Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
12. 8. 2020 5 min

3 důvody, proč je doživotní záruka na transplantaci vlasů nesmysl

Jedním z častých benefitů, na který istanbulské kliniky lákají klienty, je doživotní záruka na transplantované vlasy. Nenechte se napálit a přečtěte si, proč tato garance ve skutečnosti nic neznamená a proč byste se jí při výběru kliniky neměli řídit.

Pokračovat ve čtení
3 důvody, proč je doživotní záruka na transplantaci vlasů nesmysl

Co je (a není) doživotní záruka na transplantované vlasy?

Certifikát doživotní záruky (Lifetime Guarantee, Lifetime Warranty) je oblíbeným benefitem druhořadých klinik na přilákání nových zákazníků. Na první pohled zní taková garance skvěle: „ať se s vašimi transplantovanými vlasy stane cokoliv, náš tým to zdarma napraví.“

Znamená to, že pokud personál během operace zkazí čelní linii, vlasy rostou pod nepřirozeným úhlem nebo vypadávají, stačí na klinice uplatnit svůj certifikát?

Ne tak docela.

Napravení případných kosmetických defektů je ve většině případů právně nevynutitelné. Levná zdravotní zařízení s vámi zpravidla žádnou smlouvu nepodepíší a uznání případné reklamace závisí často jen na tom, jak se personál kliniky vyspí.

Pokud se už budou vaším případem zabývat, vaše reklamace pravděpodobně ztroskotá na jednom z následujících kroků:

  • klinika reklamaci neuzná ze „zdravotních důvodů“,
  • korekce vlasů nepůjde provést kvůli nedostatku štěpů v dárcovské oblasti,
  • pracoviště na operaci opět vyčlení nepříliš zkušené techniky (a vy tak odmítnete „opravný“ zákrok podstoupit).

Pokud se přesto rozhodnete opravnou operaci podstoupit, číhají vás navíc další rizika.

Přihlaste se k odběru newsletteru

Zamítnutí reklamace  ze „zdravotních důvodů“

Vlasové štěpy se z temene a týlu odebírají proto, že tuto část hlavy považují lékaři za tzv. bezpečnou oblast. Vlasové folikuly zde (z dosud neobjasněných příčin) odolávají působení hormonu dihydrotestosteronu a nezmenšují se, takže vlas roste do plné délky. Tuto vlastnost si folikuly zachovávají i po transplantaci do místa, kde vlasy již vypadly.

Ve výjimečných případech mohou vypadnout ale i vlasy z bezpečné zóny. Typickým spouštěčem padání vlasové pokrývky je:

  • dlouhodobý, nadměrný stres (typicky v těžkých životních situacích),
  • užívání některých léků (typicky proti nádorovým onemocněním, vysokému tlaku či depresím),
  • některá onemocnění (např. lupus nebo poruchy aktivity štítné žlázy) [1, 2].

Právě na těchto „zdravotních důvodech“ řada levných klinik staví svou zamítavou argumentaci. Pravděpodobnější ale je, že technici štěpy během transplantace metodou FUE poškodily a došlo k jejich odumření – a výmluva na změnu zdravotního stavu je jakýmsi posledním stéblem tonoucího.

Při zdravotních dúvodech obvykle vypadává vlasová pokrývka rovnoměrně; vypadávání a řídnutí transplantovaných vlasů hovoří spíše o nedostatečných zkušenostech operujícího personálu.

Příklad nerovnoměrného vypadávání vlasů způsobeného nezvládnutím transplantační techniky. Zdroj: fightthefight.ishrs.org

Příklad nerovnoměrného vypadávání vlasů způsobeného nezvládnutím transplantační techniky. Zdroj: fightthefight.ishrs.org

Nemožnost transplantace kvůli nedostatku štěpů

I pokud vaše transplantační pracoviště reklamaci uzná, může se lehce stát, že ke korekční operaci nedojde. V dárcovské oblasti je počet vlasových štěpů omezený a zkrátka nebude „z čeho brát“.

Pokud máte v dárcovské oblasti menší počet štěpů a technici vám jich např. na zakrytí koutů odebrali 2 800 (z čehož se polovina kvůli špatnému postupu neujala), pro druhou operaci jich už v bezpečné zóně nemusí být dostatek.

