Štěpy, dárcovská oblast, folikul
Jsou pro vás tyto pojmy španělskou vesnicí? Pro lepší pochopení vám doporučujeme přečíst nejdříve články Životní cyklus vlasů: jak rostou a proč vypadávají a Transplantace vlasů: jak probíhá, jaké má výhody, kolik stojí – a hodí se právě pro vás?
Abyste podstatě Sapphire FUE opravdu porozuměli, je nejdříve třeba krátce představit metodu, ze které vychází.
Při Follicular Unit Extraction (FUE) se jednotlivé štěpy přenáší z dárcovské oblasti (nalézá se v zadní části hlavy) do míst, kde vlasy vypadaly.
V umrtveném týlu vytvoří chirurg štěpy zatlačením speciální, duté jehly okolo vlasu do hloubky 3 až 4 mm a její rotací [1]. Tímto způsobem oddělí tisíce vlasových folikulů i s vlasem od podkoží. Odtud se odebírají sterilní pinzetou a po očištění od přebytečné tkáně se implantují do míst, kde již vlasy nerostou. Štěpy se vkládají do tzv. kanálů – malých ran, které chirurg v kůži vytvoří mikroskalpelem.
Pro tvorbu štěpů lze použít i motorizovanou extrakci (rotační pohyb duté jehly vykonává miniaturní motor) nebo robotickou extrakci (vytipování vhodných štěpů a jejich sběr provádí přístroj). Tyto techniky odběru ale zatím nejsou dostatečně přesné a vykazují nižší míru přežití folikulů.
Po vložení do kanálu se většina štěpů ujme, zahojí a po čase z nich začnou růst nové vlasy. O osudu přeneseného folikulu rozhoduje (kromě metody sběru) především povaha vytvořené rány. V ideálním případem by řez měl být čistý a mezi jeho stěnami a vloženým kouskem tkáně by mělo být minimum prostoru.
Princip metody FUE
Při klasické FUE vytváří lékař kanály mikronožem z nerezové oceli. Tento kov se ale časem tupí a stává se, že vytvořené rány nemají pravidelné okraje a jsou „rozšlebené“. V takovém kanálu pak často dojde k narušení krevního oběhu a přívodu živin. Po přenesení folikulů se tak ujme jen asi 85 % z nich.
Od roku 2016 se proto na špičkových transplantačních klinikách začala používat modifikovaná metoda – Sapphire FUE, která pravděpodobnost na uchycení štěpů výrazně zvyšuje.
Přihlaste se k odběru newsletteru
4 výhody techniky Sapphire FUE
Při Sapphire FUE se průběh transplantace shoduje s metodou FUE až do okamžiku tvorby kanálů. Namísto mikroskalpelu z nerez oceli se totiž využívá miniaturní čepel z tvrzeného safíru.
Ta má oproti ocelové jehle menší průměr (0,8 mm vs. 1,09 mm u ocelové jehly) [1] a ani při opakovaném použití se netupí. I k zakrytí lehce ustupujících koutů je totiž potřeba přenést až 2 000 štěpů – a pro každý z nich je třeba vytvořit vlastní kanál. Tradiční ocelové nástroje se tak poměrně rychle opotřebují.
Safírový mikronůž pro tvorbu kanlálů
- Vyšší šance na uchycení folikulů než v případě klasického FUE. Díky tomu, že safírový skapel vytváří čisté, ostré rány, je pravděpodobnost přerušení krevního oběhu minimální.
- Implantace více vlasů na centimetr čtvereční kůže. Důvodem je menší průměr safírové čepele, se kterou chirurg vytvoří menší rány – díky tomu jich vedle sebe vměstná více.
- Přirozenější vzhled tranplantovaných vlasů. Přesnější rána snižuje pravděpodobnost, že se štěpy v ráně natočí jiným směrem a naruší přirozený úhel růstu vlasů.
- Rychlejší hojení implantovaných štěpů.
Výsledky transplantace vlasů pomocí Sapphire FUE
Pacienti před operací a 12 až 18 měsíců po transplantaci na špičkovém tureckém pracovišti:
Ukázka před a po transplantaci vlasů
Hodí se Sapphire FUE právě pro vás?
Abyste mohli transplantaci vlasů podstoupit, je třeba splnit následující kritéria:
- Musí vám být mezi 25 a 65 lety – u mladších jedinců se transplantace z důvodu nerealistických očekávání a nejasného vývoje plešatění neprovádí.
- Musíte mít dostatek vlasů v dárcovské oblasti – jejich hustota by po odběru měla být alespoň 60 folikulárních jednotek na 1 cm2 (každé jednotka obsahuje 1 až 4 vlasy) [2]; špičková klinika hustotu porostu odhadne z fotografie, přesné číslo změří lékař pomocí tzv. denzitometru při vstupní konzultaci.
- Dobrý zdravotní stav. Z transplantace jsou vyloučení zejména jedinci, kteří mají narušený imunitní systém nebo trpí jiným než dědičným vypadáváním vlasů.