Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
6. 1. 2023 5 min

Jak se připravit na bezproblémovou transplantací vlasů v Turecku

Přestože transplantace vlasů trvá jen 4 až 8 hodin, příprava na zákrok začíná už několik měsíců před odebráním prvního štěpu. V tomto článku se dozvíte, jaké kroky musíte před operací podstoupit, čemu se vyhnout a jak se na samotný výkon správně obléct.

Pokračovat ve čtení
Jak se připravit na bezproblémovou transplantací vlasů v Turecku

Nejprve si přečtěte…

Než se pustíte do čtení následujících řádků, měli byste vědět, co znamenají pojmy jako „vlasový štěp“, „dárcovská oblast“ nebo „FUE“. Podrobné informace najdete v článcích Životní cyklus vlasů: jak rostou a proč vypadávají a Transplantace vlasů: průběh a metody

Několik měsíců před zákrokem: nafoťte hlavu, připravte si svou anamnézu a zařiďte si pas

Ještě než se na operaci začnete vůbec připravovat, je třeba zjistit, zda jste pro transplantaci vlasů vhodným kandidátem. Základní požadavky splňujete, pokud:

 • trpíte dědičnou plešatostí (tzv. androgenní alopecií, v angličtině male pattern baldness),
 • je vám mezi 25 a 65 lety,
 • nemáte oslabenou imunitu, netrpíte vážnou chorobou ani nejste čerstvě po jiném chirurgickém zákroku,
 • máte dostatek vlasů v dárcovské oblasti.

Definitivní verdikt vyřkne klinika, kterou jste pro zákrok vybrali. Zhodnocení vychází především z kvalitních fotografiích vaší hlavy; chirurgové z nich mj. vyčtou, zda máte v odběrové zóně dostatek vlasových štěpů pro zakrytí pleše.

Všechny přípravné kroky shrnuje následující tabulka


Aktivita Proč je tento krok důležitý? Kdy se doporučením začít řídit / kdy jej provést?
Nafoťte svou hlavu a vlasy pro zhodnocení toho, zda můžete transplantaci podstoupit nafocení proveďte před konzultací s klinikou
Připrava zdravotní historie pro zhodnocení, zda jste zdravotně způsobilí transplantaci absolvovat anamnéza se posílá klinice po zhodnocení vlasů a před podpisem smlouvy
Zařiďte si pas pro umožnění vstupu do Turecka cestovní doklad si zařiďte min. několik týdnů před odjezdem (musí platit min. 5 měsíců po vstupu do země)
Nekonzumujte alkohol alkohol zatěžuje organismus a zvyšuje riziko krvácení ideálně 2 týdny před operací
Vyhněte se užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin apod.) účinná látka ředí krev a zvyšuje riziko krvácení ideálně 2 týdny před operací
Neužívejte doplňky stravy (zejména vítamínů B a E) doplňky stravy zatěžují organismus ideálně 2 týdny před operací
Nekuřte nikotin a další látky v cigaretách zatěžují imunitu a zvyšují riziko  pooperačního zánětu a nekrózy 7 až 3 dny před operací
Nepijte kávu kofein zvyšuje riziko krvácení 1 den před operací
Vyhněte se aplikaci minoxidilu minoxidil zvyšuje riziko krvácení 1 den před operací

Základem úspěšné transplantace je samozřejmě výběr kvalitního pracoviště – levné kliniky často odoperují i jedince, pro které není transplantace vlasů vhodná.

Pokud se rozhodnete absolvovat operaci s pomocí zprostředkovatelské agentury, vysvětlí vám postup focení její zástupce. Při vycestování na vlastní pěst vám návod zašle samotná klinika. Využít můžete i náš článek, podle kterého postupují naši klienti: [NÁVOD] Jak se správně vyfotit pro zhodnocení vlasů chirurgem?.

