Vypadávání vlasů: co je příčinou?
Každý vlas na vaší hlavě prochází opakujícím se růstovým cyklem, který řídí složitá signalizační soustava hormonů a dalších látek. V růstové fázi se prodlužuje rychlostí asi 1 cm měsíčně; po 2 až 6 letech se růst vlasu a přes přechodnou etapu se dostane do klidové fáze.
V této etapě tzv. vlasový folikul, ze které vlas roste, odpočívá. Folikul je miniaturní orgán, který zajišťuje výživu vlasu a usměrňuje jeho růst. Asi po 3 měsících klidová fáze končí, starý vlas vypadne a nahradí jej nově vyrůstající – celý cyklus se opakuje.
Vypadávání vlasové pokrývky je tedy do určité míry normální. Problém nastane ve chvíli, kdy se s každým cyklem folikul začne zmenšovat. Spolu s tím klesá jeho schopnost zajistit zdravý růst vlasu; jeho délka se zkracuje, objem a pigment se vytrácí. Nakonec je folikul tak malý, že vlas, který z něj roste, pouhým okem nepostřehnete.
Přičinou zmenšování folikulů (a vypadávání vlasů v koutech a vršku hlavy) je hormon dihydrotestosteron (DHT). Tato látka vzniká z testosteronu a podle nejnovějších studií tlumí chemické signály, které podněcují růst vlasové pokrývky [1].
A podobně jako svaly, které bez dostatku správných signálů (např. při posilování) zakrňují, zmenšují se bez stimulace také folikuly. Jak s tím vším ale souvisí finasterid?
Schéma vypadávání vlasů
Co je finasterid a jak se užívá?
V pozadí přeměny testosteronu na DHT stojí enzym zvaný 5-alfareduktasa (5-AR). Ve vysoké koncentraci se nalézá mj. v tkáni prostaty, ve varlatech nebo ve vlasových folikulech. A právě finasterid dokáže aktivitu 5-AR zablokovat. Už několik hodin po užití přípravku klesá hladina DHT až o 80 % a prakticky se tím zastavuje vypadávání vlasů [2].
Finasterid se užívá ve formě předepsaných tablet (např. lék Propecia) v maximální denní dávce 1 mg. Je určen výhradně mužům starším 18 let; u těhotných žen hrozí riziko poškození plodu. Vedle léčby androgenní alopecie předepisují lékaři finasterid (ve formě 5mg tablet) také na zvětšenou prostatu.
Výhody a účinnost přípravku
Finasterid dokáže (po dobu užívání preparátu) zastavit nebo výrazně zpomalit vypadávání vlasů až u 90 % mužů [3]. Užívání je jednoduché – stačí spolknout ráno tabletku. Na rozdíl od minoxidilu (viz dále) nehrozí u finasteridu růst ochlupení na nechtěných místech.
Účinnost finasteridu potvrdily dlouhodobé klinické studie. Přípravek zcela zamezil vypadávání vlasů v čelní linii u 70 % pacientů trpících dědičným plešatěním (kontrolu prováděli lékaři po roce užívání). Vršek hlavy nevykazoval známky ztráty vlasů u 83 % uživatelů dokonce ani po 2 letech užívání [4].
Finasterid do určité míry dokáže obnovit růst vlasů prodloužením jejich růstové fáze a regenerací malé části zmenšených vlasových folikulů [5, 6]. Obnova vlasového porostu s pomocí finasteridu je – v porovnání s vlasovou transplantací – ale velmi omezená.
Podle dalšího klinického pozorování měli muži uživající finasterid po roce na centimetru čtverečním kůže v průměru o 16 vlasů víc než muži, kteří přípravek neužívali. A po 5 letech měla skupina s finasteridem hustotu v průměru o 43 vlasů na cm2 vyšší [7] (hustota vlasové pokrývky se u mužů typicky pohybuje mezi 175 až 300 vlasy na cm2 pokožky [8]).
Přihlaste se k odběru newsletteru
Nevýhody a nežádoucí účinky finasteridu
Přestože finasterid účinně potlačuje plešatění, jeho účinek není dlouhodobý: po vysazení preparátu vám do jednoho roku vlasy vypadají do té míry, jako byste lék vůbec neužívali [9].
Přípravek vykazuje také řadu vedlejších účinků. Některé z nich jsou poměrně vážné a vedle zdravotních problémů mohou snižovat i kvalitu života [10]:
- problémy s ejakulací (2,1–7,7 % pacientů),
- problémy s erekcí (4,9–15,8 %),
- snížené libido (3,1–5,4 %),
- zvětšení prsních žláz.
Závažným vedlejším účinkem, který se při užívání finasteridu může objevit, jsou změny nálad a deprese, které mohou vést až v krajních případech k sebevražednému jednání. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv mezi lety 2009 a 2018 registroval 50 sebevražd, které byly důsledkem depresí, pravděpodobně způsobených užíváním finasteridu [11].
Finasterid v porovnání s dalšími metodami pro obnovu vlasů
Užívání finasteridu je jedním z nejúčinnějších způsobů pro zachování vlasového porostu. V porovnání s minoxidilem, který se proti padání vlasů používá také, vykazuje finasterid vyšší účinnost. Studie z počátku tisíciletí ukázala, že při ročním, pravidelném užíváním minoxidilu zůstává u 52 % jedinců hustota vlasů zachována. Finasterid vykazuje stejný efekt u 80 % mužů [12].
Jedinou metodou v současnosti, která dokáže ztracené vlasy plně obnovit, je transplantace vlasů. Spočívá v odběru vlasových štěpů z tzv. dárcovské oblasti v zadní části hlavy a jejich přenosu do míst, kde vlasy vypadly.
Zajímají vás, jak tento zákrok probíhá? Ozvěte se nám přes formulář níže – spojíme se s vámi a odpovíme vám na všechny otázky.