Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
19. 8. 2020 7 min

5 přírodních DHT blokátorů, které vám pomohou proti vypadávání vlasů

Hlavní příčinou dědičného vypadávání vlasů (androgenní alopecie) je dihydrotestosteron (DHT). Jedním ze způsobů boje proti plešatění je proto blokování tvorby tohoto hormonu, popř. zablokování jeho aktivity. V tomto článku se dozvíte, jaké přírodní DHT blokátory existují, jak efektivní jsou, v jaké formě je seženete – a jaké mohou mít vedlejší účinky.

Pokračovat ve čtení
5 přírodních DHT blokátorů, které vám pomohou proti vypadávání vlasů

Co je DHT a proč způsobuje vypadávání vlasů?

DHT (dihydrotestosteron) považují vědci za jednu z hlavních příčin dědičného plešatění (male baldness pattern). DHT vzniká přeměnou z testosteronu a způsobuje zmenšování vlasových folikulů – miniaturních orgánů, ze kterých vlasy vyrůstají.

Čím menší folikuly jsou, tím hůře zásobují rostoucí vlas živinami a kyslíkem. Nedostatek potřebných látek a energie vede k postupnému ztenčování a zkracování vlasů a vymizení pigmentu. V konečné fázi už vlasy nedokáží vyrůst vůbec a nastává plešatost.

Vznik DHT z testosteronu zajišťuje enzym 5-alfareduktasa (5-AR) – a právě na ni cílí nejznámější DHT blokátor, finasterid. Tablety s touto látkou jsou dobře známé každému, kdo s vypadáváním vlasů bojuje; ne každý se ale k jejich užívání odhodlá. Finasterid má totiž řadu nepříjemných vedlejších účinků:

 • problémy s ejakulací (2,1–7,7 % uživatelů),
 • problémy s erekcí (4,9–15,8 %),
 • snížené libido (3,1–5,4 %),
 • zvětšení prsních žláz.

Řada mužů se proto (často po negativní zkušenosti s finasteridem) poohlíží po alternativních přípravcích, které při blokování syntézy a fungování DHT vykazují dobré výsledky a zároveň nemají negativní dopad na sexuální život.

Jaké přírodní látky dokáží DHT zablokovat?

Existuje řada sloučenin, které dokáží padání vlasů zpomalit ovlivněním produkce a aktivity DHT. A desítky dalších látek potenciál blokování dihydrotestosteronu přinejmenším vykazují.

Abyste se mohli lépe rozhodnout, vybrali jsme pro vás pětici sloučenin, u kterých účinnost proti plešatění prokázaly klinické studie provedené na dobrovolnících. Jejich přehled najdete v tabulce níže.

látka mechanismus fungování doporučená denní dávka zvětšuje průměr vlasu? brání padání vlasů? zvyšuje hustotu vlasů?
extrakt z bobulí serenoi (saw palmetto) blokuje aktivitu 5-AR a brání vazbě DHT na receptory folikulů 200 mg v tobolce ano ano ano
ketokonazol brání vazbě DHT na receptory folikulů 6 ml šamponu ano ano ano
olej z dýňových semínek pravděpodobně blokuje aktivitu 5-AR 400 mg v tobolce - ano ano
kofein pravděpodobně blokuje aktivitu 5-AR 6 ml šamponu ano ano ano
rozmarínový olej pravděpodobně brání vazbě DHT na receptory folikulů 5 kapek oleje - ano -

Saw palmetto

Tímto obchodním názvem se označuje výtažek z bobulí americké palmy zvané serenoa plazivá. Extrakt z plodu obsahuje mj. koncentrovanou směs mnoha druhů nasycených mastných kyselin, flavonoidů a sterolů.

Saw palmetto prokazatelně snižuje hladinu DHT částečným blokováním aktivity 5-alfareduktasy [1], pravděpodobně má i protizánětlivé účinky [2].

Výtažek ze serenoi zřejmě také dokáže zčásti zamezit vazbě DHT na receptory vlasových folikulů [3]. Aktivace těchto receptorů vede ke zmenšování folikulů a tedy postupnému plešatění.

Co jsou buněčné receptory?

Jde o molekulární „senzory“ na povrchu buněk, které po aktivaci dávají příkaz ke složitým buněčným dějům. Existují tisíce druhů buněčných receptorů; každý z nich má specifický tvar a může vázat jen jednu nebo více určitých látek. Jednou z takových látek je právě DHT, který se váže se na tzv. androgenní receptory.

Účinnost bobulového extraktu prokázala řada klinických experimentů. Při jednom z nich se po 6 měsících pravidelného užívání u učastníků studie zvýšil průměr vlasů, došlo ke snížení vypadávání a průměrná hustota vlasů vzrostla o 83,3 % [4]. Další experiment ukázal asi 60% účinnost ektraktu při potlačení plešatění [5].

