Transplantace vlasů s přímou účastí chirurga
Sledujte nás: +420 775 770 333
7. 2. 2023 6 min

4 důvody, proč byste se měli vyhnout transplantaci vlasů v Česku

Vlasová transplantace v Česku vypadá lákavě – můžete ji podstoupit takřka „za rohem“, bez problému se dorozumíte s lékařem i sestrami a případné zdravotní problémy vyřešíte z očí do očí. Přesto se transplantace v České republice příliš nevyplatí; na zákrok má většina z nás jediný pokus a oproti špičkovým tureckým klinikám ty české zaostávají zkušenostmi, kvalitou i cenou.

Pokračovat ve čtení
4 důvody, proč byste se měli vyhnout transplantaci vlasů v Česku

Pokud jste se rozhodli transplantaci vlasů podstoupit, patrně zvažujete – jako většina ostatních – využití české kliniky. Stačí se ale jen trochu hlouběji ponořit do jejich nabídky a zjistíte řadu znepokojivých věcí – zvláště pak ve srovnání se špičkovými tureckými klinikami:

  • Pokud v Istanbulu skutečně existují kliniky, které se specializují výhradně na vlasové transplantace (a uživí se), proč česká zařízení provádí jen několik operací měsíčně?
  • Proč jsou transplantace na českých klinikách až několikrát dražší, když je provádí chirurgové, kteří oproti svým tureckým kolegům rozhodně nemají tolik zkušeností?
  • Jak je možné, že se česká pracoviště na svých webech neprezentují fotografiemi pacientů 18 měsíců po zákroku (kdy už transplantované vlasy plně dorostou), zatímco pro přední istanbulské kliniky to není problém?

V tomto článku jsme shrnuli 4 zásadní důvody, které by vás měly přimět k zamyšlení, kde transplantaci skutečně podstoupit.

transplantace na přední turecké klinice transplantace na české klinice
personál má zkušenostmi z tisícovek operací lékař a sestry provedou ročně max. pár desítek zákroků
transplantace až 4 500 štěpů transplantace nejvýše 1 500 štěpů (při jedné návštěvě)
zákrok provádí chirurg, který je často členem jedné z asociací pro obnovu vlasového porostu operaci provádí lékař, který není členem žádné profesní organizace pro obnovu vlasů
cena operace je okolo 100 tisíc Kč cena zákroku může být až 400 000 Kč

1) Málo zkušeností a nízká specializace

V Praze naleznete řadu klinik, kde vám transplantaci vlasů poskytnou; další pracoviště jsou např. v Brně či Ostravě.

Problémem je, že tato zařízení nabízejí také řadu dalších zákroků – např. liposukci, operaci křečových žil, facelifting nebo zvětšení rtů. Přímo na vlasové transplantace se ale žádné české zařízení nespecializuje.

V Istanbulu se naopak na obnovu vlasového porostu orientuje množství špičkových klinik. Pracují na nich chirurgové, kteří transplantují každý den a mají za sebou tisíce zákroků. Díky své praxi platí v transplantaci vlasů za opravdové mistry.

Porovnejte situaci výše s českou realitou, kdy lékař odběr a implantaci vlasových štěpů provádí nanejvýš jednou týdně a ve zbytku času se věnuje jiným zákrokům. Nechali byste si např. ledvinu transplantovat někým, kdo tuto operaci provede párkrát do roka?

Na „unikátní“ přístroje nespoléhejte

Některá česká pracoviště se sice chlubí unikátními transplantačními přístroji, pravda ale je, že roboticky dnes probíhá jen odběr štěpů. O tom, zda budou transplantované vlasy vypadat přirozeně, rozhoduje ale především vložení správného druhu štěpů na správné místo – a pod správným úhlem. 

Navzdory pokroku v lékařské robotice je stále nejspolehlivějším transplantačním nástrojem vycvičená ruka chirurga.

2) Nepříliš kvalitní výsledky

Nedostatek zkušeností limituje zdravotnický personál českých klinik i v počtu transplantovaných vlasových štěpů. Čím více vlasů je potřeba přenést, tím větší jsou požadavky na zručnost a čas.


Co je vlasový štěp?

Tímto termínem se označuje malý kousek tkáně, která se vyjímá z dárcovské oblasti. Obsahuje 1 až 4 vlasy, dvě svrchní vrstvy kůže a další komponenty potřebné pro růst vlasu: vlasové folikuly, cibulky, mazové žlázy ad. Bližší popis najdete v článku Životní cyklus vlasů: jak rostou a proč vypadávají.

České kliniky vám během jedné operace přenesou nejvýše 1 500 štěpů – a to i v situaci, kdy turecké pracoviště v identické situaci doporučí transplantaci i několikanásobku tohoto množství.

Důvodem je nedostatečná zkušenost českých chirurgů, kdy během 8hodinové operace zvládnou přenos jen asi třetiny množství, které za stejnou dobu transplantují jejich turečtí kolegové.

Orientační počet štěpů potřebných pro zakrytí plešatosti v různých stupních.

Orientační počet štěpů potřebných pro zakrytí plešatosti v různých stupních.

