Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
8. 1. 2020 8 min

Vypadávání vlasů: proč kštice mizí a jakými 5 metodami plešatění řešit?

Vypadání vlasů se až na výjimky týká všech mužů. Ale zatímco u někoho se projeví sotva postřehnutelným ústupem koutů, u jiných vede k výrazným lysinám už krátce po třicítce. Co je příčinou a kterými metodami můžete plešatost vyřešit?

Pokračovat ve čtení
5 metod, jak řešit a zastavit vypadávání vlasů | Folikuli.cz

Padání vlasů je do určité míry normální – podle novějších studií ztratí průměrný muž, který nemá s vypadáváním problémy, denně okolo desítky vlasů [1, 2].

Problém nastává ve chvíli, kdy rostoucí vlasy nestačí ty ztracené počtem dorovnat. Mizející vlasový porost má na spokojenost člověka negativní dopad. Výrazně ovlivňuje jeho sebevědomí, mezilidské vztahy i pracovní výkonnost.

Plešatění (odborně nazývané alopecie) není jen doménou mužů. Mizející vlasy přidělávají vrásky i ženám, vypadávání u nich ale není – mj. díky nízké hladině testosteronu – tak výrazné [3]. Ztracené vlasy navíc nedorůstají, proto je důležité začít s léčbou co nejdříve (viz dále).

Jaké druhy plešatění existují?

Nejběžnějším typem ztráty vlasů (a tím, které trápí většinu mužů) je tzv. androgenní alopecie (v anglické literatuře označovaná jako male-pattern baldness). Míru postižení (a druh plešatění) určují dermatologové podle tzv. Norwoodovy škály:

Podle míry vypadlých vlasů může dermatolog určit způsob léčby. Zdroj: wikipedia.org

Podle míry vypadlých vlasů může dermatolog určit způsob léčby. Zdroj: wikipedia.org

Vedle mužské alopecie lékařská věda rozeznává řadu dalších druhů plešatění:

 • Telogenní effluvium – po dědičném plešatění druhý nejběžnější typ vypadávání vlasů. Ke ztrátě vlasového porostu dochází obvykle následkem silného traumatu (např. ve válce, při ztrátě partnera apod.).
 • Anagenní effluvium – vypadávání vlasů způsobené některými léky, např. antidepresivy, preparáty proti vysokému krevnímu tlaku nebo chemoterapií při onkologické léčbě.
 • Alopecia areata – onemocnění, při kterém imunitní systém poškozuje vlasové folikuly – vyživující „váčky“, ze kterých vlasy vyrůstají. Poškozené folikuly odumírají a nové nevznikají; každý z nás jich má omezený počet. V extrémních případech může toto postižení vést k úplné ztrátě ochlupení, včetně očních řas a – v případě mužů – vousů.
 • Alopecia mucinosa – vzniká jako důsledek „šupinatění“ pokožky při určitých typech nádorových onemocnění kůže.
 • Trakční alopecie – důvodem plešatění je fyzické namáhání vlasů, např. při kulmování nebo rozčesávání.
 • Jizvová alopecie – často doprovází kožní ekzémy nebo lupus. Na místě vypadlého vlasu vzniká jizva, která brání růstu dalších vlasů. Přesnou příčinu tohoto onemocnění lékaři zatím neodhalili, jeho součástí jsou ale zánětlivé změny.
Druh vypadávání vlasů Léčba pomocí léků Postupné odeznění onemocnění Léčba pomocí transplantace vlasů
androgenní alopecie omezeně aplikací minoxidilu a finasteridu ne ano
telogenní efluvium omezeně užíváním léků na potlačení úzkostí a depresí zpravidla ano ne
anagenní effluvium změnou léků, které vypadávání způsobují zpravidla ano ne
alopecia areata omezeně aplikací kortikosteroidů nebo užíváním léků na potlačení imunitní odpovědi ne ne
alopecia mucinosa omezeně aplikací kortikosteroidů a užíváním antibiotik určitá šance v dětství [5] ne
trakční alopecie ne ano, při změně péče o vlasy ne
jizvová alopecie omezeně aplikací kortikosteroidů a užíváním antibiotik a léků na potlačení imunitní odpovědi ne ne

Proč mi padají vlasy? Kvůli předkům i špatné životosprávě

Za ztrátou kdysi husté kštice se může skrývat celá řada důvodů. U mužského plešatění je hlavní příčinou vysoká hladina testosteronu, který se v těle mění na dihydrotestosteron (DHT). I to je mimochodem důvod, proč se se ztrátou vlasů musí smířit většina kulturistů užívajících anabolika a steroidy.