V jiném klinickém experimentu z roku 2012 ale saw palmetto podpořilo růst vlasů jen u 38 % pacientů [6]. V kontrolní skupině, které lékaři podávali finasterid, se plešatění zastavilo či zpomalilo u 68 % účastníků. Výsledky navíc ukázaly, že účinek výtažku se soustředí hlavně na vršek hlavy; v koutech a čelní linii mělo saw palmetto na padání vlasů jen omezený vliv.

V jaké dávce Saw palmetto užívat?

Extrakt je dostupný ve formě kapslí či tinktury. Efektivní denní dávka při boji s vypadáváním vlasů je okolo 200 mg [5]. Aby přípravek skutečně fungoval, je třeba jej užívat denně po dobu alespoň 6 měsíců. Saw palmetto není určený pro těhotné a kojící ženy.

Při užívání tobolek se mohou vyskytnout lehké zažívací potíže. Neužívejte preparát, pokud berete léky snižující srážlivost krve – typicky aspirin, ibalgin nebo warfarin. Látky v extraktu mohou posílit protisrážlivý efekt léčiva a způsobit vnitřní krvácení [7].

Ketokonazol

Původně protiplísňová látka, která pravděpodobně blokuje vazbu DHT na receptory vlasových folikulů [8].

Efektivitu šamponu s ketokonazolem proti padání vlasů prokázala studie, ve které dlouhodobé používání přípravku vedlo k 7% zvětšení průměru vlasů a zvýšení hustoty vlasového porostu o 18 % [9]. 

Ketokonazolový šampon byl zároveň efektivnější než přípravek s minoxidilem, kterým si myla hlavu kontrolní skupina. Podle série jiných experimentů snižuje ketokonazol padání vlasů o 17,3 % [10]. 

Jak preparáty s ketokonazolem používat?

Ketokonazol seženete bez předpisu ve formě 2% šamponu. Nanášejte malé množství šamponu (v objemu jedné čajové lžičky) a vždy jej nechte několik minut působit [11]. Pozitivní výsledky se dostaví při dlouhodobém používání alespoň 2krát až 3krát týdně [12].

Při používání ketokonazolového šamponu se může objevit podráždění pokožky; relativně časté je i svědění a tvorba drobných vřídků.

Přihlaste se k odběru newsletteru

Olej z dýňových semínek

Fytosteroly přítomné v oleji z dýňových semen vykazují relativně vysokou aktivitu při blokování 5-alfareduktasy. Díky tomu dokáže pomoci v boji s androgenní alopecií. 

Ve studiu z roku 2014, provedené na 76 dobrovolnících se ukázalo, že pravidelné užívání kapslí s dýňovým olejem vede po 24 týdnech k průměrnému 40% zvýšení počtu vlasů [13]. Vzhledem k nízkému počtu klinických experimentů je ale třeba brát toto číslo s rezervou.

Jak dýňový olej užívat?

Nejlepší výsledky při potlačení vypadávání vlasů má užívání tobolek s dýňovým olejem. Bez problémů je seženete v lékárnách nebo prodejnách potravinových doplňků. 

Na trhu jsou k dispozici kapsle s obsahem 500 i 1 000 mg oleje, doporučená denní dávka pro zpomalení plešatění je přitom 400 mg [13].

Kofein

Známý alkaloid, který mj. stimuluje nervovou soustavu a vybuzuje k výkonu, dokáže podle vědců také zpomalit padání vlasů a prodloužit jejich růstovou fázi. Přesný mechanismus působení proti DHT není známý, spekuluje se ale o blokování vazebného místa pro dihydrotestosteron na receptoru [14].

A co klinické studie? Podle italského výzkumu z roku 2010 dokázalo 7 ml šamponu s kofeinem po půl roce pravidelného používání zpomalit vypadávání vlasů u většiny z 30 dobrovolníků [15].

Přesnější výsledky pak přinesl experiment, který stejný tým vědců provedl na čtyřicítce dobrovolníků o rok později. U 43 % z nich se po 4 měsících padání vlasů snížilo, u 53 % se zvýšila hustota a struktura porostu [16].

K podobným výsledkům dospěl také experiment, který zkoumal efekt kofeinu na růst vlasů „ve zkumavce“; aplikace kofeinu podpořila růst folikulů a dělení buněk [14].

V jaké formě kofein na vlasy aplikovat?

Odpověď hledejte u kofeinových šamponů a tonik. Kofein už 2 minuty po aplikaci na pokožku pronikne do podkoží a dostane se až k folikulům, kde podpoří jejich růst a částečně zablokuje působení DHT.

Pro viditelné výsledky je třeba šampon či tonikum s kofeinem používat každý den. Ve výjimečných případech se může objevit svědění a podráždění pokožky.

Rozmarýnový olej

Olej z rozmarýny lékařské obsahuje kafr a esenciální oleje a vykazuje protizánětlivé a antimikrobiální účinky. S plešatěním pomáhá pravděpodobně zablokováním receptorů, na které se váže DHT [17]. Navíc zlepšuje proudění krve v pokožce, takže se k folikukům dostane více živin a kyslíku (na tomto principu mimochodem funguje minoxidil).

