Online recenze jsou pro většinu z nás důležitým vodítkem, podle kterých se rozhodujeme, zda určitou službu využijeme. Podle jedné z nedávných studií mají pro 91 % lidí ve věku 18 až 34 let (nebo pro 78 % osob bez ohledu na věk) elektronická hodnocení stejnou váhu jako doporučení příbuzných či blízkých přátel [1].
Recenzemi se většina z nás řídí i při výběru transplantačního pracoviště. Dává to smysl: předpokládáme, že hodnocení psal někdo, kdo (stejně jako my) trpěl plešatěním, které jej dovedlo na zkoumanou kliniku, z ní odešel s novými vlasy a znovunabytým sebevědomím – a nyní svůj příběh sdílí a dává nám naději, že ani my se plešatostí trápit nemusíme.
Dá se ale takovým referencím věřit?
Hlavní problém: nedůvěryhodné hodnotící portály
Podle údajů analýzy deníku Washington Post je 61 % online recenzí falešných [2]. A protože elektronická doporučení ovlivňují rozhodnutí tří čtvrtin lidí, týká se problém falešných recenzí pravděpodobně i vás.
Naprostou většinu hodnocení různých klinik najdete na portálech jako Trustpilot, ProvenExpert, Google nebo WhatClinic, které totožnost přispěvatelů ani pravdivost jejich recenzí neověřují. Už jen kvůli tomu byste k takovým hodnocením měli přistupovat s maximální opatrností a zdravým skepticismem.
Problémem také je, že pokud už na tyto portály napíše opravdový pacient, nemůže svá tvrzení nijak doložit. Většina těchto hodnotících serverů neumožňuje vložit fotografie, takže se při čtení referencí musíte spoléhat na subjektivní pocit recenzenta – nikoliv svůj vlastní úsudek.
[ZDARMA] Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů
Jak (a proč) některé kliniky falšují recenze
Až 80 % tureckých klinik na transplantaci vlasů nedodržuje zákonná nařízení.
Tato laciná pracoviště během posledních dvou dekád došla k poznání, že nejjednodušší cesta k výdělku vede často přes (ilegální) delegování operace na techniky. Díky tomu klinika za jediný den odoperuje i desítky pacientů – a aby je nalákala, bojuje s konkurencí postupným snižováním cen.
Tato pracoviště ale využívají i jiné nástroje; jedním z nich jsou právě uměle stvořené pozitivní recenze, které mají v zájemci o transplantaci vyvolat dojem špičkového pracoviště s kompetentním personálem.
Jak falešná hodnocení poznat? Většina recenzí je pravděpodobně umělá, pokud klinika:
- má vyšší tisíce recenzí,
- spadá mezi pracoviště 2. a 3. kategorie,
- vykazuje typické znaky nekvalitních pracovišť.
Tato klinika má obrovské množství referencí a téměř 100% hodnocení. Lze předpokládat, že podstatná část doporučení bude falešná. Zdroj: google.com, trustpilot.com
Tato klinika má obrovské množství referencí a téměř 100% hodnocení. Lze předpokládat, že podstatná část doporučení bude falešná. Zdroj: google.com, trustpilot.com
A co hodnocení opravdových klientů?
Samozřejmě ne všechny recenze na levnější kliniky jsou falešné. Tato pracoviště hodnotí i klienti, kteří zde transplantaci skutečně podstoupili. Problém je, že je k napsání reference tlačí kliniky často ihned po zákroku.
Takové hodnocení ale nepovídá nic o kvalitě odvedené práce. Výsledky transplantace vlasů se naplno projeví po 12 až 18 měsících. Obsahem těchto doporučení je tak především hodnocení prostor kliniky, celkového zážitku nebo hotelu, ve které jsou zahraniční pacienti ubytováni.
U zákazníků s nekvalitně provedenou transplantací přichází rozčarování až v průběhu několika měsíců – např. vlasy rostou ve špatných úhlech a jsou řídké, čelní linie je špatně vymodelovaná. Tito pacienti pak svůj názor na kliniku rychle změní, jejich negativní hodnocení se ale v záplavě pozitivních doporučení ztratí, případně už jej ani nenapíší.
Recenze na špičková pracoviště
Ve srovnání s levnými klinikami mají přední transplantační zařízení referencí řádově méně. Na první pohled tak mohou působit jako pracoviště, která moc pacientů nenavštěvuje.
Podstatou rozdílu je ale přístup špičkových klinik. Aby dosáhli nejlepšího možného výsledku, často operují pár klientů denně – a ne každý z nich hodnocení napíše. Profily takových pracovišť pak vypadají takto:
9 recenzí oproti 2 117 hodnocením – profily předních istanbulských klinik. Zdroj: google.com
Stejně jako u levnějších zařízení ale platí, že byste si kliniku měli nejdříve důkladně prověřit.
Jak se při výběru kliniky správně rozhodnout
Nedělejte zkratkovitá rozhodnutí. Zásadní je váš vlastní průzkum – měli byste vědět, podle čeho se pozná kvalitní pracoviště od nekvalitních. Ptejte se mj. na to, zda:
- bude chirurg přítomný během celé operace (a jestli se bude na zákroku podílet),
- je doktor členem jedné z prestižních asociací pro obnovu vlasů,
- klinika neprovádí více jak tři až čtyři transplantace denně,
- pracoviště nenabízí transplantaci více jak 4 500 vlasových štěpů během jedné operace.
Zdůvodnění těchto otázek (a plno další tipů, jak kliniku vybrat), jsme pro vás shrnuli v několika obsáhlých článcích: