Co jsou vitamíny a proč je potřebujeme?
Řečeno bez nadsázky: kde nejsou vitamíny, ani vlasy nerostou. Jejich nedostatek se rychle projeví nejen na kvalitě a hustotě našich vlasů, ale třeba i na stavu kůže nebo psychickém rozpoložení.
Vitamínů sice naše tělo potřebuje nepatrné množství, o to je ale jejich role důležitější. Tyto malé organické molekuly totiž pomáhají tzv. enzymům s přeměnou různých látek v těle. Pokud je enzym biologickým motorem, který přeměnu sloučenin pohání, pak vitamíny plní roli malých, ale nezbytných součástek, bez kterých enzymy nedokáží fungovat.
Zatímco vliv vitamínů na padání vlasové pokrývky příliš prozkoumaný není, o jejich roli při růstu vlasů má věda více jasno. O vitamínech se mj. ví, že jsou důležité pro správné buněčné dělení a fungování celého vlasového cyklu.
Nejlepším zdrojem vitamínů je vyvážená strava; obsahuje látky potřebné pro jejich vstřebání a také stopové prvky, bez kterých se růst vlasů neobejde. Vitamíny důležité pro vlasový cyklus můžeme rozdělit na:
- rozpustné v tucích: vitamíny A, D, E,
- rozpustné ve vodě: B komplex, vitamín C.
Vitamín A
Nazývá se také axeroftol a vyskytuje se ve dvou formách: A1 a A2. Je důležitý pro ostré vidění a správné fungování imunitního systému, nezastupitelnou roli má ale také při dělení buněk – mj. i ve vlasové cibulce, odkud vlasy vyrůstají [1]. Vyvážené množství „áčka“ podporuje činnost vlasových folikulů a mazových žláz [2]. Vlasy jsou lesklé, působí objemně a rostou do větší délky.
Deficit (nedostatek) vitamínu A se pojí s nadprodukcí keratinu v pokožce, která vede k tvorbě keratinových plátků u vlasových folikulů. Vznikají nevzhledné bílé šupinky, které mohou přecházet ve výstupky [3]. Malé množství vitamínu A má za následek také menší obranyschopnost organismu (sníženou odolnost proti nemocím) a šeroslepost.
Nadbytek (hypervitaminoza) vitamínu A zase vypadávání vlasů podporuje [4].
Vitamín A můžete doplnit z těchto zdrojů:
- kuřecí, hovězí a vepřová játra,
- batáty, mrkev, brokolice, špenát,
- máslo, vejce.
B komplex
Skupina osmi vitamínu; s defektními změnami na vlasech (a padáním vlasové pokrývky) má dle posledních výzkumů spojitost:
- riboflavin (vitamín B2),
- biotin (B7, také známý také jako vitamín H),
- kyselina listová (B9).
Riboflavin
Vitamín B2 je se podílí na správném fungování celé řady enzymů a napomáhá produkci energie v buňkách. Jeho nedostatek se pojí s padáním vlasů, přesné příčiny ale nejsou známé [5].
Deficit riboflavinu poznáte mj. také podle silné únavy, častých kožních zánětů nebo popraskaných rtů.
Vysoké množství riboflavinu získáte z:
- mléka, sýrů a vajec,
- listové zeleniny,
- jater a ledvinek.
Biotin
Vitamín B7 se na růstu vlasů podílí mj. syntézou základních složek tuků, aminokyselin (stavební bloky bílkovin). Důležitý je také pro správnou buněčnou signalizaci.
Spojitost nedostatku biotinu s padáním vlasů potvrdila řada studií, řada lidí je proto mylně přesvědčena, že jeho nadměrnou konzumací nad plešatěním zvítězí. Ve skutečnosti ale žádný experiment schopnost biotinu podpořit růst vlasů nepotvrdil [5, 6].
Užívání biotinových doplňků vám pomůže v případě, že trpíte jeho nedostatkem (deficit se projevuje např. i kožními problémy). Nedostatkem vitamínu B7 trpí ovšem minimum lidí, tělo si jej totiž dokáže z velké části vyrobit samo. Jeho hladinu v organismu zvýšíte mj. konzumací mléčných výrobků, vajíček či kvasnic.
Kyselina listová
Vitamín B9 pomáhá s tvorbu některých aminokyselin a syntézou DNA. Podílí se tak mj. na správném dělení buněk ve vlasové cibulce a zajišťuje normální růst vlasů [7].
