Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
1. 12. 2022 10 min

Velký průvodce pooperační péči o transplantované vlasy

Pro uchycení co největšího množství přenesených štěpů je třeba po transplantaci vlasů snášet určité nepohodlí – a různě dlouhou dobu dodržovat řadu pravidel. V tomto průvodci naleznete všechna doporučení na jednom místě i s odůvodněním, proč na rady kliniky dbát.

Pokračovat ve čtení
Velký průvodce pooperační péči o transplantované vlasy

Než začnete číst

Žádný učený z nebe nespadl – a proto některým výrazům na následujících řádcích nemusíte úplně porozumět. 

Abyste následující text správně pochopili, doporučujeme nejdříve přečíst články: Životní cyklus vlasů: jak rostou a proč vypadávají, Transplantace vlasů: jak probíhá, jaké má výhody, kolik stojí – a hodí se právě pro vás? a Jak se připravit na bezproblémovou transplantací vlasů v Turecku.

Proces hojení začíná ihned po přenesení každého štěpu. Míru jejich uchycení a celkový výsledek zákroku určuje – vedle úrovně kliniky a zkušeností operujícího lékaře – také vaše chování po zákroku.

Pooperační režim shrnuje následující tabulka:

Jakých doporučení se držet? Jak dlouho tato pravidla dodržovat?
Spánek spěte s anatomickým polštářem a vyvýšenou hlavou 7 až 14 dní (podle míry otoku)
Mytí vlasů vlasy myjte speciálním šamponem a sušte papírovým ručníkem (bez použití sprchy) měsíc, poté můžete používat běžné šampony a kondicionéry
Čelenka noste ji několik dní po operaci 24 hodin denně (dle doporučení lékaře) 4. až 5. den po zákroku lze čelenku sundat (podle míry otoku)
Konzumace alkoholu nekonzumujte žádné alkoholické nápoje minimálně 7 dní
Kouření nekuřte minimálně 2 týdny, ideálně měsíc
Užívání pooperačních léků užívejte antibiotika, protizánětlivé léky a vitamínové doplňky (dle instrukcí kliniky) 7 až 14 dní (dle pooperačních instrukcí a potřeby)
Užívání vlastních léků užívejte jen léky schválené chirurgem 7 až 14 dní po operaci se lze vrátit do běžného režimu (dle doporučení kliniky)
Aplikace minoxidilu vyhněte se používání minoxidilu minimálně 2 týdny, ideálně měsíc
Sport první týden nesportujte, první 3 měsíce se vyhněte kontaktním sportům a zvedání těžkých vah po 1 měsíci můžete do bazénu a posilovny, po 3 měsících se lze vrátit ke všem sportovním aktivitám
Koupání (hlava pod vodou) vyhněte se sprchování a namáčení hlavy pod vodou 1 měsíc, poté můžete ponořit hlavu pod vodu a mýt si vlasy sprchou
Stříhání a styling vlasů vyhněte se barvení a stylingu vlasů, stříhání nůžkami či strojkem a holení hlavy k jednotlivým metodám úpravy vlasů se lze vracet od 4. týdne (viz text níže)
Pobyt na přímém slunci první 3 dny se vyhněte pobytu na slunci a nepoužívejte žádnou pokrývku hlavy; poté noste čepici, která zabrání spálení pokožky 2 týdny, pak se lze můžete slunit (je třeba zabránit spálení)

Režim v prvních dnech po zákroku

Ihned po dokončení zákroku vám zdravotnický personál zakryje dárcovskou oblast obvazem. Obinadlo zabrání infekci ran po odebraných štěpech a jizvení pokožky. Během kontroly (2. či 3. den po operaci) vám na klinice nasadí čelenku – jejím účelem je omezit rozvoj otoku a jeho „rozložení“ do tváře. 

Otoku se neobávejte; jde o normální reakci organismu na poškození tkáně a aplikaci anestezie během několika dní ustupuje.

Čelenka po operaci

Čelenka po operaci

V den transplantace si v Istanbulu už žádnou aktivitu neplánujte. Upozorní vás na to jak lékař, tak delegát (pokud cestujete se zástupcem zprostředkovatelské agentury). Po operaci vás klinikou zajištěný vůz odveze na hotel – zde po zbytek dne odpočívejte.

