Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
23. 12. 2020 6 min

Rozhovor s dr. Arslanem o transplantaci vlasů v Turecku

Přečtěte si rozhovor s dr. Arslanem Musbehem, zakladatelem naší partnerské kliniky Hairmedico a předním odborníkem na transplantaci vlasů. Jak zákrok provádí, kdo je podle něj vhodným kandidátem na operaci – a jak se jeho klinika liší od jiných pracovišť?

Pokračovat ve čtení
rozhovor-s-dr-arslanem-spickovym-odbornikem-na-transplantace-vlasu

Co vás přimělo stát se lékařem se zaměřením na transplantace vlasů? Je v tom nějaká osobní zkušenost?

V první řadě mě motivovaly hodnoty, které mi vštěpila má rodina. Je to povolání, které neustále nabízí nové výzvy. Po ukončení studia všeobecného lékařství jsem se rozhodl zaměřit na estetickou medicínu. Ve studiu jsem pokračoval ve Francii, kam jsem se přestěhoval.

Svou praxi jsem začal nechirurgickými zákroky estetické medicíny – zejména mezoterapií a aplikací PRP plazmy za účelem léčby vypadávání vlasů. V té době jsem se u svých pacientů setkal s obrovskou poptávkou po transplantaci vlasů, rozhodl jsem se proto specializovat se právě na tuto oblast.

Proč se tomuto oboru věnujete tak dlouhou dobu? Čím vás naplňuje?

To je jednoduché – transplantace vlasů se stala mou vášní a navíc je to i kreativní práce.

Kdo je Dr. Arslan?

  • Specialista na transplantace vlasů a vousů s více než 18 lety zkušeností a více než 6 500 zákroky
  • V roce 2005 založil v Istanbulu vlastní kliniku Hairmedico a osobně operuje každého klienta na své klinice
  • Člen organizace  FUE EUROPE a IMCAS
  • Lékařský diplom získal na Oděské národní lékařské univerzitě
  • Specializaci na vlasové transplantace získal na University Claude Bernard Lyon ve francouzském Lyonu, kde strávil 12 let
  • Dnes techniku transplantace aktivně učí další evropské doktory a přednáší na University Claude Bernard Lyon
  • Zaměřuje se na kvalitu a proto operuje nejvýše dva klienty denně

Kdo vlastně může transplantaci vlasů podstoupit? Kdo je vhodný kandidát a komu byste naopak zákrok nedoporučil?

O vhodnosti klienta pro transplantaci rozhoduje vlasová hustota v dárcovské oblasti. Pokud je zde nedostatek vlasů, není u klienta možné transplantaci provést. 

Dalším faktorem je stupeň plešatosti, při které dárcovská oblast nemůže poskytnout více než 1 500 štěpů. Ani v takovém případě transplantaci nedoporučujeme, neboť nedokážeme dostatečně pokrýt. 

Rozhodující je také věk. U klientů mladších 25 let zpravidla vlasové transplantace neprovádíme.

Jako jeden z mála uznávaných chirurgů se skutečně účastníte všech operací svých klientů, osobně provádíte otevírání kanálků a vždy zahajujete odběr štěpů. Proč není tyto úkony možné přenechat asistentům a co je dle vás nejdůležitější částí transplantace?

Transplantace vlasů je zásah, který musí provést lékař s odborným zaměřením. O své klienty se starám od začátku do konce, odběr štěpů a řezy provádím sám. Dobrou transplantaci mj. poznáte rovnoměrným rozložením vlasů v dárcovské oblasti po transplantaci. Extrahované vlasy v dárcovské oblasti už znovu nevyrostou, jejich odběr je proto důležité provést rovnoměrně – tak, aby se netvořily lysiny.

Nejdůležitější částí transplantace vlasů je fáze otevírání kanálků. Musí být prováděna samotným lékařem, protože jen on přesně ví, v jaké hloubce, hustotě a pod jakým úhlem řezy vytvořit, aby transplantované vlasy rostly přirozeně. Důležitá je i fáze odběru štěpů, aby nedošlo k jejich poškození a dle mého názoru je důležité i samotné vkládání odebraných štěpů.

Dr. Arslan při transplantaci vlasů

Dr. Arslan při transplantaci vlasů

Dr. Arslan při sundávání obvazu po transplantaci vlasů

Dr. Arslan při sundávání obvazu po transplantaci vlasů

Jakou největší transplantaci jste kdy prováděl?

Jednomu klientovi jsem transplantoval 4 000 štěpů, neboť hustota vlasů v jeho dárcovské oblasti byla velmi vysoká.

Jaká je šance, že se přenesené štěpy uchytí?

90 až 95 % se uchytí a začne růst. Imunitní systém štěpy nikdy neodmítne, jejich genetická informace se shoduje se zbytkem organismu. Aby transplantované vlasy začaly růst, je důležité, aby klient dodržoval veškeré pooperační pokyny

Bolí aplikace lokální anestezie? A co samotný zákrok?

První vpich anestezie může být pro někoho nepříjemný, ale určitě snesitelný. Klient během transplantace vlasů může cítit určitý tlak, ale žádnou bolest.

