Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
25. 3. 2020 4 min

PRP plazma: pojistěte si dobrý výsledek transplantace vlasů

Aplikace tzv. PRP plazmy je oblíbenou metodou transplantačních klinik pro rychlejší zhojení štěpů a zotavení pacienta. Přečtěte si, co přesně PRP plazma je a jak její odběr probíhá.

Pokračovat ve čtení
PRP plazma: pojistěte si dobrý výsledek transplantace vlasů

Co je PRP plazma a jak pomáhá?

Zkratkou PRP (plateled rich plasma) označují lékaři tělní tekutinu, která se skládá ze dvou základních složek:

 • krevní destičky – malé částice, které se při poranění shlukují a vytvářejí strup (krevní zátku) zabraňující krvácení,
 • krevní plazma – tekutá složka krve zbavená červených a bílých krvinek [1, 2].

Součástí plazmy je rozpuštěná směs více než tisíce různých látek. Hojně zastoupené jsou tzv. růstové faktory a další sloučeniny, které napomáhají srážení krve a správnému hojení ran. 

Po aplikaci PRP plazmy ke štěpům se spouští složité tělesné pochody, které vedou ke vzniku nových cév. Tím se obnoví krevní zásobení transplantovaných vlasů a s ním i jejich růst – ke štěpům se dostanou potřebné živiny a kyslík [3]. Růstové faktory podporují také dělení buněk, které je pro úspěšné zhojení transplantovaných vlasů zásadní [4].

Krevní plazma je nažloutlá tekutina, kterou ze 6 až 8 % tvoří hojící, srážecí a další proteiny. Zdroj: commons.wikimedia.org

Krevní plazma je nažloutlá tekutina, kterou ze 6 až 8 % tvoří hojící, srážecí a další proteiny. Zdroj: commons.wikimedia.org

Ještě několik let zpět nebylo jasné, nakolik (a zda vůbec) je aplikace PRP plazmy při transplantaci vlasů efektivní. V poslední době ale vznikla řada menších lékařských studií, které potvrzují její prospěšnost. Pacienti ošetření plazmou mají v průměru vyšší hustotu transplantovaných vlasů a jsou méně náchylní k jejich dočasné ztrátě po zákroku (viz článek Transplantace vlasů: jaké výsledky a kdy můžete očekávat?) [5, 6].

Některá pracoviště využívají PRP plazmu jako živný roztok, který brání odumření odebraných štěpů; díky dostatku živin se významně zvyšuje šance na jejich uchycení po implantaci [5, 7].

PRP jako nástroj proti plešatění

Řada studií také poukazuje na schopnost PRP plazmy zpomalit padání vlasů. Při tzv. vlasové plazmaterapii aplikují lékaři 3 injekce v měsíčních rozestupech. Pro dlouhodobou efektivitu je třeba aplikaci látky opakovat po 4 až 6 měsících [8–10]. 

PRP plazma je proti plešatění účinnější než např. minoxidil (tekutý přípravek, který se nanáší ke kořínkům), na druhou stranu je tato metoda invazivnější (plazma se aplikuje injekcí pod kůži) a finančně řádově nákladnější [11]. V rámci transplantace vlasů se vám ale podstoupení vyplatí.

Jakým způsobem se PRP plazma aplikuje?

Existuje hned několik způsobů, jak pacientovi PRP podat. Cílem každého z nich je ale zvýšit koncentraci růstových faktorů a krevních destiček v okolí vložených štěpů [5, 12, 13]. Lékaři mohou plazmu aplikovat:


 • injekcí do bezvlasé oblasti ještě před tvorbou kanálů a implantací štěpů,
 • injekcí do bezvlasé oblasti ihned po vytvoření kanálů,
 • na kůži v okolí transplantovaných vlasů,
 • injekcí ihned po dokončení transplantace.

[ZDARMA] Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

Odběr PRP plazmy a vedlejší účinky aplikace

Ze zdravotně-bezpečnostních důvodů se nevyužívá plazma od dárců. PRP plazma se připravuje z části krve, odebrané v rámci předoperačního vyšetření, oddělením plazmy od červených a bílých krvinek v tzv. centrifuze [14].

Nejsou známé žádné vedlejší účinky aplikace PRP plazmy [15]. Pokud ale odběr provádí nezkušených personál, může dojít k mechanickému poranění žíly a vzniku modřiny. Nekvalifikovaní technici vám mohou uškodit i při podání preparátu. Může dojít k:

 • poškození podkožních nervů a cév,
 • zanesení infekce,
 • zjizvení pokožky.

Tomuto riziku se mj. vyhnete výběrem renomovaného pracoviště (viz [NÁVOD] Jak vybrat kvalitní kliniku na transplantaci vlasů v Turecku).

Doporučíme vám kliniku s PRP plazmou

Poohlížíte se po tureckém pracovišti, na kterém vám PRP plazmu bezpečně aplikují? Pomůžeme vám vybrat to správné – pošlete nám otázku přes formulář.

Prvním krokem k transplantaci vlasů je osobní či online konzultace

Setkáme se online či osobně (v Praze a okolí), probereme spolu vaší situaci a zodpovíme všechny otázky.

Chci konzultaci zdarma
Martin Michalík

Martin Michalík

zakladatel společnosti

Po půlročním intenzivním hledání a oslovování klinik v ČR i Turecku, diskusemi s lidmi, kteří zákrok podstoupili a studování všech možných materiálů, jsem se jednoznačně rozhodl podstoupit zákrok na klinice Hairmedico v Istanbulu. A nelituji, vše bylo ještě o něco lepší, než v co jsem doufal. 

Zdroje a literatura:

 1. Platelet Rich Plasma: a short overview of certain bioactive components

 2. Haemostasis and thrombosis: an overview 

 3. Platelet-rich Plasma: A Milieu of Bioactive Factors

 4. Platelet-rich Plasma: From Basic Science to Clinical Applications

 5. The Effect of Plasma Rich in Growth Factors Combined With Follicular Unit Extraction Surgery for the Treatment of Hair Loss: A Pilot Study

 6. Outcome of Intra-operative Injected Platelet-rich Plasma Therapy During Follicular Unit Extraction Hair Transplant: A Prospective Randomised Study in Forty Patients

 7. Review of Factors Affecting the Growth and Survival of Follicular Grafts

 8. Therapeutic Efficacy of Autologous Platelet-Rich Plasma and Polydeoxyribonucleotide on Female Pattern Hair Loss

 9. Platelet-rich Plasma as a Potential Treatment for Noncicatricial Alopecias

 10. The Effect of Autologous Activated Platelet Rich Plasma (AA-PRP) Injection on Pattern Hair Loss: Clinical and Histomorphometric Evaluation

 11. A study to compare the efficacy of platelet-rich plasma and minoxidil therapy for the treatment of androgenetic alopecia

 12. Controversies in Hair Transplantation

 13. Alopecia and platelet-derived therapies

 14. Principles and Methods of Preparation of Platelet-Rich Plasma: A Review and Author's Perspective

 15. Platelets in tissue repair: control of apoptosis and interactions with regenerative cells