První týden po transplantaci se vyhněte:

 • konzumaci alkoholu (zpomaluje proces hojení a zvyšuje riziko pooperačního krvácení),
 • kouření (omezuje tok krve, zpomaluje hojení, zvyšuje riziko infekce a odumření kůže),
 • sportování a jakékoliv činnosti, při které se potíte,
 • pití kávy a energetických nápojů (zvyšují tep a tlak a tedy i riziko pooperačního krvácení),
 • potápění hlavy a používání sprchy na opláchnutí hlavy,
 • jakémukoliv kontaktu se štěpy (zejména se vyhněte škrábání, jinak transplantované vlasy nenávratně poškodíte).

Jak po transplantaci správně spát?

Před spánkem nezapomeňte na osobní hygienu a vezměte si podle doporučení chirurga léky proti bolesti a antibiotika (viz dále). 

Prvních 7 až 14 dnů spěte na zádech, s vyvýšenou hlavou. Nově implantované štěpy jsou mimořádně náchylné na poškození. Je proto důležité, aby se oblast s transplantovanými vlasy vůbec nedotýkala polštáře.

Doporučujeme používat nákrční anatomický polštář. Využijete jej i v letadle nebo jiných dopravních prostředích při dlouhých přesunech:

Podobný nákrční polštář seženete už za několik stovek Kč na každém letišti. Zdroj: shutterstock.com

Podobný nákrční polštář seženete už za několik stovek Kč na každém letišti. Zdroj: shutterstock.com

Vyvýšení hlavy brání mechanickému poškození štěpů. Po opadání strupů (zpravidla během 1 až 2 týdnů) se můžete vrátit k normálnímu způsobu spánku.

První mytí hlavy a aplikace PRP plazmy

Druhý, popř. třetí den po zákroku podstoupíte kontrolu na klinice. Lékařský personál vám sundá obvazy, zkontroluje proces hojení, vlažnou vodou umyje vlasy a implantované štěpy a hlavu usuší opatrným přiložením papírových utěrek.

Na některých klinikách vám po mytí ošetří štěpy tzv. PRP (platelet rich plasma) plazmou (někdy se aplikuje ihned po zákroku). Dokáže urychlit hojení [1] a tím zvýšit počet uchycených vlasových štěpů. 

PRP plazma je lehce nažloutlá tekutina s vysokou koncentrací krevních destiček a dalších látek, které napomáhají správnému srážení krve. Tuto tekutinu získá klinika z části vaší krve, odebrané v rámci předoperačního vyšetření, odstraněním bílých a červených krvinek.

Odběru plazmy se nemusíte bát – probíhá z paže, trvá jen několik desítek minut a je bezpečný. Zdroj: shutterstock.com

Odběru plazmy se nemusíte bát – probíhá z paže, trvá jen několik desítek minut a je bezpečný. Zdroj: shutterstock.com

Jak si po transplantaci správně mýt vlasy

Od pracovníků na klinice dostanete po zákroku mj. i speciální šampón, který nedráždí pokožku a je šetrný ke štěpům. Začněte jej používat od druhého dne po finální kontrole a vlasy si jím myjte denodenně celý měsíc. Zabráníte tím mj. rozvoji případné infekce a ucpání pórů.

První 2 až 3 týdny umývejte hlavu následujícím způsobem:

 1. namočte vlasy vlažnou vodou,
 2. v ruce napěňte šampon a opatrně jej navrstvěte (položte) na vlasy a štěpy a nechte několik minut působit,
 3. důkladně šampón opláchněte vlažnou vodou (např. jemnným proudem z misky),
 4. položte na vlasy papírové ručníky a nechte je nasáknout; opakujte, dokud není hlava suchá.

První měsíc nepoužívejte sprchu ani klasický ručník; tlak vody a hrubé látky by mohl štěpy vytrhnout. Po 7 až 10 dnech začněte při mytí jemně masírovat kořeny vlasů a strupy. Pokud vám opadaly strupy, můžete se po 14 dnech od prvního mytí vrátit k fénování (pokud ne, aplikujte panthenol ve spreji – viz dále). Po měsíci lze začít vlasy opatrně sušit ručníkem a mýt je šampónem, na jaký jste zvyklí.

Tip na vhodné šampóny

Došel vám přípravek od kliniky a poohlížíte se po náhradním šampónu? Otestovali jsme řadu šetrných šamponovacích prostředku – ty nejlepší najdete v článku Konkrétní šampony, doplňky stravy a vitamíny - které doporučujeme.