Teoreticky je samozřejmě možné použít všechny dostupné štěpy z temene a týlu, tím se ale problém s plešatostí přesune z jednoho místa do jiného. O tom se vám ale samozřejmě pracovníci kliniky předem nezmíní – jen by tím poukázali na fakt, že jejich doživotní záruka je bezcenný kus papíru.

Vytěžení (overharvesting) dárcovské zóny. Zdroj: researchgate.net

Vytěžení (overharvesting) dárcovské zóny. Zdroj: researchgate.net

Odmítnutí zákroku kvůli stejnému operačnímu týmu

Předpokládejte, že:

  • klinika váš nárok na opravu uzná,
  • máte dostatek štěpů v dárcovské oblasti.

Opravdu budete riskovat zákrok na pracovišti, které už vaši transplantaci jednou pokazilo? Zapomeňte na to, že by vedoucí chirurg věnoval vašemu případu čas – na jedné negativní recenzi klinice nesejde, protože ji přebije stovka pozitivních (a samozřejmě z velké části falešných a nerelevantních).

Zdravotnické zařízení pro váš případ nejvýše opět vyčlení tým techniků, kteří se pokusí následky pokažené operace opravit. Je přitom dost pravděpodobné, že se na opravném zákroku budou podílet ti samí lidé, kteří nezvládli první pokus. A i kdyby ne – budete věřit zaměstnancům kliniky, které na pacientech nesejde?

Co když na opravný zákrok přistoupíte?

Pokud se nápravnou operaci rozhodnete – navzdory všem varovným signálům – podstoupit, hrozí vám kromě totožných rizik jako u první operace navíc další dvě nebezpečí.

Za prvé – někdy se pracoviště rozhodne na opravném zákroku ušetřit a namísto opravdové transplantace se mohou uchýlit k mikropigmentaci (Scalp Micropigmentation – SMP). Jde o techniku, kdy se iluze plné kštice dotvoří vytetováním miniaturních teček v postižené oblasti. To vám ale samozřejmě vlasy zpět nevrátí.

Z mikropigmentace mohou mít užitek lidé s výraznou jizvou po FUT transplantaci; stadardním nástrojem pro řešení plešatosti ale SMP není. Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov

Z mikropigmentace mohou mít užitek lidé s výraznou jizvou po FUT transplantaci; stadardním nástrojem pro řešení plešatosti ale SMP není. Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov

Druhým, nebezpečnějším zákrokem je graft splitting, při kterém se 2– až 4vlasé štěpy mikroskalpelem rozdělí na jednotlivé vlasové jednotky. Ty se následně implantují do vytvořených vlasových kanálů. 

Cílem této techniky je dosáhnout většího pokrytí oblastí postižené plešatěním, jde ale spíš o vytloukání klínu klínem. Riziko poškození štěpů se navíc násobí – k extrakci se přidává nebezpečí přeříznutí folikulů během splittingu.

Jak tedy vybrat kvalitní kliniku?

Především se neohlížejte na jakoukoliv formu záruky – ta nejlepší pracoviště vám doživotní garanci ani neposkytnou. Za svou prací si stojí a vědí, že opravný zákrok není možné 100% zaručit.

Při výběru špičkového zařízení se zajímejte o přítomnost chirurga u zákroku, počet operovaných pacientů za den nebo členství operujícího lékaře v jedné z asociací pro obnovu vlasů.

Všechny potřebné informace získáte z těchto článků:

Rádi vám s výběrem pomůžeme. Pošlete nám zprávu – spojíme se s vámi a vysvětlíme vám, jak transplantační byznys v Turecku funguje, jak operace probíhá nebo kdy můžete očekávat reálné výsledky.

Prvním krokem k transplantaci vlasů je osobní či online konzultace

Setkáme se online či osobně (v Praze a okolí), probereme spolu vaší situaci a zodpovíme všechny otázky.

Chci konzultaci zdarma
Tomáš Soukup

Tomáš Soukup

copywriter

Tomáš je copywriter na volné noze. Absolvoval Přírodovědeckou faktultu Univezity Karlovy a rád píše o medicínských tématech, Jeho doménou je psaní a rešerše vědeckých článků a studií.

Svými texty se snaží návštěvníky Folikuli.cz vzdělat a pomoci jim s výběrem vhodné kliniky pro transplantaci vlasů.

Zdroje a literatura:

  1. Lupus: Can it cause hair loss?

  2. Hair loss and thyroid disorders