Měli by se klienti zákroku bát?

Pokud si pro transplantaci vyberete správného lékaře, nemusíte se transplantace vlasů vůbec obávat. Vždy se zajímejte o úroveň kliniky a její hygienické podmínky, abyste eliminovali jakékoli riziko infekce během operace. Důležité také je, že se transplantace skutečně účastní chirurg, který i provádí její nejzásadnější části.

Jak se přihodilo, že se z Turecka stalo světové centrum transplantace vlasů?

Díky nízké ceně a vysoké kvalitě odvedeného zákroku. Náklady na provoz kliniky, mzdy a vybavení jsou nižší než v Evropě a dalších zemích, proto jsou nižší i naše ceny. Dalším faktorem může být geografické umístění Turecka.

Jak se od doby, kdy jste začínal, změnila metoda transplantací? Je nyní zákrok pro pacienty bezpečnější, je vyšší úspěšnost přijatých štěpů?

Dříve převažovala metoda FUT, poté se více rozvinula technika FUE. Její rozvoj pokračuje díky  pokrokům ve vývoji až dosud. Díky našim zkušenostem a kvalitnějším materiálům dosahujeme lepších výsledků než dříve.

Dr. Arslan s asistentkou

Dr. Arslan při provádění transplantace vlasů

Pokud se rozhodnu pro transplantaci vlasů v Turecku, na co bych si měl dávat pozor? Jaké poznám nebezpečnou kliniku?

Pro všechny, kdo uvažují o transplantaci vlasů, mám jednu zásadní zprávu: nikdy nevybírejte kliniky jen podle ceny vašeho zákroku.

Bohužel je velmi těžké rozhodnout se mezi stovkami klinik správně. Existují špičkoví lékaři se specializací na transplantaci, na druhé straně existují i kliniky, kde tento zákrok neprovádí lékaři, a dokonce ani zdravotní specialisté. Jak tyto nebezpečné kliniky poznat?

Dobrým indikátorem je cena a umístění pracoviště. Pokud vám klinika nabízí transplantaci 4 000 štěpů, zajištění letu a hotelu za méně než 2 000 euro, vyhněte se jí. Zjevně jste narazili na „továrnu“ na transplantace vlasů, kde zákrok provádějí asistenti, nikoliv lékaři. S chirurgem se na místě ani nepotkáte a nikdo vám neposkytne ani pooperační péči. Za tuto cenu není možné odvést kvalitní práci, nekvalitní budou i použité materiály. 

Cena za kvalitní transplantaci (i s hotelem) se pohybuje v rozsahu 2 500 až 4 000 €. Za tuto cenu obdržíte 3denní pobyt i s garancí pooperační kontroly.

Podle jakých dalších faktorů poznám kvalitní kliniku a chirurga?

Zajímejte se o počet ošetřených pacientů za den (měl by být v nižších jednotkách) a zapojení lékaře během operace. Dobrého chirurga poznáte podle výsledků jeho práce, tedy přirozeně vypadající čelní linie, rovnoměrného rozložení transplantovaných vlasů a zachování optické hustoty v dárcovské oblasti.

V čem je unikátní vaše klinika Hairmedico?

O své klienty se osobně starám, nepřenechávám jejich péči asistentům a technikům, jak se to děje na mnoha klinikách v Turecku. Máme více než 18 let zkušeností a tisíce úspěšně odvedených zákroků. Nejsme součástí žádného řetězce. Naši pacienti jsou s výsledkem operace spokojení, každého z nich sledujeme po dobu 1 roku po transplantaci.

Proč Hairmedico nenabízí sedativa během operace a doživotní záruku na zákrok?

Sedativa nedoporučuji z několika důvodů. Za prvé, pokud chcete aplikovat sedativum, je třeba nejprve provést speciální krevní test. Za druhé je třeba zajistit přítomnost anesteziologa, který potvrdí, že je sedativum u daného pacienta možné použít. A za třetí bychom museli zřídit jednotku intenzivní péče, protože sedativa mohou mít vážné vedlejší účinky.

Doživotní záruka na zákrok je skvělý marketingový trik, nicméně realita těch, kteří jej nabízí je taková, že je prakticky nemožné získat opravný zákrok. Mně osobně doživotní záruka nedává smysl, většina klientů má na transplantaci vlasů jeden pokus.

O své klienty se osobně starám, nepřenechávám jejich péči asistentům a technikům, jak se to děje na mnoha klinikách v Turecku. - Dr. Arslan

Jak se vaše klinika vyrovnala s pandemií COVID-19? Jaká opatření jste zavedli?

Všem klientům doporučujeme alespoň týden před zákrok dodržovat izolaci. V den operace dodržujeme 2metrový sociální odstup a na každém patře smí být omezený počet pracovníků. 

Při vstupu kontrolujeme každému příchozímu teplotu a vždy nosíme lékařskou roušku a rukavice. Kliniku navíc každý den dezinfikujeme. Pacient také v den operaci podstupuje test na COVID-19.

