Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
15. 7. 2020 4 min

Finasterid jako lék na padání vlasů: efektivita, dostupnost a nežádoucí účinky

Finasterid je jedním z nejefektivnějších léků proti padání vlasů – podle studií dokáže pomoci až 83 % mužům, které dědičné plešatění (androgrenní alopecie) trápí. V článku se dozvíte, jak finasterid funguje, jak konkrétně s padáním vlasů pomáhá, jaké má vedlejší účinky a jak si stojí v porovnání s jinými metodami na obnovu vlasového porostu.

Pokračovat ve čtení
Finasterid jako lék na padání vlasů: efektivita, dostupnost a nežádoucí účinky

Vypadávání vlasů: co je příčinou?

Každý vlas na vaší hlavě prochází opakujícím se růstovým cyklem, který řídí složitá signalizační soustava hormonů a dalších látek. V růstové fázi se prodlužuje rychlostí asi 1 cm měsíčně; po 2 až 6 letech se růst vlasu a přes přechodnou etapu se dostane do klidové fáze.

V této etapě tzv. vlasový folikul, ze které vlas roste, odpočívá. Folikul je miniaturní orgán, který zajišťuje výživu vlasu a usměrňuje jeho růst. Asi po 3 měsících klidová fáze končí, starý vlas vypadne a nahradí jej nově vyrůstající – celý cyklus se opakuje.

Vypadávání vlasové pokrývky je tedy do určité míry normální. Problém nastane ve chvíli, kdy se s každým cyklem folikul začne zmenšovat. Spolu s tím klesá jeho schopnost zajistit zdravý růst vlasu; jeho délka se zkracuje, objem a pigment se vytrácí. Nakonec je folikul tak malý, že vlas, který z něj roste, pouhým okem nepostřehnete.

Přičinou zmenšování folikulů (a vypadávání vlasů v koutech a vršku hlavy) je hormon dihydrotestosteron (DHT). Tato látka vzniká z testosteronu a podle nejnovějších studií tlumí chemické signály, které podněcují růst vlasové pokrývky [1].

A podobně jako svaly, které bez dostatku správných signálů (např. při posilování) zakrňují, zmenšují se bez stimulace také folikuly. Jak s tím vším ale souvisí finasterid?

Schéma vypadávání vlasů

Schéma vypadávání vlasů

Co je finasterid a jak se užívá?

V pozadí přeměny testosteronu na DHT stojí enzym zvaný 5-alfareduktasa (5-AR). Ve vysoké koncentraci se nalézá mj. v tkáni prostaty, ve varlatech nebo ve vlasových folikulech. A právě finasterid dokáže aktivitu 5-AR zablokovat. Už několik hodin po užití přípravku klesá hladina DHT až o 80 % a prakticky se tím zastavuje vypadávání vlasů [2].

Finasterid se užívá ve formě předepsaných tablet (např. lék Propecia) v maximální denní dávce 1 mg. Je určen výhradně mužům starším 18 let; u těhotných žen hrozí riziko poškození plodu. Vedle léčby androgenní alopecie předepisují lékaři finasterid (ve formě 5mg tablet) také na zvětšenou prostatu.

Výhody a účinnost přípravku

Finasterid dokáže (po dobu užívání preparátu) zastavit nebo výrazně zpomalit vypadávání vlasů až u 90 % mužů [3]. Užívání je jednoduché – stačí spolknout ráno tabletku. Na rozdíl od minoxidilu (viz dále) nehrozí u finasteridu růst ochlupení na nechtěných místech.

Účinnost finasteridu potvrdily dlouhodobé klinické studie. Přípravek zcela zamezil vypadávání vlasů v čelní linii u 70 % pacientů trpících dědičným plešatěním (kontrolu prováděli lékaři po roce užívání). Vršek hlavy nevykazoval známky ztráty vlasů u 83 % uživatelů dokonce ani po 2 letech užívání [4].

Finasterid do určité míry dokáže obnovit růst vlasů prodloužením jejich růstové fáze a regenerací malé části zmenšených vlasových folikulů [5, 6]. Obnova vlasového porostu s pomocí finasteridu je – v porovnání s vlasovou transplantací – ale velmi omezená.

