Co je PRP plazma a jak pomáhá?
Zkratkou PRP (plateled rich plasma) označují lékaři tělní tekutinu, která se skládá ze dvou základních složek:
- krevní destičky – malé částice, které se při poranění shlukují a vytvářejí strup (krevní zátku) zabraňující krvácení,
- krevní plazma – tekutá složka krve zbavená červených a bílých krvinek [1, 2].
Součástí plazmy je rozpuštěná směs více než tisíce různých látek. Hojně zastoupené jsou tzv. růstové faktory a další sloučeniny, které napomáhají srážení krve a správnému hojení ran.
Po aplikaci PRP plazmy ke štěpům se spouští složité tělesné pochody, které vedou ke vzniku nových cév. Tím se obnoví krevní zásobení transplantovaných vlasů a s ním i jejich růst – ke štěpům se dostanou potřebné živiny a kyslík [3]. Růstové faktory podporují také dělení buněk, které je pro úspěšné zhojení transplantovaných vlasů zásadní [4].
Krevní plazma je nažloutlá tekutina, kterou ze 6 až 8 % tvoří hojící, srážecí a další proteiny. Zdroj: commons.wikimedia.org
Ještě několik let zpět nebylo jasné, nakolik (a zda vůbec) je aplikace PRP plazmy při transplantaci vlasů efektivní. V poslední době ale vznikla řada menších lékařských studií, které potvrzují její prospěšnost. Pacienti ošetření plazmou mají v průměru vyšší hustotu transplantovaných vlasů a jsou méně náchylní k jejich dočasné ztrátě po zákroku (viz článek Transplantace vlasů: jaké výsledky a kdy můžete očekávat?) [5, 6].
Některá pracoviště využívají PRP plazmu jako živný roztok, který brání odumření odebraných štěpů; díky dostatku živin se významně zvyšuje šance na jejich uchycení po implantaci [5, 7].
PRP jako nástroj proti plešatění
Řada studií také poukazuje na schopnost PRP plazmy zpomalit padání vlasů. Při tzv. vlasové plazmaterapii aplikují lékaři 3 injekce v měsíčních rozestupech. Pro dlouhodobou efektivitu je třeba aplikaci látky opakovat po 4 až 6 měsících [8–10].
PRP plazma je proti plešatění účinnější než např. minoxidil (tekutý přípravek, který se nanáší ke kořínkům), na druhou stranu je tato metoda invazivnější (plazma se aplikuje injekcí pod kůži) a finančně řádově nákladnější [11]. V rámci transplantace vlasů se vám ale podstoupení vyplatí.
Jakým způsobem se PRP plazma aplikuje?
Existuje hned několik způsobů, jak pacientovi PRP podat. Cílem každého z nich je ale zvýšit koncentraci růstových faktorů a krevních destiček v okolí vložených štěpů [5, 12, 13]. Lékaři mohou plazmu aplikovat:
- injekcí do bezvlasé oblasti ještě před tvorbou kanálů a implantací štěpů,
- injekcí do bezvlasé oblasti ihned po vytvoření kanálů,
- na kůži v okolí transplantovaných vlasů,
- injekcí ihned po dokončení transplantace.
[ZDARMA] Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů
Odběr PRP plazmy a vedlejší účinky aplikace
Ze zdravotně-bezpečnostních důvodů se nevyužívá plazma od dárců. PRP plazma se připravuje z části krve, odebrané v rámci předoperačního vyšetření, oddělením plazmy od červených a bílých krvinek v tzv. centrifuze [14].
Nejsou známé žádné vedlejší účinky aplikace PRP plazmy [15]. Pokud ale odběr provádí nezkušených personál, může dojít k mechanickému poranění žíly a vzniku modřiny. Nekvalifikovaní technici vám mohou uškodit i při podání preparátu. Může dojít k:
- poškození podkožních nervů a cév,
- zanesení infekce,
- zjizvení pokožky.
Tomuto riziku se mj. vyhnete výběrem renomovaného pracoviště (viz [NÁVOD] Jak vybrat kvalitní kliniku na transplantaci vlasů v Turecku).
Doporučíme vám kliniku s PRP plazmou
Poohlížíte se po tureckém pracovišti, na kterém vám PRP plazmu bezpečně aplikují? Pomůžeme vám vybrat to správné – pošlete nám otázku přes formulář.