Příklad správně nafocených snímků pro kliniku. Zdroj: folikuli.cz

Příklad správně nafocených snímků pro kliniku. Zdroj: folikuli.cz

Připravte si svou zdravotní historii

Pokud lékař zhodnotí, že máte dostatek vlasů pro transplantaci, je potřeba zaslat klinice (či zprostředkovatelské agentuře) vaší zdravotní historii. Na jejím základě pracoviště rozhodne, zda jste zdravotně způsobilí k podstoupení zákroku.

Vaše anamnéza musí obsahovat seznam:

 • nemocí a zdravotních obtíží, se kterými jste léčili nebo jimi stále trpíte (včetně např. vysokého tlaku nebo obezity),
 • operací, které jste podstoupili (včetně případných plánovaných zákroků),
 • alergií, kterými trpíte,
 • léků, které užíváte.

U pacientů nad 45 let mohou některá pracoviště vyžadovat schválení zákroku od kardiologa – o tomto požadavku vás ale klinika informuje ještě před podepsáním smlouvy a dá vám detailní informace, jak postupovat.

Zařízení pasu

Abyste na zákrok mohli vycestovat, potřebujete cestovní pas. Turecko není členem EU a jen s občanským průkazem na imigrační kontrole nepochodíte. Občané České republiky mohou na turecké území vstoupit až na 90 dní a bez víza. 

Dejte ale pozor, pas musí platit ještě nejméně 5 měsíců od okamžiku vstupu do země [1]. Raději si jeho platnost překontrolujte ihned poté, co vám klinika termín zákroku potvrdí.

Cestovní průkaz vám vystaví kterýkoliv městský úřad nebo obecní úřad s tzv. rozšířenou působností. Požádat o něj můžete také na ministerstvu vnitra. K žádosti potřebujete jen občanský průkaz; focení probíhá až na místě. 

Pamatujte, že za vydání pasu zaplatíte správní poplatek [2]. Výše částky se odvíjí od rychlosti vystavení dokladu:

 • do 30 dnů – 600 Kč,
 • do 30 dnů – 600 Kč,
 • do 24 hodin (v pracovni dny) – 6 000 Kč (pas vám vydají na ministerstvu vnitra).

Výsledný poplatek určuje i to, na které instituci žádost podáte a kde si pas vyzvednete. Více informací najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

2 týdny před zákrokem: neužívejte alkohol ani volně prodejné léky

Příprava na samotnou operaci začíná už 14 dní před jejím termínem. Cílem je usnadnit organismu proces hojení, který je důležitý pro uchycení štěpů a celkově dobrý výsledek transplantace.

Aby tělo dokázalo přesměrovat maximum energie do hojících procesů, je potřeba, aby nebylo zatíženo jinde. Dva týdny před zákrokem omezte konzumaci alkoholu na minimum; nejlépe ale uděláte, pokud si jej odpustíte úplně. 

Kromě toho, že je zpracování alkoholu pro organismus náročné, rozšiřují alkoholické nápoje cévy – a pokud byste jej požili několik dní (či dokonce večer) před zákrokem, zvýšíte riziko krvácení z operačních ran.

14 dní před operací se vyhněte – pokud je to jen trochu možné – užívání léků proti bolesti, jako je Aspirin nebo Ibuprofen. Účinné látky těchto preparátů (zejména Aspirinu) snižují srážlivost krve. Hrozí, že se rány včas nezacelí a ztratíte velké množství krve. Žádný strach – po zákroku vám klinika léky proti bolesti poskytne a během samotné operace vám aplikuje lokální znecitlivění.

Ideálně v tomto období nekonzumujte žádné doplňky stravy (zejména vitamíny B a E či multivitamíny) ani bylinné preparáty. Výjimkou jsou samozřejmě předepsaná léčiva (během úvodní konzultace o nich informujte kliniku či zprostředkovatelskou agenturu).

[ZDARMA] Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

3 dny před operací: skoncujte s kouřením

Pro náruživé kuřáky je tento krok obzvlášť náročný, později za něj ale budete rádi. Existuje hned několik důvodů, proč minimálně tři dny před transplantací (ideálně týden) vysadit cigarety:

 • kouření vyvolává v těle zánět a snižuje obranyschopnost organismu,
 • konzumace látek v cigaretě ztěžuje vazbu kyslíku na červené krvinky (rány pak nemají dostatek energie pro hojení),
 • nikotin zvyšuje riziko zánětu,
 • kouření zužuje cévy a zhoršuje cévní zásobení (v extrémním případě může dojít k nekróze – odumření – kůže).

1 den před transplantací: vysaďte kávu a minoxidil

Kofein zvyšuje krevní tlak a srdeční tep, což se s bezproblémovým průběhem invazivního zákroku příliš neslučuje. Poslední šálek kávy si proto vychutnejte nejpozději 24 hodin před operací. 

Pokud proti plešatění bojujete s pomocí minoxidilu (přípravky Belohair, Neocapil nebo Minorga), aplikujte poslední dávku den před operací. Podobně jako alkohol, i minoxidil zvyšuje proudění krve v podkoží a vystavuje vás nebezpečí nadměrného krvácení. 

K používání minoxidilových preparátů se můžete vrátit znovu 2 týdny po zákroku (při dřívější aplikaci hrozí riziko podráždění štěpů). Před operací neponocujte a běžte včas spát.

Předoperační vyšetření

Den či ráno před transplantací podstoupíte na klinice úvodní konzultaci s lékařem, který vás bude operovat. Chirurg s vámi probere průběh zákroku, zodpoví vaše otázky a navrhne linie vymezující transplantační oblast. Na vaši žádost je upraví – vždy ale tak, aby transplantované vlasy působily přirozeně.

Zároveň vás vyšetří a probere s vámi vaši zdravotní historii. V rámci předoperační přípravy vám zdravotní sestra odebere krev. Na základě jejího rozboru se klinika ujistí, že jste schopni transplantaci podstoupit.

U pacientů nad 45 let mohou některá pracoviště vyžadovat schválení zákroku od kardiologa – o tomto požadavku vás ale klinika (či zprostředkovatelská agentura) samozřejmě včas informují.

Den operace

Ráno v den operace se osprchujte a umyjte si vlasy běžným šampónem. Nepoužívejte žádná tužidla ani spreje a nechte vlasy přirozeně uschnout. Oblečte se do košile – vyhnete se tak riziku poškození štěpů, až se budete po operaci převlékat.

Dopřejte si lehkou snídani a pijte hodně vody. O své tělesné potřeby nemusíte mít starost, během zákroku není problém si odskočit.

Pooperační průběh

Na tento článek volně navazuje text o prvních hodinách a dnech po zákroku. Zjistíte v něm, jak se po operaci chovat, jaké přípravky užívat a čemu se vyhnout: Velký průvodce pooperační péči o transplantované vlasy.

Máte otázky? Ozvěte se nám

Rádi vám všechny dotazy ohledně transplantace, tureckých klinik nebo cesty do Istanbulu zodpovíme. 

Pošlete nám otázku přes formulář – spojíme se s vámi a online či na osobním setkání v Praze vám vše vysvětlíme.

Prvním krokem k transplantaci vlasů je osobní či online konzultace

Setkáme se online či osobně (v Praze a okolí), probereme spolu vaší situaci a zodpovíme všechny otázky.

Chci konzultaci zdarma
Ondřej Kožina

Ondřej Kožina

zakladatel společnosti

K založení Folikuli mě vedla má osobní zkušenost - snaha pomoci dalším lidem, kteří řeší úbytek vlasů a chtějí maximální záruku úspěchu, jelikož hledání profesionální a ověřené kliniky na transplantaci vlasů je velmi složité a časově náročné. 

Zdroje a literatura:

 1. Ministerstvo zahraničních věcí: cestování do Turecka

 2. Ministerstvo vnitra: cestovní doklady