Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
1. 7. 2020 6 min

Minoxidil proti padání vlasů: jak funguje a pro koho se hodí?

Minoxidil je – spolu s finasteridem – jednou ze dvou účinných látek, které jsou v Česku schválené na potlačení dědičného plešatění. V článku vám prozradíme, v jakých formách minoxidil sehnat, nakolik je efektivní nebo jak brání padání vlasů. Také se dozvíte, jaké vedlejší účinky tento preparát má a jaké další (a účinnější) metody pro obnovu vlasového porostu existují.

Pokračovat ve čtení
Minoxidil proti padání vlasů: jak funguje a pro koho se hodí?

Vypadávání vlasů: co je příčinou?

S dědičným vypadáváním vlasů (androgenní alopecií, v angličtině male pattern baldness) se během svého života potká až 96 % mužů [1]. A přestože za padání vlasového porostu může do jisté míry i životospráva, hlavní příčinou plešatění jsou geny, které u mužů s androgenní alopecií vytvářejí hormon dihydrostestosteron (DHT) v nadprůměrném množství.

DHT následně blokuje signály pro růst vlasů a má na svědomí zmenšování vlasového folikulu. Na jeho miniaturizaci se podílí také nedostatek živin a kyslíku, které vlasy ke svému růstu potřebují. A právě zde přichází ke slovu minoxidil.

Co je vlasový folikul a jak vlasy rostou?

Vlasový folikul je miniaturní orgán, ze kterého vlas (či chlup) vyrůstá. Folikuly jsou napojené na cévy a zajišťují mj. výživu vlasové cibulky, ve které vzniká samotný vlas.

Během svého života prochází vlas několik etapami. V růstové fázi se prodlužuje (roste), aby se po 2 až 6 letech dostal přes přechodnou etapu do 3měsíční fáze odpočinku. Po jejím ukončení starý vlas vypadne, začne růst nový a celý cyklus se opakuje.

Podrobnější informace jsme pro vás připravili v článku Životní cyklus vlasů: jak rostou a proč vypadávají.

Co je minoxidil a jak funguje?

Minoxidil rozšiřuje cévy a vlásečnice a tím v místě aplikace – v koutech a na vršku hlavy – zvyšuje průtok krve. Díky tomu se k folikulům dostane větší množství živin a kyslíku a vlasové cibulky tak mají dostatek zásob a energie pro tvorbu vlasů.

Preparáty s minoxidilem také zkracují fázi odpočinku a urychlují tím přechod do růstové etapy, kterou naopak prodlužují. To má dva důsledky:

 • vlasy v odpočinkové fázi vypadnou a na jejich místě začnou růst nové, objemnější vlasy,
 • maximální dosažitelná délka vlasů se prodlouží [2].

Vedle toho minoxidil zřejmě také zčásti tlumí účinek DHT, který padání vlasů podněcuje (viz předchozí text) [3]. Na podobném (byť trochu rozdílném) principu funguje také finasterid.

Při aplikaci minoxidilu je zásadní pravidelnost a důslednost. Účinkuje sice hned po aplikaci, prvních výsledků si ale všimnete v průměru až po 2 až 6 měsících [4] a svůj plný potenciál projeví preparát asi po roce používání.

Ilustrace účinků minoxidilu

Ilustrace účinků minoxidilu

Účinnost minoxidilu

Během klinického výzkumu minoxidil zvýšil hustotu vlasů u 60 % pacientů [5]. Efektivitu látky při boji s dědičným plešatěním zkoumala i řada dalších studií. 

Při jedné z nich si 984 účastníků aplikovalo na místa postižená plešatěním 2krát denně 5% roztok minoxidilu (vždy po 1 ml). Při ročním zhodnocení se ukázalo, že přípravek pomohl zastavit vypadávání vlasů u 62 % mužů. Průměrné denní množství vypadlých vlasů se u celé skupiny přitom snížilo na polovinu [6].

Efektivitu léčby minoxidilem přitom z velké části určuje – podobně jako množství testosteronu v těle – genetický kód. Padání vlasů totiž potlačuje teprve minoxidil sulfát, který z minoxidilu vzniká. Tuto přeměnu zajišťuje enzym sulfotranferasa, jejíž množství v pokožce hlavy regulují geny. 

Při nedostatku sulfotransferasy vám tak aplikace minoxidilu při boji s plešatěním příliš nepomůže (na rozdíl např. od transplantace vlasů) [7, 8].

Přihlaste se k odběru newsletteru

Pro koho se minoxidil hodí a kde jej koupit?

Přípravky s minoxidilem jsou určené pro muže a ženy starší 18 let. Preparát je zapovězený těhotným ženám; je-li to relevantní, je vhodné před nasazením minoxidilu provést těhotenský test.

Minoxidil se používá především u dědičného plešatění, funguje ale i jako prevence vypadávání vlasů u onkologických pacientů. Minoxidilové přípravky vám nejvíce pomohou, pokud:

 • vám vlasy nepadají více než 5 let (folikuly ještě nejsou tak zmenšené),
 • trpíte mírnou ztrátou vlasů,
 • ztrácíte vlasovou pokrývku na vršku hlavy (na čele a v koutech má minoxidil nižší účinnost).