DHT stimuluje růst vousů a ochlupení, u vlasů má ale efekt přesně opačný. Působením dihydrotestosteronu se postupem času vlasový folikul zmenšuje, růstová fáze (a s ní i délka) vlasu se zkracuje, vlas je tenčí a náchylnější k vypadnutí. Vliv působení DT se sčítá, proto s postupujícím věkem je plešatění výraznější.

Hladinu obou hormonů určují z velké míry geny – proto se mužská alopecie považuje za dědičné onemocnění.

Životospráva a nemoci

Velký vliv na kvalitu vlasů (a jejich padání) má i váš životní styl. Jednoduše řečeno: vaše vlasová pokrývka odráží to, jak o sebe pečujete. Negativně na vlasy působí mj. nepříliš pestrá a průmyslově zpracovaná strava – a z toho vyplývající nedostatek vitaminu A, zinku, železa nebo vitamínů skupiny B [6, 7].

Velký vliv má také stres, nedostatek spánku, užívání určitých léků nebo některé zdravotní problémy (mj. vysoké horečky nebo dysfunkce štítné žlázy).

U žen bývá plešatění často způsobují hormonální změny během těhotenství nebo menopauzy. Na vině ale může být i nešetrné svazování vlasů a jejich nadměrné barvení, žehlení nebo kadeření.

Jak padání vlasů zmírnit

Proti vypadávání vlasového porostu můžete bojovat mnoha způsoby. Vždy se ale poraďte se svým lékařem, zda vám daná metoda nemůže spíše uškodit a stav vašich vlasů zhoršit. Pomoci vám může kožní specialista nebo tricholog (lékař se specializací na zdraví vlasů).

Srovnání jednotlivých metod jsme pro vás připravili v následující tabulce:

Metoda Zastavuje padání vlasů? Obnovuje vlasový porost? Kdy jso uviditelné první výsledky? Jsou výsledky metody trvalé?
užívání vitamínů a potravinových doplňků spíše ne ne není jisté ne
vlasový příčesek ne ne okamžitě ne
zahušťovač vlasů ne ne okamžitě ne
minoxidil ano, po dobu užívání preparátu v místech aplikace ne ihned - v okamžik aplikace přestanou vlasy padat ne, po ukončení léčby vlasy vypadají do té míry, jako byste preparát nikdy neužívali
finasterid ano, po dobu, užívání preparátu ne během 8 hodin po užití sníží přípravek tvorbu DHT a tím zastaví vypadávání vlasů ne, po ukončení léčby vlasy vypadají do té míry, jako byste preparát nikdy neužívali
transplantace vlasů ne ano po několik měsících ano, při správné péči

Užívání vitamínů a potravinových doplňků

Přestože nedostatek určitých vitamínů a minerálů prokazatelně vede k vypadávání vlasového porostu, existuje jen málo důkazů o vlivu vitamínů na růst vlasů.

Podle studie z roku 2019 do určité míry může pomoci užívání železa v kombinaci s vitamínem C. Některé výzkumy naznačují pozitivní vliv vitamínu D užívaného v nízkých koncentracích. 

Naopak v případě zinku a biotinu (vitamín H), které se na plešatění často doporučují, vědecké důkazy o jejich schopnosti podpořit růst vlasů chybí [8].


Výhody:
 • pestrá strava má pozitivní vliv na vaše zdraví,
 • užíváním některých látek můžete vypadávání vlasů zpomalit.
Nevýhody:
 • u řady preparátů není jejich vliv na zachování vlasů vědecky podložený,
 • jde spíše o podpůrnou léčbu, vypadávání vlasů nezastaví.

