Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
10. 3. 2022 5 min

Životní cyklus vlasů: jak rostou a proč vypadávají

Růst vlasů sestává ze čtyř kroků, které se u zdravého člověka pravidelně opakují a jsou zárukou husté vlasové pokrývky. Přesto se u mnoha mužů tento cyklus pokazí a začnou postupně plešatět. Co stojí v pozadí tohoto jevu a jaké nejčastější mýty s vypadáváním vlasů pojí?

Pokračovat ve čtení
Životní cyklus vlasů: jak rostou a proč vypadávají

Vypadávání vlasů se v určité fázi života dotkne až 90 % [1] (a podle některých studií dokonce 96 %) mužů [2]. Abychom pochopili, co plešatost způsobuje, je třeba nejprve porozumět tomu, co přesně vlas je, z čeho se skládá a jak roste. Nemějte obavy – připravili jsme pro vás pochopitelný popis.

Z čeho se vlasy skládají?

Struktura a anatomie vlasů

Struktura a anatomie vlasů

Vlas tvoří 2 hlavní části:

 • vlasový kořen, který se naléza pod kůží,
 • vlasový stvol, který je z velké části nad pokožkou a označujeme jej jako „vlas“.

Vlasový kořen prochází dvěmi svrchními vrstvami kůže (pokožkou a škárou) a na konci se rozšiřuje ve vlasovou cibulku. Ta je z velké části vyplněna kmenovými buňkami, ze kterých vlas roste.

Kořen a cibulku obaluje vlasový folikul, napojený na krevní oběh, který k vlasu přivádí živiny potřebné pro jeho růst (ten také reguluje). Součástí folikulu jsou mazové (a někdy potní) žlázy. Právě folikul, vlasová cibulka a mazové žlázy hrají ve vypadávání vlasů zásadní roli (viz dále).

Vlasový stvol (samotný vlas) se skládá z odumřelých buněk vznikajících v cibulce. Většinu stvolu tvoří keratin – protein, který je mj. také hlavní stavební sloužkou nehtů.

Folikuly se shlukují do tzv. folikulárních jednotek – v té jsou typicky 2 až 4 folikuly (i s vlasy), ve výjimečných případech jich může být až osm [3].


Životní cyklus vlasů

Při normálním růstu vlas prochází čtyřmi fázemi, které se opakují stále dokola: etapou anagenu, katagenu, telogenu a exogenu.

Cyklus růstu vlasu

Cyklus růstu vlasu

Růstová (anagenní) fáze – během této etapy je vlas spojený přímo s cibulkou. Díky přísunu živin a produkci nových buněk roste (průměrnou rychlostí 1 cm za měsíc). Růstová fáze trvá typicky 2 až 6 let a ovlivňuje mj. konečnou délku vlasu. U zdravého člověka se v anagenní  fázi nachází asi 85 % všech vlasů.

Přechodná (katagenní) fáze – po určité době růstu vlasu se folikul začne zmenšovat. Následkem toho se vlas oddělí od spodní části vlasové cibulky, přijde o přísun živin a přestane růst. Na odděleném konci vzniká keratinová zátka, která drží vlas v kůži. Katagenní fáze trvá 2 až 3 týdny a nachází se v ní asi 1 % vlasů na hlavě.

Klidová (telogenní) fáze – vlasový folikul je neaktivní a regeneruje, vlas neroste. Klidová etapa trvá okolo tří měsíců a u zdravého člověka se v ní nachází asi 14 % vlasů [4, 5]. 

Při velké stresové zátěži může do klidové fáze přejít až 70 % vlasů [6], které následně vypadnou. Jde o jev zvaný telogenní effluvium, druhou nejčastější příčinu padání vlasů.

Exogenní fáze (vypadnutí vlasu, též brzký anagen) – po skončení odpočinkové etapy začne z vlasové cibulky růst nový vlas. Odspodu tlačí na předchozí stvol a nakonec způsobí jeho vypadnutí. Tím celý cyklus přejde zpět do anagenní fáze a opakuje se.

Přihlaste se k odběru newsletteru

Padání vlasů je normální – ale jen do určité míry

Podle posledních studií vypadne průměrnému muži za den okolo 10 vlasů (dříve se uváděl průměrný denní výpadek asi 100 vlasů) [7, 8].

Pokud vlasů padá víc, je na vině pravděpodobně dědičná plešatost, tzv. androgenní alopecie (male pattern baldness). Vlivem hormonů dochází ke zmenšování vlasového folikulu, zkracování růstové etapy a prodlužování klidové fáze. Vlasy se ztenčují a jsou v kůži slabě uchycené, takže snadno vypadnou.