Užívání léků a běžné pooperační projevy

První dva týdny po zákroku jsou pro úspěch transplantace kritické a zároveň se pojí s určitou nepohodlností. Připravte se, že vás kůže s implantovanými štěpy bude svědět a během hojení se vytvoří nevzhledné strupy. 

Můžete také pociťovat určitou bolestivost odběrové zóny a místa s vloženými vlasy, zhruba po 14 dnech ale všechny tyto nepříjemnosti ustupují. Ulevit si můžete i vhodnými přípravky.

Problém: pálení v odběrové oblasti (kulminuje 4. den po zákroku)

Jak problém vyřešit? Na klinice dostanete po zákroku zvlhčující mast (na bázi klasické Indulony). Tou si dárcovskou zónu mažte v pravidelných rozestupech 3× až 4× denně. 

Pomohou vám také léky proti bolesti, které od pracoviště dostanete. Pokud vám dojde sáhněte po preparátech, které potlačují zánět (Ibalgin, Ibuprofen). Naopak se vyhněte lékům s kyselinou acetylsalicylovou: ředí krev a mohla by narušit hojící proces (typicky Aspirin, Acylpyrin ad.).

Problém: otékání hlavy a obličeje (kulminace 5. den)

Jak problém vyřešit? Prevencí proti rozvoji otoku je nošení čelenky, pomoci si můžete i studeným obkladem. Nikdy nechlaďte kůži s vloženými štěpy, hrozí jejich poškození a odumření.

Problém: tvorba strupů (vrcholí 2 až 3 týdny po transplantaci)

Jak problém vyřešit? Jednou denně naneste na strupy panthenol ve spreji, nechte jej 15 minut působit a opláchněte jemným proudem vlažné vody (ne sprchou!). Po několika dnech strupy opadají. Abyste se vyhnuli zdravotním komplikacím, používejte panthenol až od 14. dne po zákroku.

Na klinice dostanete vedle léků na bolest i další přípravky. Personál transplantačního zařízení vám vysvětlí, jak dlouho a v jakou denní dobu tyto preparáty užívat a čemu se vyhnout (zpravidla užívání nalačno).

 • antibiotika – standardně se užívají 7 dní po zákroku, vždy po 8 nebo 12 hodinách; fungují jako prevence proti rozvoji bakteriální infekce, která by mohla poškodit štěpy nebo způsobit zánět v odběrové oblasti.
 • léky na bolest – dle potřeby berte první tři dny až týden po zákroku. Zpravidla jde o preparáty, které potlačují zánětlivou reakci a tím i bolest.
 • vitamíny – na některých klinikách dostanete vitamínové balíčky na podporu zdravého vývoje vlasů a hojení. Prokazatelně účinné jsou např. vitamíny C [2], D [3–5] a E [6] nebo vitamíny skupiny B [7–9]; více informací najdete v článku Vítamíny na vlasy: 7 látek, které podpoří správný růst vaší kštice.

Připravte se na (dočasné) padání vlasů

Během prvních 3 měsíců po zákroku budou transplantované vlasy padat. Neznamená to, že by se operace nezdařila. Jejich padání je následkem dočasného nedostatku živin – vlasová cibulka, ze které vlasy rostou, ale zůstává zachována. Po několika měsících se štěpy plně napojí na krevní oběh a postupně začnou růst delší a silnější vlasy.

Vlivem zásahu do tkáně může dojít k šokovému vypadnutí vlasů i v okolí odběrové zóny a oblasti s implantovanými štěpy. Ani tady se není čeho obávat – po čase začnou opět růst. Výsledky transplantace vlasů se plně projeví za 12 až 18 měsíců.

[ZDARMA] Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

Sportování po transplantaci vlasů

První týden se vyhněte aktivitám, při kterých se potíte. Pot by podráždil štěpy i rány v dárcovské oblasti a oddálil jejich zhojení. Zvýšeným tepem a krevním tlakem zase riskujete rozvoj otoku a bolesti; rány mohou také začít krvácet.

Po 4 týdnech od zákroku se můžete vrátit k lehkému kardiu a plavání v bazénu. Bojové a dalším kontaktní sporty (stejně jako zvedání těžkých vah) doporučujeme začít provozovat nejdříve 3 měsíce od trasplantace – v opačném případě hrozí poškození štěpů.