Při deficitu kyseliny listové mohou vaše vlasy začít šedivět, objevuje se také chudokrevnost [8]. V kostní dřeni se netvoří dostatek červených krvinek a krev tak nedokáže přenést potřebné množství kyslíku. To může podle některých teorií vést k nedostatku energie ve vlasových folikulech, jejich zmenšování a nakonec k útlumu vlasového růstu.
V jakých potravinách se vitamín B9 vyskytuje?
- listová zelenina,
- brokolice, špenát, hrášek, okurky, rajčata,
- celozrnné výrobky (včetně müsli a pečiva),
- třešně, maliny, angrešt, pomeranče, mango,
- játra a vnitřnosti.
Vitamín C
Dobře známé „céčko“ (kyselina askorbová) pomáhá se syntézou kolagenu, který zajišťuje tvárnost a ohebnost vlasů [9]. Je také nezbytný pro zdravou pokožku. Vitamín C pomáhá se vstřebáváním železa [1] a funguje také jako antioxidant – potlačuje tzv. volné radikály, které poškozují buňky vlasů a způsobují jejich předčasné stárnutí [10].
Nedostatek vitamínu C vede k neblaze proslulým kurdějím. Jeho roli při padání vlasů nebo schopnost podpořit jejich růst ale žádná studie nepotvrdila [1].
Nejlepším zdroje vitamínu C jsou citrusové plody, kiwi, brokolice nebo jahody. Vyhněte se naopak jeho konzumaci ve formě tablet – většinu látky organismus nezužitkuje a v nezměněné podobě ji vyloučí močí.
Přihlaste se k odběru newsletteru
Vitamín D
Existuje několik druhů vitamínu D, souhrnně označovaných jako kalciferoly. Vitamín D je jednou z výchozích látek pro tvorbu kalcitriolu, hormonu ovlivňujícího metabolismus a zužitkování vápníku v těle [11].
Vitamín D se podílí na vývoji a správném fungování vlasových folikulů, přesný mechanismus těchto aktivit ale není zatím známý [1]. Deficit vitamínu D vede k vypadávání vlasů, ani zde ale přesnou příčinu věda zatím nerozluštila [12, 13]. Malé množství vitamínu D v těle se dále projevuje:
- lámavostí kostí,
- svalovou bolestí a křečemi,
- zánětem ozubice a padáním zubů [14].
„Déčko“ vzniká v kůži z provitaminu D při pobytu na sluníčku. Během léta většina lidí nedostatek vitamínu D netrpí, pokles přichází až s nástupem podzimu. Spekuluje se proto o jeho roli v rozvoji depresí, které jsou typické právě pro období s nedostatkem slunečního svitu [15].
Nejlepším přírodním zdrojem vitamínu D je rybí maso a olej a další produkty z mořských živočichů [16]. Najdete také v ovesných vločkách a mléku, kam se tato látka přidává při výrobě.
Vitamín E
Vitamínem E se skutečnosti označuje hned osm látek ze skupiny tokoferolů. Podobně jako vitamín C, i vitamíny E jsou antioxidanty a neutralizují volné radikály, které poškozují vlasy a pokožku a způsobují jejich předčasné stárnutí.
Jako jediná ze zde vyjmenovaných látek dokáže vitamín E stimulovat růst vlasů. Potvrzuje to malajská studie z roku 2010, které se účastnilo 21 dobrovolníků. Polovině lékaři podávali tobolky se 100 mg vitamínu E; polovina užívala placebo.
Po 8 měsících podávání vitamínu E vzrostl počet vlasů ve sledované oblasti o 34,5 %; kontrolní skupina se mohla „pochlubit“ pouze 0,1% nárůstem [17].
Nedostatek vitamínu E poměrně vzácný a vede např. k problémům při přenosu nervového vzruchu nebo k neuropatickým bolestem [18]. V přírodní formě získáte vitamín E z:
- mandlí, arašídů a piniových oříšků,
- slunečnicového a olivového oleje,
- avokáda, špenátu a brokolice.
Co když mi vitamíny nepomohou?
Pokud vám padají vlasy a nikdo z vašich blízkých příbuzných plešatěním netrpí, zkuste nejprve zvýšit příjem vitamínů formou pestré stravy – zeleninou, ovocem a mléčnými výrobky. I kdyby vám tyto potraviny s vypadáváním vlasů nepomohly, uděláte alespoň něco dobrého pro své zdraví.
Pokud vás i poté bude plešatění trápit, ozvěte se nám. Probereme vaši situaci a doporučíme vám, jak dále postupovat.