Nejprve si přečtěte
Abyste následující článek správně pochopili, je potřeba rozumět pojmům jako vlasový štěp, folikul nebo dárcovská oblast. Vše jsme pro vás shrnuli v článcích Životní cyklus vlasů: jak rostou a proč vypadávají a Transplantace vlasů: jak probíhá, jaké má výhody, kolik stojí – a hodí se právě pro vás?
Co je základem metody DHI?
Metoda DHI je rozšířením FUE (Follicular Unit Extraction), moderní techniky pro transplantaci vlasů. Zákrok probíhá v několika krocích. Po umrtvení dárcovské oblasti – zpravidla temene – vytvoří chirurg z vlasů krouživým pohybem duté jehly štěpy. Každý ze štěpů obsahuje 1 až 4 vlasové folikuly.
Po vytažení sterilní pinzetou očistí certifikovaný asistent štěpy od přebytečné tkáně a přenese je do vychlazeného živného roztoku, který výrazně zvyšuje šanci na jejich uchycení. Folikuly se následně vkládají do míst, kde pacientovi vlasy vypadly [1].
A právě ve způsobu implantace je největší rozdíl mezi technikami DHI a FUE. U klasické FUE (a tzv. Sapphire FUE) je potřeba pro vložení folikulů vytvořit mikroskalpelem tzv. kanály; při DHI se štěpy po jednom vloží do tzv. Choi Pen pera, speciálního nástroje, vybaveného dutou jehlou a úložným prostorem – a do bezvlasých míst se rovnou nastřelují [2].
Princip metody DHI
Výhody metody DHI
Velkou výhodou DHI je rychlost zákroku. U těžších případů plešatosti, kdy je potřeba otevřít i více než 5 000 kanálů, zabere FUE až 8 hodin. Při stejném počtu štěpů trvá nastřelení vlasů pomocí DHI okolo 6 hodin [3].
Čas hraje do karet i množství uchycených vlasů. Mezi odběrem a implantací jsou štěpy uložené ve výživném roztoku. Přesto platí, že s postupující dobou, kterou stráví mimo tělo se pravděpodobnost odumření zvyšuje.

Nastřelovací pera Choi Pen různých průměrů; kompletní sada nastřelovacích per
Šanci na uchycení vlasů zvyšuje i fakt, že při DHI nastřelený štěp těsně doléhá na okolní tkáň – výměna hormonů a živin tak probíhá snáze.
- možnost implantace štěpů mezi existující vlasy (není třeba holit hlavu),
- poměrně rychlé pooperační zotavení oblasti s nastřelenými štěpy,
- snížená krvácivost (není nutné vytvářet otevřené kanály) [3].
Na co si dát pozor?
DHI není bez rizika. Vždy se zajímejte, kdo se o vás během operace postará; na celý průběh transplantace musí dohlížet zkušený chirurg, z velké části by se měl podílet i na zákroku.
Před podepsáním smlouvy si zjistěte maximum o praxi a vzdělání zdravotnického personálu. Jen tak se vyhnete situaci běžné na levných klinikách, kdy transplantaci provádí nekvalifikovaný technik bez zkušeností a lékařského dohledu.
Nevýhody přímé implantace vlasů
Přestože je nastřelování rychlé, není ideálním způsobem pro implantaci štěpů. Vlasové folikuly jsou komplexní systémy složené z desítek typů buněk – stačí malé poškození a odumřou. Právě vysokým mechanickým silám jsou štěpy vystaveny jak při jejich vkládání do Choi pen pera, tak během samotného nastřelení.
V porovnání např. se Sapphire FUE, která má podobnou míru uchycených štěpů, je DHI nákladnější – během jediného zákroku se totiž spotřebuje několik sad implantačních per.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Pro koho se DHI hodí (a pro koho vhodná není)?
Transplantaci pomocí implantačního pera (a transplantaci vlasů obecně) mohou podstoupit osoby, které:
- trpí dědičným vypadáváním vlasů (androgenní alopecie – v angličtině male pattern baldness),
- mají dostatek vlasů v dárcovské oblasti (kvalitní klinika odhadne hustotu z poslaných snímků),
- nejsou mladší 25 a starší 65 let,
- nemají oslabenou imunitu.
DHI naopak není vhodná pro jiné než dědičné druhy plešatosti. Např. u onkologických pacientů není transplantace potřebná, protože vlasy po ukončení léčby dorostou samy.
V praxi se také ukázalo, že používání implantačního pera není vhodné u jedinců s kudrnatými vlasy. U tohoto typu vlasového porostu se štěpy do nástroje obtížně vkládají a jsou častěji vystaveny nadměrné mechanické sile, což vede k jejich poškození a následnému odumření.