Kromě práce na klinice vzděláváte také francouzské chirurgy, jak jste se k tomu dostal?

Když jsem žil ve Francii, navštěvoval jsem univerzitu v Lyonu, abych získal chirurgickou certifikaci k transplantace vlasů. Po absolvování mi univerzita nabídla místo lektora. Na mou kariéru to mělo dobrý vliv.

[ZDARMA] Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

Kolik lékařů ročně vaším kurzem techniky FUE projde?

Teorii vyučuji pro 40 lékařů a praxí provedu 10 lékařů.

Jak důležité pro chirurga je, aby se dále vzdělával?

Chirurg se samozřejmě musí i nadále vzdělávat a sledovat veškerý technologický vývoj v oblasti vlasových implantátů. Díky tomu je efektivnější a má lepší výsledky.

Jakou roli hrají ve vašem oboru asociace pro obnovu vlasů? Proč by někdo vůbec chtěl být členem a ve kterých organizacích jste členem?

Existuje velké množství asociací, které nejsou dobré. Osobně jsem se stal členem sdružení FUE EUROPE, které je transparentní, jeho členové jsou si rovni a které sleduje vývoj v oblasti transplantace vlasů.

Provedl byste zákrok u člena své rodiny?

Ano, provedl jsem bratrovu transplantaci vlasů.

Co byste vzkázal klientům, kteří výsledek operace hodnotí každý den? Často je to jako jízda na horské dráze – chvíli vypadají vlasy dobře, chvíli se nám zase nelíbí, chvíli jsme optimističtí, chvíli pesimističtí…

Svým klientům vždy vysvětluji, že musí mít realistická očekávání. Konečný výsledek transplantace vlasů je viditelný až za 12 měsíců. Výsledek (míra zahuštění a míra pokrytí v oblasti příjmu štěpů) závisí na mnoha faktorech, jako je kapacita dárcovské oblasti, stupeň plešatosti a typ vlasů (tenké nebo silné). Transplantace ale nemůže zajistit stejnou míru hustoty, jakou měl pacient před vypadávání vlasů.

Vím, že jste v minulosti Českou republiku i Prahu navštívil. Jak se vám v Praze líbilo? Jaký je váš vztah k Česku?

Byl jsem v Praze už několikrát. Každá cesta byla neuvěřitelná, pokaždé jsem byl uchvácený krásou města. Mám u vás také několik českých přátel.

Co by měl klient očekávat v prvních hodinách po zákroku a co ho čeká v prvních 2 týdnech?

Během prvních pár hodin po operaci může klient pociťovat napětí a zarudnutí pokožky v dárcovské oblasti. Na čele a nose se může objevit otok. 

V prvních dvou týdnech se u každého štěpu vytvoří malé strupy na kůži, které začnou svědit a 10 až 15 dní po zákroku vypadnou ve formě lupů. Zároveň vypadnou implantované vlasy a na jejich místě začnou růst již vlasy nové. Svědění se může objevit také v dárcovské oblasti. 

Jaké pooperační komplikace mohou nastat, jak se jim vyhnout a jak je vyřešit? Kdy je rozumné očekávat první výsledky?

U transplantace vlasů na kvalitní klinice nejsou zpravidla žádné pooperační komplikace. Klienta čeká zmíněná fáze podráždění a svědění, ta je ale součástí procesu hojení, protože nové vlasy se snaží růst a derou se na povrch hlavy. Na pokožce se mohou objevit také pupínky. Je důležité je nemačkat, jinak si můžete způsobit zánět.

Byl jsem v Praze už několikrát. Každá cesta byla neuvěřitelná, pokaždé jsem byl uchvácený krásou města. Mám u vás také několik českých přátel. - Dr. Arslan

Cestujete rád?

Moc rád, je to vždy zkušenost plná poznávání, radosti a nadšení. Takové užívání si života.

Čemu se věnujete ve volném čase, když zrovna neoperujete klienty?

Sportuji a svůj volný čas trávím se svými dětmi.

Co byste doporučil klientům navštívit během jejich pobytu v Istanbulu?

Istanbul je naprosto jedinečné město. Svým klientům doporučuji, aby se vydali na výlet lodí a užili si výhled na obě strany Istanbulu. Je to jeden z nejneobyčejnějších zážitků, které mohou zažít. Navštivte také věž Galata, je to jedno z mých oblíbených míst ve městě.

Co byste vzkázal českým klientům?

Rád bych vás pozval do Turecka. Pomohu vám vyřešit plešatost a navrátit vlasy a sebevědomí.

Prvním krokem k transplantaci vlasů je osobní či online konzultace

Setkáme se online či osobně (v Praze a okolí), probereme spolu vaší situaci a zodpovíme všechny otázky.

Chci konzultaci zdarma
Ondřej Kožina

Ondřej Kožina

zakladatel společnosti

K založení Folikuli mě vedla má osobní zkušenost - snaha pomoci dalším lidem, kteří řeší úbytek vlasů a chtějí maximální záruku úspěchu, jelikož hledání profesionální a ověřené kliniky na transplantaci vlasů je velmi složité a časově náročné.