Pokud je pro zakrytí bezvlasé oblasti nutné transplantovat 3 tisíce štěpů a česká klinika zvládne jen polovinu, vlasový porost bude řídký a výsledná vlasová pokrývka vám radost příliš neudělá. Případně budete muset zákrok podstoupit dvakrát – a tedy dvakrát absolvovat předoperační vyšetření a nepohodlí, které se s operací pojí.

Výsledek zákroku na české klinice, při kterém bylo transplantováno asi 1 600 štěpů – méně než polovina potřebného množství. Zdroj: estheticon.cz, převzato z vicevlasu.cz

Výsledek zákroku na české klinice, při kterém bylo transplantováno asi 1 600 štěpů – méně než polovina potřebného množství. Zdroj: estheticon.cz, převzato z vicevlasu.cz

Pro přední turecká pracoviště není díky zkušenostem a sehranosti lékaře a techniků problém během jediného sezení přenést až 4 500 tisíc štěpů

3) Žádný český chirurg není členem mezinárodních asociací pro obnovu vlasů

O kvalitě a renomé kliniky na transplantaci vlasů vypovídá mj. to, zda je alespoň jeden z chirurgů členem jedné ze tří mezinárodních organizací pro obnovu vlasů (ISHRS, ASHRS či IAHRS).

Tyto asociace přitom nejsou žádná marketingová sdružení. Jejich cílem je zavést určité lékařské a bezpečnostní standardy, které se na řadě levných klinik porušují (častá je např. nepřítomnost chirurga u zákroku).

Jednotlivá sdružení kladou na své členy přísné nároky a jejich aktivitu průběžně monitorují. Přidat se mohou jen lékaři, kteří:

  • dosáhli potřebného vzdělání a atestace, mají platnou licenci,
  • věnují se vlasovým transplantacím na plný úvazek,
  • mají doporučení alespoň od jednoho dalšího člena organizace a od nezávislého lékaře ve své zemi,
  • nebyli v minulosti nikdy trestáni kvůli nekalým praktikám,
  • zúčastnili se několika odborných setkání asociace a jsou ochotni účastnit se i dalších konferencí.

Více o tom, jak tyto organizace fungují a proč vznikly si přečtěte v článku Mezinárodní organizace pro obnovu vlasů: co jsou zač a s čím vám pomohou?.

Nejznámější z těchto organizací, Internationial Society for Hair Restoration (ISHRS), má tisíce členů. Součástí asociace je také řada istanbulských chirurgůs jedním z nich spolupracujeme i my.

[ZDARMA] Nejrozsáhlejší materiál o transplantaci vlasů

4) Za hodně peněz málo muziky

I když odhlédneme od všech výše zmíněných faktorů, finanční stránka českým transplantačním klinikám body k dobru nepřidává. Transplantace vlasů vás v Česku vyjde až čtyřikrát dráž, než provedení zákroku na špičkové turecké klinice.

Srovnání cen za transplantaci vlasů v Česku a Turecku

Srovnání cen za transplantaci vlasů v Česku a Turecku

Zkušenosti chirurgů a ceny za operaci a dopravu shrnuje následující tabulka:

Parametr Česká republika Turecko (nejlepší kliniky) Turecko (nekvalitní pracoviště)
cena za 1 štěp ~ 65 až 100 Kč ~ 18 až 25 Kč ~ 9 až 14 Kč
zkušenosti chirurga nízké až střední vysoké střední až vysoké (operace se ale neúčastní)
členství v mezinárodní organizaci žádný lékař desítky lékařů žádný lékař
cena dopravy stovky korun tisíce korun tisíce korun
ubytování a transfer na kliniku nutno platit zvlášť v ceně zákroku v ceně zákroku

Ani realita tureckých klinik není růžová

Vše výše řečené se vztahuje na turecká zařízení, kde se na celém zákroku podílí špičkový lékař, mj. člen jedné z uvedených asociací, a certifikovaný, zkušený personál.

To ale samozřejmě neplatí pro všechny turecké kliniky. Na dobrém jménu a reputaci předních zařízení parazitují desítky až stovky klinik, které se v honbě za ziskem neštítí obcházet zákony a hygienické standardy.


V Istanbulu, kterému mnozí přezdívají „hlavní město vlasových transplantací“, tak naleznete i velmi levná zařízení, na kterých zákrok často provádějí nezkušení technici a doktor se zákroku vůbec neúčastní. Výsledky tomu odpovídají: štěpy se neuchytí nebo jsou vsazené pod špatným úhlem, čelní linie jsou vadně vymodelované a nectí přirozený vzhled.

I z tohoto důvodu jsme tento blog založili – abychom vám pomohli s výběrem špičkové kliniky a upozornili na nekalé praktiky, na které jsou i zákonná nařízení bohužel krátká.

Prvním krokem k transplantaci vlasů je osobní či online konzultace

Setkáme se online či osobně (v Praze a okolí), probereme spolu vaší situaci a zodpovíme všechny otázky.

Chci konzultaci zdarma
Martin Michalík

Martin Michalík

zakladatel společnosti

Po půlročním intenzivním hledání a oslovování klinik v ČR i Turecku, diskusemi s lidmi, kteří zákrok podstoupili a studování všech možných materiálů, jsem se jednoznačně rozhodl podstoupit zákrok na klinice Hairmedico v Istanbulu. A nelituji, vše bylo ještě o něco lepší, než v co jsem doufal.