Pokud trpíte srdečním onemocněním nebo sníženou funkcí ledvin, poraďte se o užívání minoxidilu se svým lékařem. Přípravek snižuje tlak a může posílit účinek léků na hypertenzi. Naopak při užití přípravku s kyselinou acetylsalicylovou (např. Aspirinem nebo Acylpyrinem) se účinnost minoxidilu prudce snižuje [9].

Preparát je ve formě roztoku a pěny dostupný v několika koncentracích:

 • 2 % – bezpečná koncentrace minoxidilu pro ženy,
 • 4 % – mírné padání vlasů u mužů (v ČR nejsou přípravky v této koncentraci dostupné),
 • 5 % – koncentrace běžných mužských preparátů.

Aplikace roztoku

Roztok minoxidilu se v České republice prodává pod obchodními názvy Belohair (2% a 5%), Minorga (2% a 5%) a Neocapil (2%).

Na místa postižená padáním vlasů se se aplikuje 2× denně (vždy po 1 ml) speciálním dávkovačem, který je součástí balení. U přípravků s kapátkem odpovídá 1 ml přibližně 20 kapkám. Po nanesení roztok jemně vmasírujte a důkladně si umyjte ruce. Se stylingem vlasů počkejte, než přípravek uschne.

Roztok nikdy nenanášejte na zarudlou, spálenou nebo podrážděnou pokožku (platí také pro pěnu). Maximální denní dávka minoxidilu je 2 ml – nepřekračujte ji.


Aplikace pěny

Minoxidil ve formě pěny seženete v 5% koncentraci pod názvem Rogaine. Na trhu se vyskytuje také přípravek Kirkland, jeho prodej ale není v České republice schválený

Pěna se v porovnání s roztokem snadněji používá a nemá tolik vedlejších účinků [10]; na rozdíl od tekutých přípravků neobsahuje propylenglykol, který u citlivých jedinců dráždí pokožky a vyvolává alergickou reakci. Na postižené místo aplikujte pěnu v objemu přibližně poloviny hrnku 2krát denně.

Nevýhody a nežádoucí účinky minoxidilu

Hlavní nevýhodou minoxidilu je jeho dočasné působení. Pokud jej na pokožku postiženou padáním vlasů přestanete aplikovat, folikuly se během 3 až 6 měsíců opět zmenší a vlasy vypadnou [11]. Ke ztrátě vlasů přitom dojde v objemu, jako byste minoxidilové přípravky vůbec neužívali.

Mezi další, negativní účinky preparátů s minoxidilem patří:

 • bolesti hlavy a návaly horka,
 • podráždění kůže, svědění a alergická reakce,
 • dočasná ztráta vlasů v místě aplikace (růst se brzy obnoví),
 • při neopatrné aplikaci může podpořit růst ochlupení na jiných částech těla.

Tyto účinky se objevují u několika procent uživatelů minoxidilu. Častěji se vyskytují po použití roztoku a pravděpodobnost jejich výskytu stoupá s koncentrací účinné látky.

Vyplatí se minoxidil používat?

Pokud vám vlasy začaly padat teprve nedávno, může pro vás být minoxidil vhodnou volbou. Jeho účinnost je v porovnání s finasteridem nižší, na druhou stranu nejsou jeho případné vedlejší účinky tak vážné – finasteridové preparáty mají relativně často negativní dopad na sexuální život uživatele.

Trpíte-li středně pokročilou dědičnou plešatostí a chcete se vyhnout vážným vedlejším účinkům finasteridu, může pro vás být alternativou transplantace vlasů. Jde o jedinou metodu, která dokáže vlasový porost obnovit.

Rádi vám o tomto zákroku poskytneme více informací – stačí, když se nám ozvete přes formulář níže.


ZDARMA

Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

Strávili jsme stovky hodin výzkumem vhodné kliniky.
Ušetřete čas a zjistěte:

 • jak vybrat špičkového chirurga, kliniku a agenturu,
 • na co se připravit před transplantací, během ní a po ní,
 • proč se obloukem vyhnout českým pracovištím,
 • na co si dát pozor – 6 varovných známek nebezpečných klinik.
Tomáš Soukup

Tomáš Soukup

copywriter

Tomáš je copywriter na volné noze. Absolvoval Přírodovědeckou faktultu Univezity Karlovy a rád píše o medicínských tématech, Jeho doménou je psaní a rešerše vědeckých článků a studií.

Svými texty se snaží návštěvníky Folikuli.cz vzdělat a pomoci jim s výběrem vhodné kliniky pro transplantaci vlasů.

Zdroje a literatura:

 1. Androgenetic alopecia: update on epidemiology, pathophysiology, and treatment

 2. Minoxidil

 3. Minoxidil may suppress androgen receptor-related functions

 4. Rosemary Oil vs Minoxidil 2% for the Treatment of Androgenetic Alopecia: A Randomized Comparative Trial

 5. Regaine for Men Extra Strength

 6. A one-year observational study with minoxidil 5% solution in Germany: results of independent efficacy evaluation by physicians and patients

 7. Sulfotransferase activity in plucked hair follicles predicts response to topical minoxidil in the treatment of female androgenetic alopecia

 8. Novel Enzymatic Assay Predicts Minoxidil Response in the Treatment of Androgenetic Alopecia

 9. Low-dose Daily Aspirin Reduces Topical Minoxidil Efficacy in Androgenetic Alopecia Patients

 10. Minoxidil and its use in hair disorders: a review

 11. Minoxidil Use in Dermatology, Side Effects and Recent Patents