Klinických studií na efektivitu rozmarýnového oleje bylo zatím provedeno jen několik. Podle jedné z nich ale pravidelná aplikace tohoto preparátu vede po 6 měsících k vyšší hustotě vlasů [18].

Slibné jsou výsledky studií na laboratorních myších, kde aplikace 5% rozmarýnového oleje na kůži vedla k 94,6% útlumu aktivity 5-alfareduktasy [17].

Jak rozmarýnový olej používat?

Zřeďte 5 kapek koncentrovaného rozmarýnového oleje v kokosovém oleji nebo trošce běžného šampónu a naneste jej na vlasy.

Vyhněte se přímé aplikaci na kůži – rozmarýnový olej může způsobit její podráždění a zarudnutí.

Další DHT blokátory

Mezi další přírodní látky, u kterých se předpokládá (či se dokonce prokázala) schopnost blokovat funkci DHT, patří:

 • extrakt ze slivoně africké (Pygeum africanum) [19],
 • výtažek z kopřivy dvojdomé [20],
 • olej ze semen hroznového vína [21],
 • výtažek ze zeleného čaje [22].

Jak bojovat s plešatostí?

Látky blokující DHT dokáží plešatění výrazně zpomalit, již vypadlé vlasy vám ale nevrátí. To v současnosti dokáže pouze transplantace vlasových štěpů. Více informací o tom, jak tato metoda funguje, zjistíte v článku Transplantace vlasů: jak probíhá, jaké má výhody, kolik stojí – a hodí se právě pro vás?.

Rádi s vámi možnosti zákroku probereme a zodpovíme všechny dotazy – osobně či přes internet. Ozvěte se přes formulář níže.

ZDARMA

Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

Strávili jsme stovky hodin výzkumem vhodné kliniky.
Ušetřete čas a zjistěte:

 • jak vybrat špičkového chirurga, kliniku a agenturu,
 • na co se připravit před transplantací, během ní a po ní,
 • proč se obloukem vyhnout českým pracovištím,
 • na co si dát pozor – 6 varovných známek nebezpečných klinik.
Tomáš Soukup

Tomáš Soukup

copywriter

Tomáš je copywriter na volné noze. Absolvoval Přírodovědeckou faktultu Univezity Karlovy a rád píše o medicínských tématech, Jeho doménou je psaní a rešerše vědeckých článků a studií.

Svými texty se snaží návštěvníky Folikuli.cz vzdělat a pomoci jim s výběrem vhodné kliniky pro transplantaci vlasů.

Zdroje a literatura:

 1. Tissue Effects of Saw Palmetto and Finasteride: Use of Biopsy Cores for in Situ Quantification of Prostatic Androgens

 2. Saw palmetto extract: A dermatologist's perspective

 3. Saw Palmetto for Prostate Disorders

 4. Efficacy of a Nutritional Supplement, Standardized in Fatty Acids and Phytosterols, on Hair Loss and Hair Health in both Women and Men

 5. A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial to Determine the Effectiveness of Botanically Derived Inhibitors of 5-alpha-reductase in the Treatment of Androgenetic Alopecia

 6. Comparitive Effectiveness of Finasteride vs Serenoa Repens in Male Androgenetic Alopecia: A Two-Year Study

 7. Intraoperative haemorrhage associated with the use of extract of Saw Palmetto herb: a case report and review of literature

 8. Ketocazole as an Adjunct to Finasteride in the Treatment of Androgenetic Alopecia in Men

 9. Ketoconazole Shampoo: Effect of Long-Term Use in Androgenic Alopecia

 10. Topical ketoconazole for the treatment of androgenetic alopecia: A systematic review

 11. Nizoral 20mg/g šampon 100 ml - dávkování

 12. Nudging hair shedding by antidandruff shampoos. A comparison of 1% ketoconazole, 1% piroctone olamine and 1% zinc pyrithione formulations

 13. Effect of Pumpkin Seed Oil on Hair Growth in Men with Androgenetic Alopecia: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial

 14. Effect of caffeine and testosterone on the proliferation of human hair follicles in vitro

 15. Use of a Caffeine Shampoo for the Treatment of Male Androgenetic Alopecia

 16. Use of a Cosmetic Caffeine Lotion in the Treatment of Male Androgenetic Alopecia

 17. Promotion of Hair Growth by Rosmarinus Officinalis Leaf Extract

 18. Rosemary Oil vs Minoxidil 2% for the Treatment of Androgenetic Alopecia: A Randomized Comparative Trial

 19. Pygeum Africanum for Benign Prostatic Hyperplasia

 20. Ameliorative Effects of Stinging Nettle (Urtica Dioica) on Testosterone-Induced Prostatic Hyperplasia in Rats

 21. Hair loss and herbs for treatment

 22. Identification of a new plant extract for androgenic alopecia treatment using a non-radioactive human hair dermal papilla cell-based assay