15. 10. 2020 5 min

COVID-19 a transplantace vlasů v Turecku [AKTUALIZOVÁNO 15.10. 2020]

Navzdory trvající pandemii nemoci COVID-19 umožňuje Turecko vstup cizincům za účelem turistiky i lékařských procedur. V tomto pravidelně aktualizovaném článku shrnujeme současnou epidemiologickou situaci i opatření, která je třeba během návštěvy Istanbulu a po návratu do ČR dodržet. Poslední aktualizace článku: 24. 8. 2020.

Pokračovat ve čtení
COVID-19 a transplantace vlasů v Turecku

Jaká je v současnosti situace v Turecku?

Pandemie onemocnění COVID-19 se nevyhnula ani Turecku – nemoc, způsobená koronavirem SARS-CoV-2, se zde poprvé objevila 11. března [1]. Podobně jako Česká republika a řada jiných zemí, i Turecko si na jaře prošlo omezením vycházení a uzavřením řady podniků; situaci se podařilo stabilizovat a denní přírůstky nemocných se od poloviny května přiliš nezvyšují [2].

Od poloviny června je země také opět otevřená zahraničním cestovatelům, kteří dodrží pravidla pro vstup a pobyt.

K 15.10. 2020 platí v Istanbulu mimo dalších i následující opatření [3]:

 • povinné nošení roušek na venkovních prostranstvích i ve vnitřních prostorách (včetně dopravních prostředků),
 • povinná dezinfekce rukou při vstupu do obchodů, zdravotnických zařízení, restaurací a dalších veřejných vnitřních prostor,
 • dodržování dostatečného odstupu od ostatních lidí.

U vstupu do obchodních center, nádraží či letišť jsou instalovány termokamery, někde vám mohou tělesnou teplotu změřit bezkontaktním teploměrem. 

Při vstupu do země turecké úřady – nemáte-li příznaky onemocnění – negativní test na koronavirus nevyžadují. Musíte ale vyplnit identifikační formulář (viz níže), který vám během cesty do Istanbulu poskytne letecká společnost. Ve formuláři je třeba uvést mj.:

 • jméno a čísla pasu,
 • telefonní číslo,
 • informace o leteckém spoji (číslo letu a sedadla, termín letu),
 • adresu ubytování v Istanbulu.
Povinný formulář pro cestující do Turecka. Zdroj: windrose.aero

Povinný formulář pro cestující do Turecka. Zdroj: windrose.aero

Přísná hygienická opatření dodržují samozřejmě i transplantační pracoviště. Špičkové kliniky na vysoký hygienický standard ve skutečnosti dbaly dávno před nemocí COVID-19 – a po opadnutí první pandemické vlny je ještě zpřísnily; po každém zákroku důkladně dezinfikují celý operační sál, během konzultace i zákroku nosí roušky.

Co dělat při onemocnění před cestou?

Pokud několik dní před cestou onemocníte, neprodleně nás informujte. Spojíme se s klinikou a pokusíme se přeložit vaši transplantaci na jiný termín. 

Mějte na paměti, že pokud vykazujete jakékoliv příznaky onemocnění COVID-19, mohou vám turecké úřady nařídit vyšetření a až 14denní kanaranténu. Proděláváte-li nemoc, není navíc možné provést ani transplantaci.


Jak se připravit na opatření proti COVID-19

Na pobyt v Istanbulu během trvajících opatření potřebujete v zásadě jen dvě věci navíc: roušky (stačí třída FFP1) a dezinfekční gel.

Roušky je třeba mít nasazené už na pražském letišti Václava Havla a během letu do Istanbulu (a samozřejmě při cestě zpět). Doporučujeme zakoupit ještě v Česku alespoň několik jednorázových roušek nebo respirátorů třídy FFP2 a výše. Lze použít i látkové, po několika hodinách nošení byste je ale měli vyvařit, což je v podmínkách hotelového pokoje takřka nemožné.

Jednorázové roušky jsou nyní bez problémů dostupné ve většině lékáren nebo v lékárenských či specializovaných e-shopech. 

V Istanbulu seženete roušky na všech důležitých místech – na mnoha místech (včetně letišť) je koupíte v automatu, ústenky prodávají vedle lékáren např. také supermarkety nebo benzínové pumpy. Cenu masky turecká vláda v květnu zastropovala na 1 turecké liře (cca 3 Kč).

Stojany s dezinfekčními gely naleznete prakticky všude, ale vyplatí se mít i svůj vlastní. Dostupné jsou jak v Česku, tak v Turecku. Při cestě letadlem mějte na paměti, že není možné převážet lahve o vyšším obsahu než 100 ml. 200ml dezinfekci je tak třeba uschovat do kufru.

Cesta zpět a testování

Od 24. 8. 2020 platí opatření ministerstva vnitra ČR, které nařizuje českým občanům po přicestování z Turecka podstoupit buď vyšetření na nemoc COVID-19 nebo 14denní karanténu [4].

Na COVID-19 vás po návratu otestuje odběrové místo na letišti Václava Havla v Praze. Je určeno primárně pro cestující (prokažte se palubním lístkem) a najdete jej na dvou místech:

 • ve spojovací chodbě mezi Terminály 1 a 2 (v provozu od 4:00 do půlnoci),
 • před pasovou kontrolou Terminálu 1 (provozní doba: 7:00 až 19:00).
Vyšetření trvá několik minut a nebolí. Sběr vzorku se provádí speciální štětečkou z nosu. Zdroj: reason.com

Vyšetření trvá několik minut a nebolí. Sběr vzorku se provádí speciální štětečkou z nosu. Zdroj: reason.com

Cena za standardní vyšetření (s výsledky do 24 hodin) je 1 750 Kč. Pokud cestujete na transplantaci s naší agenturou, test vám zaplatíme snížením ceny našich služeb o tuto částku.

Odběrové místo na ruzyňském letišti umožňuje také provedení rychlotestu s výsledky do 2 hodin. Cena tohoto testu je 7 500 Kč; při cestě s agenturou Folikuli vám cenu služeb snížíme o 1 750 Kč. Bližší informace o testování jsou k dispozici na tomto odkazu.

Výsledky testu, které obdržíte SMS zprávou a e-mailem, zašlete své krajské hygienické stanici – jejich seznam naleznete zde. Podle nařízení MV ČR je tak potřeba učinit do 72 hodin od návratu z Turecka.

Zajistíme vám transplantaci vlasů v Istanbulu

Pomůžeme s výběrem kliniky a poradíme s nezbytnými ochrannými opatřeními. Pošlete nám zprávu – spojíme se s vámi a na vše vám odpovíme.

Prvním krokem k transplantaci vlasů je osobní či online konzultace

Setkáme se online či osobně (v Praze a okolí), probereme spolu vaší situaci a zodpovíme všechny otázky.

Chci konzultaci zdarma
Tomáš Soukup

Tomáš Soukup

copywriter

Tomáš je copywriter na volné noze. Absolvoval Přírodovědeckou faktultu Univezity Karlovy a rád píše o medicínských tématech, Jeho doménou je psaní a rešerše vědeckých článků a studií.

Svými texty se snaží návštěvníky Folikuli.cz vzdělat a pomoci jim s výběrem vhodné kliniky pro transplantaci vlasů.

Zdroje a literatura:

 1. Turkey remains firm, calm as first coronavirus case confirmed

 2. Turkey – Coronavirus cases

 3. Souhrnná aktulizace opatření v Turecku

 4. Ochranné opatření – omezení překročení státní hranice ČR s účinností od 24. 8. 2020