Přihlaste se k odběru newsletteru

Vlasový příčesek

Nahrazení vypadaných vlasů parukou je dnes spíše na ústupu. Příčesky se vyrábí z umělých vláken nebo lidských vlasů a jsou určené k občasnému nebo trvalému nošení (využívá se speciální lepidlo). Aplikaci trvalého příčesku provádí vyškolená kadeřnice.

Výhody:
 • relativně levná alternativa pro zakrytí pleše
Nevýhody:
 • většina příčesků nevypadá přirozeně,
 • nošení tupé vypadávání vlasů neřeší a ani nepřispívá k obnově vlasového porostu.

Zahušťovač vlasů

Jde o přípravek ve spreji či nádobce, který k optickému zahuštění vlasového porostu využívá mikrovlákna keratinu (stejná látka je také základem vašich vlasů).

Zahušťovače pomáhají u mírného úbytku vlasů. Vypadání ovšem nezabraňují, časem tak jejich používání pozbývá smyslu. Používáním zahušťovače ztratíte cenný čas, který můžete věnovat účinnějším metodám proti vypadávání vlasů.

Výhody:
 • relativně levná alternativa pro optické zahuštění vlasů
Nevýhody:
 • zahušťovač neřeší vypadávání vlasů,
 • v určitém bodě zahušťovač ztrátu vlasů už zamaskovat nedokáže.

Aplikace minoxidilu

Dermatologický přípravek, který seženete i bez předpisu pod komerčním názvem Belohair, Minorga nebo Rogaine. Účinnou složkou těchto preparátů je minoxidil, látka, která se původně užívala k léčbě vysokého krevního tlaku. K dispozici je ve 2%, 4% (mírné vypadávání vlasů) a 5% koncentraci (případy masivního padání).

Minoxidil zvyšuje prokrvení vlasové pokožky – díky tomu se k folikulům dostává více potřebných živin a nezmenšují se. Přípravky s minoxidilem tedy fungují jako podpůrná terapie; zničené folikuly sice neobnoví, ale zabrání jejich zmenšování [9, 10].

Roztok minoxidilu se aplikuje 1×–2× denně (v maximální dávce 2 ml) na místa, kde hrozí vypadávání vlasů – typicky do koutů nebo na vršek hlavy.


Dermatologický přípravek Minoxidil

Dermatologický přípravek Minoxidil

Výhody:
 • zabraňuje padání vlasů,
 • není potřeba lékařský předpis.
Nevýhody:
 • při neúmyslné aplikaci může podpořit růst ochlupení na krku či obličeji,
 • méně účinný na přední části hlavy,
 • po vysazení vlasy vypadnou do té míry, jako byste minidoxil nepoužívali [11].

Aplikace finasteridu

Látka, která blokuje aktivitu enzymů, které přeměňují testosteron na dihydrosteron. Jak jsme si řekli výše, právě ten je hlavním viníkem dědičného vypadávání vlasů.

Finasterid je k dostání na lékařský předpis jako Propecin, Penester, Adafin nebo Finasterid Aurovitas. Užívá se ve formě tablet v maximální denní dávce 1 mg. 

Podobně jako minoxidil, také finasterid funguje jako prevence padání vlasů, jejich růst ale neobnovuje.

Finasterid

Finasterid

Výhody:
 • jednoduché užívání,
 • nehrozí růst ochlupení na nechtěných místech.
Nevýhody
 • potřebujete recept od specializovaného lékaře,
 • ve vzácných případech může snižovat libido nebo vést k impotenci,
 • po vysazení vlasy vypadnou do té míry, jako byste přípravek nepoužívali.

Transplantace vlasů

Transplantace vlasů je v současnosti jediná metoda, která dokáže ztracené vlasy obnovit. Dnes se provádí především tzv. FUE metodou. Spočívá v odběru vlasových štěpů (folikuly s 1 až 4 vlasy) ze zadní části hlavy a jejich vložení do míst, kde vlasy již vypadly.

Dříve využívaná metoda FUT je – především kvůli výrazným jizvám, které po zákroku vznikají – na ústupu.


