Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
6. 5. 2021 4 min

Transplantace vlasů metodou DHI (Direct Hair Implantation): jaké jsou její přednosti a kdo ji využije?

DHI (Direct Hair Implantation) je jednou z nejnovějších, vysoce účinných technik pro transplantaci vlasů. Její podstatou je nastřelení vlasových štěpů do oblasti pleše speciálním implantačním perem. V článku se dozvíte, jak zákrok dle techniky DHI probíhá, kdo jej musí provádět, jaké má výhody a výsledky a zda se hodí i pro vaši situaci.

Pokračovat ve čtení
Transplantace vlasů metodou DHI (Direct Hair Implantation): jaké jsou její přednosti a kdo ji využije?

Nejprve si přečtěte

Abyste následující článek správně pochopili, je potřeba rozumět pojmům jako vlasový štěp, folikul nebo dárcovská oblast. Vše jsme pro vás shrnuli v článcích Životní cyklus vlasů: jak rostou a proč vypadávají a Transplantace vlasů: jak probíhá, jaké má výhody, kolik stojí – a hodí se právě pro vás?

Co je základem metody DHI?

Metoda DHI je rozšířením FUE (Follicular Unit Extraction), moderní techniky pro transplantaci vlasů. Zákrok probíhá v několika krocích. Po umrtvení dárcovské oblasti – zpravidla temene – vytvoří chirurg z vlasů krouživým pohybem duté jehly štěpy. Každý ze štěpů obsahuje 1 až 4 vlasové folikuly.

Po vytažení sterilní pinzetou očistí certifikovaný asistent štěpy od přebytečné tkáně a přenese je do vychlazeného živného roztoku, který výrazně zvyšuje šanci na jejich uchycení. Folikuly se následně vkládají do míst, kde pacientovi vlasy vypadly [1].

A právě ve způsobu implantace je největší rozdíl mezi technikami DHI a FUE. U klasické FUE (a tzv. Sapphire FUE) je potřeba pro vložení folikulů vytvořit mikroskalpelem tzv. kanály; při DHI se štěpy po jednom vloží do tzv. Choi Pen pera, speciálního nástroje, vybaveného dutou jehlou a úložným prostorem – a do bezvlasých míst se rovnou nastřelují [2].

Princip metody DHI

Princip metody DHI

Výhody metody DHI

Velkou výhodou DHI je rychlost zákroku. U těžších případů plešatosti, kdy je potřeba otevřít i více než 5 000 kanálů, zabere FUE až 8 hodin. Při stejném počtu štěpů trvá nastřelení vlasů pomocí DHI okolo 6 hodin [3].

Čas hraje do karet i množství uchycených vlasů. Mezi odběrem a implantací jsou štěpy uložené ve výživném roztoku. Přesto platí, že s postupující dobou, kterou stráví mimo tělo se pravděpodobnost odumření zvyšuje.


Nastřelovací pera Choi Pen různých průměrů; kompletní sada nastřelovacích per

Nastřelovací pera Choi Pen různých průměrů; kompletní sada nastřelovacích per

Šanci na uchycení vlasů zvyšuje i fakt, že při DHI nastřelený štěp těsně doléhá na okolní tkáň – výměna hormonů a živin tak probíhá snáze.

Mezi další výhody DHI patří:
 • možnost implantace štěpů mezi existující vlasy (není třeba holit hlavu),
 • poměrně rychlé pooperační zotavení oblasti s nastřelenými štěpy,
 • snížená krvácivost (není nutné vytvářet otevřené kanály) [3].

Na co si dát pozor?

DHI není bez rizika. Vždy se zajímejte, kdo se o vás během operace postará; na celý průběh transplantace musí dohlížet zkušený chirurg, z velké části by se měl podílet i na zákroku.

Před podepsáním smlouvy si zjistěte maximum o praxi a vzdělání zdravotnického personálu. Jen tak se vyhnete situaci běžné na levných klinikách, kdy transplantaci provádí nekvalifikovaný technik bez zkušeností a lékařského dohledu.

Nevýhody přímé implantace vlasů

Přestože je nastřelování rychlé, není ideálním způsobem pro implantaci štěpů. Vlasové folikuly jsou komplexní systémy složené z desítek typů buněk – stačí malé poškození a odumřou. Právě vysokým mechanickým silám jsou štěpy vystaveny jak při jejich vkládání do Choi pen pera, tak během samotného nastřelení.

V porovnání např. se Sapphire FUE, která má podobnou míru uchycených štěpů, je DHI nákladnější – během jediného zákroku se totiž spotřebuje několik sad implantačních per.

Přihlaste se k odběru newsletteru

Pro koho se DHI hodí (a pro koho vhodná není)?

Transplantaci pomocí implantačního pera (a transplantaci vlasů obecně) mohou podstoupit osoby, které:


 • trpí dědičným vypadáváním vlasů (androgenní alopecie – v angličtině male pattern baldness),
 • mají dostatek vlasů v dárcovské oblasti (kvalitní klinika odhadne hustotu z poslaných snímků),
 • nejsou mladší 25 a starší 65 let,
 • nemají oslabenou imunitu.

DHI naopak není vhodná pro jiné než dědičné druhy plešatosti. Např. u onkologických pacientů není transplantace potřebná, protože vlasy po ukončení léčby dorostou samy. 

V praxi se také ukázalo, že používání implantačního pera není vhodné u jedinců s kudrnatými vlasy. U tohoto typu vlasového porostu se štěpy do nástroje obtížně vkládají a jsou častěji vystaveny nadměrné mechanické sile, což vede k jejich poškození a následnému odumření.

ZDARMA

Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

Strávili jsme stovky hodin výzkumem vhodné kliniky.
Ušetřete čas a zjistěte:

 • jak vybrat špičkového chirurga, kliniku a agenturu,
 • na co se připravit před transplantací, během ní a po ní,
 • proč se obloukem vyhnout českým pracovištím,
Získat e-book
Tomáš Soukup

Tomáš Soukup

copywriter

Tomáš je copywriter na volné noze. Absolvoval Přírodovědeckou faktultu Univezity Karlovy a rád píše o medicínských tématech, Jeho doménou je psaní a rešerše vědeckých článků a studií.

Svými texty se snaží návštěvníky Folikuli.cz vzdělat a pomoci jim s výběrem vhodné kliniky pro transplantaci vlasů.

Zdroje a literatura:

 1. FUE Clinical Practice Guidelines

 2. Method of direct hair implantation

 3. Implanter Pen: How to Use It