Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
18. 3. 2021 5 min

COVID-19 a transplantace vlasů v Turecku [AKTUALIZOVÁNO 18.3. 2020]

Navzdory trvající pandemii nemoci COVID-19 umožňuje Turecko vstup cizincům za účelem turistiky i lékařských procedur. V tomto pravidelně aktualizovaném článku shrnujeme současnou epidemiologickou situaci i opatření, která je třeba během návštěvy Istanbulu a po návratu do ČR dodržet. Poslední aktualizace článku: 3. 2. 2021.

Pokračovat ve čtení
COVID-19 a transplantace vlasů v Turecku

Jaká je v současnosti situace v Turecku?

Pandemie onemocnění COVID-19 se nevyhnula ani Turecku – nemoc, způsobená koronavirem SARS-CoV-2, se zde poprvé objevila 11. března [1]. Podobně jako Česká republika a řada jiných zemí, i Turecko si na jaře prošlo omezením vycházení a uzavřením řady podniků.

Od poloviny června je země také opět otevřená zahraničním cestovatelům, kteří dodrží pravidla pro vstup a pobyt.

K 3. 2. 2021 platí v Istanbulu mimo dalších i následující opatření [3]:

 • povinné nošení roušek na venkovních prostranstvích i ve vnitřních prostorách (včetně dopravních prostředků),
 • povinná dezinfekce rukou při vstupu do obchodů, zdravotnických zařízení a dalších veřejných vnitřních prostor,
 • dodržování dostatečného odstupu od ostatních lidí,
 • uzavřené restaurace, která mohou prodávat jídlo pouze s sebou,
 • zákaz vycházení pro obyvatele Turecka o víkendech - nevztahuje se na turisty.

U vstupu do obchodních center, nádraží či letišť jsou instalovány termokamery, někde vám mohou tělesnou teplotu změřit bezkontaktním teploměrem. 

Při vstupu do země turecké úřady vyžadují negativní test na koronavirus, více viz. níže. Musíte také vyplnit identifikační formulář (viz níže), který vám během cesty do Istanbulu poskytne letecká společnost. Ve formuláři je třeba uvést mj.:

 • jméno a čísla pasu,
 • telefonní číslo,
 • informace o leteckém spoji (číslo letu a sedadla, termín letu),
 • adresu ubytování v Istanbulu.
Povinný formulář pro cestující do Turecka. Zdroj: windrose.aero

Povinný formulář pro cestující do Turecka. Zdroj: windrose.aero

Přísná hygienická opatření dodržují samozřejmě i transplantační pracoviště. Špičkové kliniky na vysoký hygienický standard ve skutečnosti dbaly dávno před nemocí COVID-19 – a po opadnutí první pandemické vlny je ještě zpřísnily; po každém zákroku důkladně dezinfikují celý operační sál, během konzultace i zákroku nosí roušky.

Co dělat při onemocnění před cestou?

Pokud několik dní před cestou onemocníte, neprodleně nás informujte. Spojíme se s klinikou a termín vaši transplantaci přeložíme. 

Mějte na paměti, že pokud vykazujete jakékoliv příznaky onemocnění COVID-19, mohou vám turecké úřady nařídit vyšetření a až 14denní kanaranténu. Proděláváte-li nemoc, není navíc možné provést ani transplantaci.


Jak se připravit na opatření proti COVID-19

Na pobyt v Istanbulu během trvajících opatření potřebujete v zásadě jen dvě věci navíc: roušky (stačí třída FFP1) a dezinfekční gel.

Roušky je třeba mít nasazené už na pražském letišti Václava Havla a během letu do Istanbulu (a samozřejmě při cestě zpět). Doporučujeme zakoupit ještě v Česku alespoň několik jednorázových roušek nebo respirátorů třídy FFP2 a výše. Lze použít i látkové, po několika hodinách nošení byste je ale měli vyvařit, což je v podmínkách hotelového pokoje takřka nemožné.