Rozdíl mezi metodou FUT a FUE

Rozdíl mezi metodou FUT a FUE

Vlasový porost v tzv. dárcovské oblasti, ze kterého se štěpy odebírají, nevypadává ani při výrazné plešatosti – tuto vlastnost si zachovává i po transplantaci do jiných míst. Je tak vhodný pro obnovení čelní linie, koutů a kolečka v oblasti temene. Zákrok probíhá v místním umrtvení a během jedné operace dokáže zkušený chirurg bezpečně přenést až 4 500 vlasových štěpů.

Před samotnou transplantací projde pacient konzultací s lékařem, nákresem vlasových linií, odběrem krve a předoperačním vyšetřením. Po zákroku následuje aplikace PRP plazmy pro urychlení hojení, kontrola štěpů a mytí vlasů pod odborným dohledem.

Špičkové vlasové transplantace se provádí v Istanbulu – v porovnání s českými klinikami mají perfektní výsledky, řádově více zkušeností a zákrok na nich je o více jak 50 % levnější. Ročně navštíví Turecko desítky tisíc pacientů z Francie, Německa, Spojených států a dalších zemí.

Výhody:
 • při správné péči trvalé (a jediné) řešení obnovy ztracených vlasů,
 • krátká doba operace (6 až 8 hodin).
Nevýhody:
 • při zákroku na levné klinice hrozí nepřirozený vzhled, zánět a jizvení s trvalými následky,
 • zákrok u předního chirurga je relativně drahý (vyšší desítky tisíc).

Jak s vypadáváním vlasů bojovat?

Pokud vám plešatění kazí radost z pohledu do zrcadla, neztrácejte naději. Po ruce máte dva účinné nástroje, jak s vypadáváním vlasů zatočit:

 • Dalšímu vypadávání zabráníte změnou životosprávy (pestřejší jídelníček, pravidelný spánek a méně stresu) a používáním minoxidilu, popř. finasteridu.
 • Obnovu vlasového porostu lze vyřešit transplantací – rádi vám poradíme, vysvětlíme průběh zákroku a ukážeme, z jakých výsledků se budete moci radovat.

Nezapomeňte při výběru vhodné metody používat kritické myšlení. Položte si několik otázek:

 • Jde o vědecky podložený způsob záchrany vlasů? Byla vůbec provedena studie?
 • Pokud ke klinickému testování došlo, účastnilo se ho dostatečné množství pacientů?
 • Provádělo studii nezávislé výzkumné zařízení, nebo výrobce daného preparátu?

Nezapomeňte, že navzdory tvrzení různých výrobců žádný lék ani potravinový doplněk nedokáže vypadané vlasy obnovit.

ZDARMA

Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

Strávili jsme stovky hodin výzkumem vhodné kliniky.
Ušetřete čas a zjistěte:

 • jak vybrat špičkového chirurga, kliniku a agenturu,
 • na co se připravit před transplantací, během ní a po ní,
 • proč se obloukem vyhnout českým pracovištím,
Získat e-book
Ondřej Kožina

Ondřej Kožina

zakladatel společnosti

K založení Folikuli mě vedla má osobní zkušenost - snaha pomoci dalším lidem, kteří řeší úbytek vlasů a chtějí maximální záruku úspěchu, jelikož hledání profesionální a ověřené kliniky na transplantaci vlasů je velmi složité a časově náročné. 

Zdroje a literatura:

 1. Standardizing the 60-Second Hair Count

 2. Study Measures Normal Hair Loss In Men

 3. Female Pattern Hair Loss: a clinical and pathophysiological review

 4. Diagnostika a léčba nadměrného vypadávání vlasů

 5. Alopecia mucinosa

 6. Nutrition and Hair

 7. Nutrition and Hair: Deficiencies and Supplements

 8. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review

 9. Finasteride: 7 things you should know

 10. Finasteride, an Inhibitor of 5 Alpha-Reductase, Suppresses Prostatic Dihydrotestosterone in Men With Benign Prostatic Hyperplasia

 11. How Long Does Finasteride Last?