Podle dalšího klinického pozorování měli muži uživající finasterid po roce na centimetru čtverečním kůže v průměru o 16 vlasů víc než muži, kteří přípravek neužívali. A po 5 letech měla skupina s finasteridem hustotu v průměru o 43 vlasů na cm2  vyšší [7] (hustota vlasové pokrývky se u mužů typicky pohybuje mezi 175 až 300 vlasy na cm2 pokožky [8]).

Přihlaste se k odběru newsletteru

Nevýhody a nežádoucí účinky finasteridu

Přestože finasterid účinně potlačuje plešatění, jeho účinek není dlouhodobý: po vysazení preparátu vám do jednoho roku vlasy vypadají do té míry, jako byste lék vůbec neužívali [9].

Přípravek vykazuje také řadu vedlejších účinků. Některé z nich jsou poměrně vážné a vedle zdravotních problémů mohou snižovat i kvalitu života [10]:

 • problémy s ejakulací (2,1–7,7 % pacientů),
 • problémy s erekcí (4,9–15,8 %),
 • snížené libido (3,1–5,4 %),
 • zvětšení prsních žláz.

Závažným vedlejším účinkem, který se při užívání finasteridu může objevit, jsou změny nálad a deprese, které mohou vést k sebevražednému jednání. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv mezi lety 2009 a 2018 registroval 50 sebevražd, které byly důsledkem depresí, pravděpodobně způsobených užíváním finasteridu [11].

Finasterid v porovnání s dalšími metodami pro obnovu vlasů

Užívání finasteridu je jedním z nejúčinnějších způsobů pro zachování vlasového porostu. V porovnání s minoxidilem, který se proti padání vlasů používá také, vykazuje finasterid vyšší účinnost. Studie z počátku tisíciletí ukázala, že při ročním, pravidelném užíváním minoxidilu zůstává u 52 % jedinců hustota vlasů zachována. Finasterid vykazuje stejný efekt u 80 % mužů [12].

Jedinou metodou v současnosti, která dokáže ztracené vlasy plně obnovit, je transplantace vlasů. Spočívá v odběru vlasových štěpů z tzv. dárcovské oblasti v zadní části hlavy a jejich přenosu do míst, kde vlasy vypadly. 

Zajímají vás, jak tento zákrok probíhá? Ozvěte se nám přes formulář níže – spojíme se s vámi a odpovíme vám na všechny otázky.

ZDARMA

Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

Strávili jsme stovky hodin výzkumem vhodné kliniky.
Ušetřete čas a zjistěte:

 • jak vybrat špičkového chirurga, kliniku a agenturu,
 • na co se připravit před transplantací, během ní a po ní,
 • proč se obloukem vyhnout českým pracovištím,
 • na co si dát pozor – 6 varovných známek nebezpečných klinik.
Tomáš Soukup

Tomáš Soukup

copywriter

Tomáš je copywriter na volné noze. Absolvoval Přírodovědeckou faktultu Univezity Karlovy a rád píše o medicínských tématech, Jeho doménou je psaní a rešerše vědeckých článků a studií.

Svými texty se snaží návštěvníky Folikuli.cz vzdělat a pomoci jim s výběrem vhodné kliniky pro transplantaci vlasů.

Zdroje a literatura:

 1. Drug discovery for alopecia: gone today, hair tomorrow

 2. The use of 5-alpha reductase inhibitors in the treatment of benign prostatic hyperplasia

 3. Use of Finasteride in the Treatment of Men With Androgenetic Alopecia (Male Pattern Hair Loss)

 4. Finasteride: A Review of Its Use in Male Pattern Hair Loss

 5. The efficacy and safety of 5α-reductase inhibitors in androgenetic alopecia: a network meta-analysis and benefit–risk assessment of finasteride and dutasteride

 6. 5α-Reductase inhibitors in androgenetic alopecia

 7. Long-term (5-year) Multinational Experience With Finasteride 1 Mg in the Treatment of Men With Androgenetic Alopecia

 8. The Normal Trichogram of the Adult

 9. Highlights of Prescribing Information of Propecia

 10. Finasteride and sexual side effects

 11. Court let Merck hide secrets about a popular drug’s risks

 12. An Open, Randomized, Comparative Study of Oral Finasteride and 5% Topical Minoxidil in Male Androgenetic Alopecia