Nakonec se folikul zmenší natolik, že během anagenní fáze stvol nedokáže vyrůst nad pokožku – člověk se stává plešatým [9].

Schéma vypadávání vlasů

Schéma vypadávání vlasů

Proč se folikuly zmenšují a jakou roli hrají geny?

Zmenšování vlasového folikulu podněcuje vysoká koncentrace dihydrotestosteronu (DHT). Vzniká z testosteronu působením enzymu zvaného 5-alfareduktasa (5-AR), která se ve vysoké koncentraci nachází mj. v mazových žlázách vlasů.

DHT se pak s mazem dostává k samotnému vlasovému folikulu a (dosud neobjasněným mechanismem) způsobí, že se začne zmenšovat. 

To, do jaké míry vás dědičné plešatění postihne, určuje především to, kolik vaše tělo vytváří testosteronu (proto se s androgenní alopecií setkáváme téměř výhradně u mužů) a 5-AR. Je důležité říct, že hladinu obou látek určuje převážně vaše genetická výbava. A přestože své geny nezměníte, existuje několik způsobů, jak s padáním vlasů bojovat.

5 nejčastějších mýtů o vypadávání vlasů

Teď, když rozumíte podstatě plešatění, je vám asi jasné, že spousta pověr o vypadávání vlasů staví na nesmyslném základě:

 • Každodenní mytí vlasů odstraňuje přirozené, vyživující oleje a způsobuje vypadávání vlasů (lež) – pravidelné mytí pomáhá odstranit maz, který může ucpat póry a způsobit hromadění DHT u folikulů (a tím pádem jejich zmenšování). Vlas samotný se skládá z odumřelých buněk a přítomnost vyživovacích látek nemá na jeho růst žádný vliv.
 • Časté gelování zablokuje vlasové folikuly a růst vlasů (lež) – problém může nastat pouze v případě, kdy si gel aplikujete na kůži a nastane zánět. Je proto důležité nanášet tužidla výhradně na vlasy.
 • Existují přípravky, které růst vlasů obnoví (lež) – folikuly zmenšené působením dihydrotestosteronu nemohou zpět regenerovat a nové také nevznikají. Vypadávání vlasů dočasně zastavíte aplikací přípravků s minoxidilem (zvyšuje přísun živin k folikulu) a finasteridem (blokuje tvorbu DHT). Jedinou klinicky otestovanou metodou pro obnovu vlasového porostu s přesvědčivými výsledky je transplantace vlasů.
 • Transplantace nemá smysl, z určitých míst na hlavě vypadne každý vlas (lež)„osud“ vlasu neurčuje jeho poloha, ale genetické naprogramování. Studie prokázaly, že určité vlasy vypadnou i po přemístění mimo oblast vypadávání – a naopak, vlasy, které jsou proti padání odolné, nevypadnou ani po transplantaci do plešatého místa.
 • Ženy na změnu struktury vlasů netrpí (lež) – trpí, jen je trápí především ztenčování vlasů. Na plešatění navíc mohou užívat léky na blokování testosteronu (což u mužů není dost dobře možné).

ZDARMA

Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

Strávili jsme stovky hodin výzkumem vhodné kliniky.
Ušetřete čas a zjistěte:

 • jak vybrat špičkového chirurga, kliniku a agenturu,
 • na co se připravit před transplantací, během ní a po ní,
 • proč se obloukem vyhnout českým pracovištím,
Získat e-book
Ondřej Kožina

Ondřej Kožina

zakladatel společnosti

K založení Folikuli mě vedla má osobní zkušenost - snaha pomoci dalším lidem, kteří řeší úbytek vlasů a chtějí maximální záruku úspěchu, jelikož hledání profesionální a ověřené kliniky na transplantaci vlasů je velmi složité a časově náročné. 

Zdroje a literatura:

 1. Androgenetic alopecia: update on epidemiology, pathophysiology, and treatment

 2. Types of Hair Loss and Treatment Options, Including the Novel Low-Level Light Therapy and Its Proposed Mechanism

 3. Simplified Facial Rejuvenation

 4. Dermatology

 5. Textbook of Clinical Pediatrics

 6. Telogen effluvium

 7. Study Measures Normal Hair Loss In Men

 8. Standardizing the 60-Second Hair Count

 9. Male pattern hair loss