Styling a stříhání vlasů

Různé střihy a úpravy vlasů lze provozovat po různě dlouhém časovém odstupu od transplantace. Některé techniky mohou podráždit hojící se štěpy chemicky (barvení vlasů), u jiných hrozí mechanické poškození (stříhání elektrickým strojkem).

metoda úpravy vlasů od kdy ji lze provozovat
používání stylingových prostředků (pěna, gel) 5. týden po transplantaci
barvení a odbarvování vlasů od 5. týdne
stříhání nůžkami od 3. měsíce
holení hlavy žiletkou a zkracování vlasů elektrickým strojkem od 6. měsíce

První 3 dny po zákroku nevystavujte kůži se štěpy slunečnímu záření a vyhněte se nošení jakékoliv pokrývky hlavy. Výjimkou jsou speciální pokrývky, navržené tak, aby štěpy stínily a zároveň se jich nedotýkaly. Pokud ji od kliniky dostanete, noste ji.

Následujících 10 dní noste čepici či kšiltovku a poté dbejte minimálně 3 měsíce o to, aby se pokožka hlavy nespálila; pokud už opadaly strupy, můžete aplikovat lehkou vrstvu opalovacího krému.

K nošení sportovní, motocyklové či pracovní helmy se vraťte nejdříve měsíc po operaci.

Kdy se po transplantaci vrátit do práce?

Návrat do pracovního života se odvíjí od povahy vašeho zaměstnání. Kancelářské práci lze vykonávat už druhý den po zákroku, návrat k fyzicky náročné profesi (sem může patřit např. i řízení) může naopak trvat i několik týdnů.

Komplikace po zákroku

Jak jsme zmínili výše, otok, svědění, lehká bolestivost a tvorba strupů jsou do určité míry normální a lze je účinně tlumit běžně dostupnými léky. O zdravotních komplikacích může mj. svědčit:

 • zvětšování otoku více než 1 týden po transplantaci,
 • zvýšená teplota až horečka,
 • hnisavý, zapáchající výtok (známka zánětu),
 • krvácení více dní po zákroku.

Pokud trpíte jakýmkoliv z výše uvedených příznaků, obraťte se ihned na svého ošetřujícího lékaře a informujte kliniku či zprostředkovatele. Špičková transplantační pracoviště vás budou po zákroku monitorovat. Pokud jste operaci podstoupili zprostředkovaně přes agenturu, bude vám kontroly pravidelně připomínat její zástupce.

Pomůžeme vám s výběrem bezpečné kliniky

Předchozími řádky vás od transplantace rozhodně nechceme odradit – jde o jediný zákrok, který dokáže navrátit vlasy do míst, kde už nerostou. Při absolvování zákroku na špičkové klinice je navíc riziko komplikací minimální.

Rádi vám s jejím výběrem poradíme a zodpovíme otázky týkající se nejen pooperační péče, ale i čekoholiv jiného. Pošlete nám otázku přes formulář – spojíme se s vámi a na online či na osobním setkání v Praze vám vše vysvětlíme.

Prvním krokem k transplantaci vlasů je osobní či online konzultace

Setkáme se online či osobně (v Praze a okolí), probereme spolu vaší situaci a zodpovíme všechny otázky.

Chci konzultaci zdarma
Ondřej Kožina

Ondřej Kožina

zakladatel společnosti

K založení Folikuli mě vedla má osobní zkušenost - snaha pomoci dalším lidem, kteří řeší úbytek vlasů a chtějí maximální záruku úspěchu, jelikož hledání profesionální a ověřené kliniky na transplantaci vlasů je velmi složité a časově náročné. 

Zdroje a literatura:

 1. A comparative evaluation of the blood clot, platelet-rich plasma, and platelet-rich fibrin in regeneration of necrotic immature permanent teeth: A clinical study

 2. Effect of Vitamin C and Its Derivatives on Collagen Synthesis and Cross-Linking by Normal Human Fibroblasts

 3. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review

 4. Successful Treatment of Alopecia Areata with Topical Calcipotriol

 5. 1α-Hydroxyvitamin D3 Treatment of Three Patients With 1,25-Dihydroxyvitamin D-Receptor-Defect Rickets and Alopecia

 6. Effects of Tocotrienol Supplementation on Hair Growth in Human Volunteers

 7. Riboflavin: Fact Sheet for Health Professionals

 8. Folate: Fact Sheet for Health Professionals

 9. Prospective Analytical Controlled Study Evaluating Serum Biotin, Vitamin B12, and Folic Acid in Patients with Premature Canities