city“; najít zde můžete 3 istanbulské specialisty na transplantaci vlasů.
 • IAHRS – pro zobrazení seznamu tureckých členů (včetně 3 lékařů z Istanbulu) klikněte na odkaz.

Na jednotlivých webech si můžete profily chirurgů rozkliknout a ověřit si jejich profesní způsobilost. Např. na webu ISHRS u lékařských profilu najdete následující informace:

 • 1) status členství,
 • 2) jméno, lokace a kontaktní informace kliniky, na které chirurg působí,

 • 3) informace o absolvovaných školeních vlasových transplantací, popř. i dalších metod – včetně místa tréninku, dosažených úspěchů nebo počtu odoperovaných pacientů,
 • 4) informace o úspěších a získaných oceněních za přednáškovou a publikační činnosti – včetně seznamu prezentací na odborných konferencí a publikovaných vědeckých článků a knihách na téma vlasových transplantací,
 • 5) informace o aktivní členství v profesních asociacích,

 • 6) podrobný seznam vydaných knih na téma vlasových transplantací,
 • 7) názvy odborných článků (včetně toho, ve kterém vědeckém periodiku je nalézt),

 • 8) medailonek lékaře.

Na profilu najdete i kontaktní informace kliniky, na které lékař působí – pracovišti můžete rovnou napsat, někdy i zavolat.

[ZDARMA] Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

Kontrola kliniky

Výběr schopného chirurga je ale pouze polovina úspěchu. Důležité je také prostředí kliniky a její přístup k operaci.

Poohlížejte se po zákrocích v ceně od 2 500 euro (cca 65 000 Kč) výše. Tuto částku si účtují špičkové kliniky, stále jde ale o zlomek obnosu, který byste za operaci zaplatili na západních klinikách. Např. v Česku vyjde transplantace až 4krát dráž – a v Německu, Velké Británii či USA je ještě nákladnější.

Srovnání cen za transplantaci vlasů v Česku a Turecku

Srovnání cen za transplantaci vlasů v Česku a Turecku

Za cenu od 2 500 € byste měli získat garanci špičkového chirurga u zákroku a jeho podíl na operaci (viz otázky dále).

Existují samozřejmě stovky pracovišť, které vám nabídnou transplantaci vlasů i za 32 tisíc Kč (cca 1 200 euro). Počítejte ale s tím, že vás budou operovat asistenti (zpravidla necertifikovaní) a lékaře pravděpodobně nepotkáte ani během konzultace; zákrokem na levné klinice zároveň riskujete vážné zdravotní komplikace a relativně vysokou pravděpodobnost neestetického výsledku.

Počet štěpů v dárcovské oblasti je limitovaný a možnosti nápravy bývají omezené. Zaujměte podobnou filozofii, jako byste se chystali na operaci srdce. Svěřili byste ji někomu jinému než špičkovému kardiochirurgovi? Zkažená transplantace vlasů vás život sice stát nebude, vážné následky utrpí ale váš vzhled a sebevědomí.

Na co se kliniky (či zprostředkovatelské agentury) ptát?

Přístup kliniky k pacientům nejlépe prověříte několika jednoduchými otázkami. Zástupci transplantačního pracoviště (často jde o lékaře), popř. pracovníci zprostředkovatelské agentury, která transplantaci zařídí, by vám na každý z následujících dotazů měli odpovědět souhlasně:

 • Provede mé předoperační vyšetření chirurg? Zhodnotí hustotu mých vlasů v dárcovské oblasti?
 • Probere se mnou lékař možnosti léčby a pomůže mi vybrat z několika návrhů transplantační oblastí ču linií?
 • Můžete mi garantovat přítomnost chirurga po celou dobu mého zákroku? Bude se lékař podílet na velké části mé operace?
 • Poskytnete mi jména a informace o kvalifikaci zdravotnického personálu, který se bude transplantace účastnit?
 • Budete mě operovat na samostatném sále?
 • Je klinika pojištěná?

Všímejte si, zda klinika neoperuje více jak tři až čtyři pacienty denně (levná pracoviště jich „zvládají“ i desítky) a netransplantují během jedné operace více jak 4 000 štěpů. 

Testimonialy špičkových zařízení bývají psané 12 až 18 měsíců po operaci (kdy už transplantované vlasy plně dorostou) a jejich součástí jsou kvalitní snímky focené s bleskem a na totožném pozadí.

Vyhněte se také klinikám, které nabízí doživotní záruku a sedativa při operaci; zákrok je velmi delikátní na přesnost a po sedativech nemusí někteří pacienti se zdravotníky spolupracovat.

Checklist: jak vybrat kvalitního chirurga, kliniku a zprostředkovatele

Pro odběratele našeho obsahu jsme připravili obsáhlý checklist s 22 otázkami, který vám pomůže vybrat vhodného lékaře pro vaši operaci, pracoviště – a nakonec agenturu, která vám transplantaci v Istanbulu zajistí.

Součástí každého bodu je také vysvětlení, proč je pro úspěch vašeho zákroku důležitý. Pro získání checklistu si nejdříve stáhněte náš e-book – checklist vám automaticky zašleme během 3 dnů.

O checklist si můžete také rovnou napsat.

Checklist: Jak správně vybrat chirurga, kliniku a agenturu pro transplantaci vlasů

Checklist: Jak správně vybrat chirurga, kliniku a agenturu pro transplantaci vlasů

Zajistíme vám transplantaci na špičkové istanbulské klinice

A písemně se zaručíme, že vás bude osobně operovat zkušený chirurg, který na celý zákrok dohlédne. Ozvěte se nám.

Prvním krokem k transplantaci vlasů je osobní či online konzultace

Setkáme se online či osobně (v Praze a okolí), probereme spolu vaší situaci a zodpovíme všechny otázky.

Chci konzultaci zdarma
Ondřej Kožina

Ondřej Kožina

zakladatel společnosti

K založení Folikuli mě vedla má osobní zkušenost - snaha pomoci dalším lidem, kteří řeší úbytek vlasů a chtějí maximální záruku úspěchu, jelikož hledání profesionální a ověřené kliniky na transplantaci vlasů je velmi složité a časově náročné.