Jednorázové roušky jsou nyní bez problémů dostupné ve většině lékáren nebo v lékárenských či specializovaných e-shopech. 

V Istanbulu seženete roušky na všech důležitých místech – na mnoha místech (včetně letišť) je koupíte v automatu, ústenky prodávají vedle lékáren např. také supermarkety nebo benzínové pumpy. Cenu masky turecká vláda v květnu zastropovala na 1 turecké liře (cca 3 Kč).

Stojany s dezinfekčními gely naleznete prakticky všude, ale vyplatí se mít i svůj vlastní. Dostupné jsou jak v Česku, tak v Turecku. Při cestě letadlem mějte na paměti, že není možné převážet lahve o vyšším obsahu než 100 ml. 200ml dezinfekci je tak třeba uschovat do kufru.

Cesta tam i zpět a testování

Cesta do Turecka

Pro vstup do Turecka je potřeba předložit negativní PCR test. V době check-inu nesmí být starší více než 72 hodin. Je nutné se tedy otestovat 2 dny před odletem. Většina pracovišť garantuje výsledky do 24 hodin. Je třeba zvolit variantu testu s lékařskou zprávou/potvrzením pro cesty do zahraničí, které vám přijde na email.

Zároveň je třeba vyplnit online příjezdový formulář zde.

Cesta do ČR

Před příletem je třeba vyplnit příjezdový formulář, který naleznete zde. Můžete jej vyplnit sami nebo ho vyplníme společně den před návratem. Po vyplnění vám přijde QR kód, který je třeba následně ukázat na celní kontrole v Praze.

Zároveň je třeba v Turecku absolvovat PCR test, který nesmí být starší více než 72 hodin před zahájením cesty zpět do ČR. Potvrzení o negativním výsledku je vyžadováno jednotlivými dopravci a hraniční kontrolou v ČR.

Následně platí povinnost se nejdříve 5 dnů po příjezdu a nejpozději 14 dnů po příjezdu nechat otestovat metodou PCR. Do 5. dne je nutné zůstat v karanténě.

Vyšetření trvá několik minut a nebolí. Sběr vzorku se provádí speciální štětečkou z nosu. Zdroj: reason.com

Vyšetření trvá několik minut a nebolí. Sběr vzorku se provádí speciální štětečkou z nosu. Zdroj: reason.com

Cena za standardní vyšetření (s výsledky do 24 hodin) je 1 750 Kč. Odběrové místo na ruzyňském letišti umožňuje také provedení rychlotestu s výsledky do 2 hodin. Cena tohoto testu je 7 500 Kč.

Výsledky testu, které obdržíte SMS zprávou a e-mailem, zašlete své krajské hygienické stanici – jejich seznam naleznete zde.

Zajistíme vám transplantaci vlasů v Istanbulu

Pomůžeme s výběrem kliniky a poradíme s nezbytnými ochrannými opatřeními. Pošlete nám zprávu – spojíme se s vámi a na vše vám odpovíme.

Prvním krokem k transplantaci vlasů je osobní či online konzultace

Setkáme se online či osobně (v Praze a okolí), probereme spolu vaší situaci a zodpovíme všechny otázky.

Chci konzultaci zdarma
Tomáš Soukup

Tomáš Soukup

copywriter

Tomáš je copywriter na volné noze. Absolvoval Přírodovědeckou faktultu Univezity Karlovy a rád píše o medicínských tématech, Jeho doménou je psaní a rešerše vědeckých článků a studií.

Svými texty se snaží návštěvníky Folikuli.cz vzdělat a pomoci jim s výběrem vhodné kliniky pro transplantaci vlasů.

Zdroje a literatura:

 1. Turkey remains firm, calm as first coronavirus case confirmed

 2. Turkey – Coronavirus cases

 3. Souhrnná aktulizace opatření v Turecku

 4. Ochranné opatření – omezení překročení státní hranice ČR s účinností od 24. 8. 2020